Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Tudnátok segíteni? A tanárom...

Tudnátok segíteni? A tanárom nem magyarázza el a házit

Figyelt kérdés
Szenet, hidrogént és oxigént tartalmazó szerves vegyület moláris tömege 72 g/mol, oxigéntartalma 44,4 tömeg%. A vegyület 1g-jával elvégezve az ezüsttükörpróbát, 6g fémezüst válik ki. Melyik vegyületről van szó?

2018. máj. 7. 10:25
 1/7 anonim válasza:
21%
A tudományok kategóriába kellett volna tenni.
2018. máj. 7. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Tudom, ne kövezzetek meg légyszi. :(

Csak olyan elkeseredett vagyok, mert sehogy sem jön ki, ott meg senki sem válaszol.

2018. máj. 7. 11:40
 3/7 sadam87 ***** válasza:
90%

A vegyület oxigéntartalma 44,4 tömeg%, azaz a tömegének 0,444-et része oxigén.

1 mol molekula tömege 72 g, így 1 mol molekulában 72 g * 0,444 = 32 g oxigén van.

Az oxigénatomok moláris tömege 16 g/mol, így 1 mol molekulában 2 mol oxigénatom, azaz egy molekulában 2 db oxigénatom van.


Adja az ezüsttükör próbát így van benne formilcsoport (-CHO)

Ezüsttükörpróba egyenlete:

R-CHO + 2 Ag(+) + 2 OH(-) = R-COOH + 2 Ag + H2O

(Zárójelbe írtam a töltéseket, R a molekula többi részét jelzi.)

Ha 1 g vegyület 6 g ezüsttel reagál, akkor 1 mol (72 g) vegyület 6*72 g = 432 g ezüsttel fog reagálni. Az ezüst moláris tömege (egész számra kerekítve) 108 g/mol. Azaz 1 mol vegyület 4 mol (=432 g/(108 g/mol)) ezüsttel fog reagálni, azaz két formilcsoport van benne (az egyenlet alapján).


A két formilcsoport (-CHO) moláris tömege 2*(12+1+16) g/mol = 58 g/mol, így a molekula maradék atomjainak moláris tömegeinek összege 14 g/mol. Ez pont egy metiléncsoport moláris tömege.

Tehát a kérdéses vegyület a propándial.

OHC-CH2-CHO

[link]

[link]

2018. máj. 7. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Nem, hanem a Házi Feladat kategóriába kell tenni!

Ez nem tudományos kérdés, nem tudósok vitatkoznak rajta!

2018. máj. 7. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Basszus, tényleg.... :D

Köszönöm, eszembe se jutott, hogy akár két formilcsoport is lehet benne. Valahogy nem ezekben gondolkodtam.

Folyamatosan csak azon járt a fejem, hogy a hangyasavnak nem 72g/mol a moláris tömege, az aldehidekkel meg nem jön ki, mert sosem lesz 44.4 tömegszázalékuk oxigén.

Nagyon köszi még egyszer, és még annyit, hogy te kémiatanár vagy, vagy "csak" kémiával foglalkozol egyetemen?

2018. máj. 7. 17:02
 6/7 sadam87 ***** válasza:
100%

Örülök, hogy segíthettem.

Középiskolában tanítok.

2018. máj. 7. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Jaa, értem. Akkor ez a 10. tananyag ez neked nagyon mehet. Gondolom jó sokszor adtad már le ezt az anyagrészt is az egyes évfolyamoknak, csoportoknak, vagy fakton.

Fura lehet tanárnak lenni. Ha nem lenne gáz, ha még lesz valami kémiás problémám, akkor lehet írok neked, ha van 2 perced elmagyarázni. :D

2018. máj. 7. 17:55

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!