Kezdőoldal » Ünnepek » Egyéb kérdések » Miért nem tart a társadalom...

Miért nem tart a társadalom nyáron nagyobb ünnepe(ke)t?

Figyelt kérdés

Minden évszakban vannak olyan ünnepek, amelyeket az emberek nagy része tart. Például télen az advent, a karácsony, a szilveszter/újév, a farsang stb., tavasszal a nagyböjt, a nagyhét, a húsvét, illetve nagyon a végén vagy a naptári nyár elején a pünkösd stb., ősszel a mindenszentek, halottak napja és a Márton-nap.


Nyáron igazából egyedül a legvégén az augusztus 20-a az, amit az emberek nagy része tart, de az is a legvégén van és nem az a tipikus nyár.


Pedig vannak/voltak nyári ünnepeink, amelyek egykor nagyon fontosak voltak, mind kulturális, mind hagyománybeli, mind vallási, mind az emberek életmódja szempontjából. Ilyen volt például a mai éjszaka és nap is, Szent Iván éjszakája, illetve jún. 29-e, azaz Péter-Pál napja. Utóbbi egészen a 2. világháború kimeneteléig munkaszüneti nap is volt. Előbbihez is rengeteg-rengeteg ünneplés, buli, hagyományok és még vallási jelentőség is kötődik (ráadásul még a pogány vallásokban is meghatározó ünnep volt, sőt még a magyarban is). Egyébként ezek nagyjából párhuzamosan vannak a karácsonnyal/újévvel. Péter-Pál napján egy hatalmas bulit csaptak, hálát adtak Istennek, majd el kezdték betakarítani a terméseket. Szent Iván éjszakája, a nyár kezdetének is az ünnepe, ezenkívül még az év felének, a legrövidebb éjszakának és a keresztény vallásban, az első kereszténynek, illetve prófétának az ünnepe, Keresztelő (Szent) Jánosnak is az ünnepe (tehát eléggé jelentős).


Nem lenne igény nyári nagyobb ünnep(ek)re?



2021. jún. 24. 03:58
1 2 3 4
 1/38 anonim ***** válasza:
90%
Olyan nagyon sok azért nem volt. Nyáron a földeken van dolog.
2021. jún. 24. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/38 anonim ***** válasza:
82%
A karácsony meg a szilveszter kivételével egyiket se nagyon tartja senki, akármikor van. A vallási ünnepek (én már a karácsonyt se sorolnám oda) kifújtak gyakorlatilag, a mezőgazdasághoz kapcsolódókat meg ki tartsa, a kombájnosok? A csillagászati események meg inkább csak érdekes tények, attól hogy pl. mától hivatalosan nyár van még ugyanolyan nap van mint tegnap volt. Én nem is erőltetném ezeket.
2021. jún. 24. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/38 A kérdező kommentje:

#1.

Ez a kettő kiemelkedő volt a többi közül, de voltak más kisebb jeles napok is, de azokhoz csak 1-2 babona kapcsolódott.


#2.

Ezeket, amiket felsoroltam a környezetemben mindenki tartja, meg úgy nem láttam még soha senkit, aki mondjuk a húsvétot ne tartotta volna, csak itt olvastam egyes túlzottan antiteista felhasználóktól.


Én amúgy szoktam tartani a mezőgazdasági ünnepeket, mert attól még, hogy városban élek, nekem is ettől függ az életem. Ha a mezőgazdaság nem termel jól, akkor a városiak is ugyanúgy éhen halnak, mint bárki más. Ha meg nem terem jó búza, gyümölcs, zöldség stb., akkor nekem is ugyanúgy rosszabb lesz.

2021. jún. 24. 10:32
 4/38 anonim ***** válasza:
88%
Találj ki egyet :D
2021. jún. 24. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/38 A kérdező kommentje:
Nem kell kitalálni, már vannak, csak nem tartja őket a többség. Északi országokban a szentivánéjt annyira megtartják, hogy még munkaszüneti nap is. Nálunk régen, a II. vh. előtt a Péter-Pál napja volt ilyen.
2021. jún. 24. 12:43
 6/38 anonim ***** válasza:
83%
Mert a nyár a meló ideje volt, nem a mulatozásé.
2021. jún. 24. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/38 A kérdező kommentje:
Nagyon szeretem, amikor egyesek azt hiszik, hogy a leírás és a hozzászólásaim díszítősorok...
2021. jún. 24. 13:42
 8/38 anonim ***** válasza:
100%

Augusztus 15. pl. nekünk katolikusoknak elég nagy ünnep (jelentősebbnek mondanám, mint június 24.). Az igaz, hogy nem is akkora, mint karácsony vagy húsvét előtt és nincs előtte úgy "felkészülés", de sok országban aug. 15. munkaszüneti nap.

Egyébként én azt mondanám, hogy a társadalom amúgy sem tart annyi ünnepet, mint régen, szóval nem gondolom, hogy a nyár tehet róla.

2021. jún. 24. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/38 anonim ***** válasza:
75%
Új kenyér ünnepe augusztus 20.
2021. jún. 24. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/38 A kérdező kommentje:
Komolyan... Most már ikszezgetni fogom azokat, akik olyat írnak, ami a szövegben is bent van.
2021. jún. 24. 15:37
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!