Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A citrom lugosító/savaító...

A citrom lugosító/savaító hatásáról nincsen egységes tudományos álláspont?

Figyelt kérdés

"Ha találomra megkérdeznénk „laikusokat” arról, hogy vajon a citrom lúgosító gyümölcs-e, nagy valószínűséggel a többség válasza az lenne: nem, a citrom inkább savasít. Pedig ez tévedés."


Hangzik el dr. Tihanyi László belgyógyász, kardiológus, kardio-rehabilitológus oldalán az egészséges életmódról.

[link]


Magam nem rendelkezek kellő biológiai ismerettel róla, hogy meg tudjam mondani a citrom a testben savasító vagy lugosító hatású. Pedig nagyon fontos lenne tudni,hisz ma az emberek átlagtáplálkozása a savasítás irányába megy. Rengetegen szednek savcsökkentőt mutatják a statisztikák.


Én egy átlagember, honnan tudjam megállapítani egzaktul, hogy egy élemiszer savaít vagy lugosít? Kémiailag azt tanultam, hogy a citromsav bizony savként a testben savasít. Viszont azt már nem tudom, mert biológiából nem tanultuk, hogy a gyomorban milyen bélenzimekkel léphet reakcióba aminek révén ott lugosító hatást fejt ki. Első kérdésem ez lenne?


A másik kérdésem pedig, hogy olvastam erről egy másik tudományos fejtegetést, mely szerint ez tévhit [link] itt is kutatók írtak és az általam linkelt oldalon is praktizáló orvos írt [link] Kérdésem az lenne, hogy akkor ezek szerint nem pontos a tudományos állásfoglalás ezen a téren? Nem lehet tudni, hogy a savasodás valóságos vagy tévhit? Azt sem tudjuk a modern turoményokkal megmondani, hogy a citrom lugosít vagy savasít ?



2018. márc. 28. 12:11
1 2 3
 21/25 anonim ***** válasza:
100%
Nagyon ügyes, 5-ost érdemelsz, de BI-karbonátot használunk, nem csak úgy egyszerűen karbonátot. Egész pontosan Na-HCO3 mólos oldatát, ami ugye 1 ml-ben 1 mmol nátrium-bikarbonátot tartalmaz, és ezáltal könnyebb kiszámítani a szükségletet belőle.
2018. okt. 12. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/25 anonim ***** válasza:
100%

De.

Az alacsonyabb ph-t lúgosítja, a magasabbat savasítja.


A "ph csoda" étkezés meg egy csalás.

2019. febr. 13. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/25 anonim válasza:
100%
Tudom, hogy mit használunk :D Csak mondtam, hogy karbonát, ami "lúgos". A kérdező azt sem érti, hogy mi a vér ph értéke és az emésztőrendszer ph-ja között a különbség. :D
2019. febr. 14. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/25 A kérdező kommentje:
Ha nincsen savasodás, miért írnának fel embernek savcsökkentőt ?
2019. febr. 14. 14:55
 25/25 2*Sü ***** válasza:
100%

Ha nem olvastad az előző válaszomat, akkor egy rövid videó:

https://www.youtube.com/watch?v=VhL9Ppo7Rww


Ahogy írtam, külön kell választani azt, ami külön téma. Két dolog van:


1. Van a szervezetnek egy pH értéke, ez stabilan 7,35 és 7,45 között van. Szerencsére nagyon nehéz ezt felborítani, de ha sikerül, akkor már nagyon kis változásnak nagyon súlyos tünetei vannak, hosszútávon meg akár halálhoz is vezethet. A hasonlatomban olyan ez, mint a szoba hőmérséklete. Az ugyan változóbb, de 20 °C alatt már túl hidegnek, 30 °C alatt már túl melegnek érzékeljük, igyekszünk is ebben a tartományban tartani, egyrészt fűtéssel, másrészt esetleg légkondival.


2. Van viszont a gyomor, ami egy ilyen szempontból elszigetelt rendszer. A gyomorban gyomorsav van, ami az egyik legerősebb sav, a pH értéke 1,0 és 1,5 között van üres gyomor esetén, kb. ilyen pH értéke van a tömény sósavnak is. Viszont mikor táplálkozunk, akkor a kaja a gyomorba kerülve nyilván hígítja a gyomor tartalmát, akkor mondjuk nem 1,5 lesz a pH értéke, hanem 3,2. A hasonlatomban a gyomor a testhez képet olyan, mint a fagyasztóláda a szobához képest. Elszigetelt rendszer, amíg a lakásban 25 °C van, addig a fagyasztóládában -18 °C. Ami a lakásban hideg – mondjuk +3 °C –, az a fagyasztóban meg túl meleg.


A gyomor is egy szerv, vannak működési rendellenességei. Pl. valakinél túl sok gyomorsav termelődik, vagy éppen túl kevés. Ez a szervezet egészének a pH értékét nem befolyásolja, de a gyomorét tudja. Ha túl sok gyomorsava van valakinek, az elkezdi kimarni magának a gyomornak is a falát. Olyan ez, mintha elromolna a hűtő, és nem kapcsolna ki a hűtési folyamat, nem -18 °C-on tartaná a hűtőt, hanem lehűtené -25 °C-ra, ami már a hűtő tartalmára nézve nem ideális. Nyilván a hűtő esetén ilyenkor szerelőt kell hívni, aki megszereli a hűtőt, hogy az -18 °C-ot tartson fenn a szerelés után. A gyomor esetén meg savlekötőt kell szedni, ami helyreállítja a gyomor szokásos, normális pH értékét, közömbösíti azt a savat, ami többletként termelődik.


A gyomor pH értéke szempontjából a savlekötőnek fontos szerepe van. De a szervezet pH értéke köszöni jól van, az továbbra is annyi, amennyi, azon sem a túlzott gyomorsav termelődés, sem az az ellen szedett savlekötő nem változtat. A szervezet pH értéke továbbra is 7,35 és 7,45 között lesz valahol.


~ ~ ~


Másik oldalról a citrom aztán meg végképp sajátos megoldás. A citromsav pH értéke 2,4 körül van, ami még mindig erősen savas kémhatás. Nem véletlenül szeretjük tisztításra is használni a citromot, vagy az étel meg SAVanyítására. Ha megiszol egy fél liter citromlevet, akkor a gyomor pH értéke lehet, hogy 1,0-ról felmegy 1,6-ra, de akkor már hatékonyabb egy semleges pH értékű vizet inni, a maga 6,0 és 8,5 közötti pH-jával, mert abból sokkal kevesebb elég ugyanahhoz a pH-hoz. (Csak a probléma az, hogy a túlzott gyomorsav termelés esetén a víz megivása a gyomrot több gyomorsav képzésére sarkalja, tehát hosszútávon nem oldja meg a problémát.)


~ ~ ~


Röviden: Miért írnak fel savcsökkentőt? A gyomor pH értékének helyreállítására és nem az attól független szervezetnek, vérnek, a pH értékének a helyreállítására, mert ez utóbbival nagyon ritkán szokott gond lenni.


Vagy máshogy megfogalmazva a szervezet nem tud elsavasodni, a gyomor viszont igen.


Nem tudom ez így érthető-e.


~ ~ ~


(Az meg más kérdés, hogy ki mennyire hülye, vagy mennyire fűződik érdeke ahhoz, hogy akár laikusként, akár még orvosként is tudományosan igazolható módon hatástalan, sőt adott esetben kifejezetten káros dolgokat propagáljon.)

2019. febr. 14. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!