Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha a matematika, fizika,...

Ha a matematika, fizika, kémia csak leírják a dolgokat, akkor mi az, ami valójában létezik?

Figyelt kérdés
2018. okt. 25. 07:49
1 2
 11/14 dq ***** válasza:
49%
"Tehát az elméletek feltevéseken alapulnak, az összefüggéseket jól leírják, de magukat a részecskéket illetően valójában tudatlanok vagyunk."
2018. okt. 25. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:
100%

Nem, nem vagyunk tudatlanok.

A matematika és a fizika jól leírja a részecskék viselkedését. Az, hogy nem tudjuk megnézni, kézbe venni vagy megszagolni a részecskéket, nem jelenti azt, hogy ne ismernénk a viselkedésüket.

Vannak más műszereink, amelyek a saját érzékszerveinknél sokkal pontosabbak.

2018. okt. 25. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 dq ***** válasza:
Vannak elméleteink, amelyeket nem cáfolnak a kísérletek.
2018. okt. 25. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:
100%

A kérdés eléggé összetett önmagában is. Végigolvastam az összes eddigi választ, elég változatosak, és nem rosszak.


A helyzet az, hogy amit létezőnek föltételezünk, azt az alapján tesszük, hogy érzékszerveinkkel érzékeljük, vagy mérőműszerek segítségével detektáljuk.

Ennek alapján tehát egyöntetűen kijelenthető, hogy ami a valóságban az emberek számára létezik, az ugyanaz, mint amit érzékelni vagy mérni tudunk.


A leírásmódról: a valóság, annak ellenére hogy (többnyire)mérhető, a pontos törvényszerűségek nem állapíthatóak meg. Ennek több oka van, többek között a mérési pontatlanság, amely csak adott hibahatár alá szorítható (kb. nyolcféle mérési hibát lehetne felsorolni), vagy éppen a mért jelet terhelő zaj, esetleg a mérőműszer saját zaja, vagy külső zajok.

Bár a korszerű elektronika lehetővé teszi a zajszűrést, mérési hibák így is lesznek. Sőt, erre külön statisztikai számítási eljárások vannak, hogy pl. a gyakorlatban az ilyen hatásokat hogyan kell figyelembe venni.


Ezért aztán a valóságot jól közelítő modelleket alkotunk. Feltételezésekkel, elhanyagolásokkal, absztrakciókkal, egyrészt azért, hogy egy ideális modellt tudjunk vizsgálni, másrészt azért, hogy a leíró differenciálegyenletek analitikusan megoldhatóak legyenek akár validálás céljából.

Wadmalac mutatott rá itt talán legjobban a modellezésre, így most nem húznám a szót ezzel. Van aki érti ezt, mások nem.

2018. okt. 25. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!