Kezdőoldal » Ünnepek » Karácsony » Tervezitek, hogy Karácsony...

Tervezitek, hogy Karácsony helyett inkább Napforduló (Yule) ünnep lesz? Mit gondoltok erről?

Figyelt kérdés

Nem szeretem a karácsonyt, mert már október óta ezt tolják a reklámokban, megint hatalmas feneket kerítenek neki.


Hallottam, hogy Amerikában egyre többen inkább a téli napfordulót és a nappalok hosszabbodását ünneplik meg egy régi kelta hagyományt újraélesztve:


Ez úgy néz ki, hogy 21-én a leghosszabb éjszaka napján amikor besötétedik őrtüzet gyújtunk, és felváltva őrizzük, hogy ne aludjon ki, amíg másnap fel nem jön a Nap, így szimbolizálva, hogy a legnagyobb sötétség idején is van fény.



2022. nov. 30. 21:01
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
100%

Egyébként a yule legfőképp Odin ünnepe volt valószínűleg, illetve Odinhoz (Wodanhoz) kötődött. A szaturnália pedig Szaturnusz istené.


Talán még a sol invictus áll a legközelebb a "napfordulóünnephez" bár az is Mithrász Sol Invictit, a Legyőzhetetlen Napot ünnepelte.

2022. dec. 2. 02:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim válasza:
17%

Sajnálom a mai fiatalokat, akiknek már semmit sem jelent a Karácsony! Talán, mert családi ünnep, és számukra már a család is alig jelent valamit.

Viszont az ünnepeknek hagyománya van, attól érezzük valódinak. Különben akármelyik napra rámondhatnánk, hogy ünnepeljük meg, de az nem működne. Senkinek nem jelentene semmit, erőltetett lenne.

2022. dec. 2. 07:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 NTBS ***** válasza:
Marad a Karácsony.
2022. dec. 2. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:
Szerintem ünnepelj azt és úgy, ami és ahogy jól esik. Én ateista vagyok, de karácsonyt ünneplek, mert ehhez kötődnek kellemes gyerekkori emlékek, és valami hasonló hangulatot szeretek vele előhívni.
2022. dec. 3. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 Vuk-91 válasza:

Én személy szerint úgy vagyok vele, hogy kevés változik azzal, hogy a keresztény "Karácsony" helyett Yule-t ünneplek. Igazából annyi a legnagyobb különbség, hogy Jézus születése szóba se jön nálam, nem nyomatok mindenféle bibliai istentiszteletezést.


Nálunk amúgy is kérdéses hogy nekünk jelenti-e a karácsony "Jézus születését", mert egyszer édesanyám is rámutatott, hogy nem egy Decemberi dátumra esik, ezt csak "a katolikusok találták ki". Nem csoda, ahogy találtam, a Karácsony nagyrészt épít a különféle pogány ünnepekre, A germán Yule-tól, a Kelta Solstice ünnepeken keresztül, egészen a Római Saturnalia ünnepig (Ahol nagy szerepet játszott a lakoma és az ajándékozás).


Nekem az is furcsa, hogy olyan fát díszítünk Decemberre, aminek tudtommal semmi, vagy kevés köze a közel keleti Izraeli földhöz, ahol a biblia történeteinek nagy része, beleértve Jézus életútját, játszódik. És ha van is ott fenyőfa, az is fontos, hogy milyen fajtájú fenyőről van szó, mert azért van abból is jó pár.


#9-es, vicces alternatív ünnepek? Nem ugranak be. A Karácsonyon (angolul Christmas, ami Jézus Krisztus angol nevére, Jesus Chrit-ra utal), a germán-pogány Yule-on és a Római Saturnálián kívül ott van a zsidó Hanuka (A zsidók nem hisznek Jézusban), meg az afrikai-amerikai Kwanzaa.

nov. 29. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:

#15.

A felsoroltjaid közül egyik sem esett dec. 25-re. Dec. 25-re egyedül a sol invictus esett, ami Mithrász születését ünnepelte. Mithrász egy perzsa eredetű istenség volt, akinek a misztikus kultusza a kereszténység riválisa volt a tekintetben, hogy melyik vegye át a római vallás helyét. Még ami esetleg a 25-ös számhoz kötődik, az a hanuka, ami kiszlév hónap 25-én van, és a zsidókeresztények egy része úgy hitte, hogy ekkor született Jézus. Egy másik részük meg úgy, hogy szukkótkor.


Mondjuk úgy kötődik hozzá, hogy nem az első pillanattól kezdve létező szokás. Először a középkorban jelent meg a karácsonyfa, mint egy feldíszített fa, korábban sehol nem volt semmi ilyesmi. Termőágak voltak télen, de karácsonyfa sehol. Eredetileg szentestéhez kötődött, nem karácsonyhoz. Az ugyanis Ádám és Éva napja a naptárban, amikor előadták szekérszínpadokon a bűnbeesést misztériumjáték formájában a templom előtt vagy a székesegyházakban. A középkori és majd a reneszánsz kultúra is elsősorban Közép-Európához és Nyugat-Európához kötődött, főként német területekhez, ott meg meglehetősen kevés gyümölcsfa van lombkoronával és termésekkel decemberben, ezért fenyőt (amiből a felnémet területeken elég sok van) díszítettek hosszú ideig elálló gyümölcsökkel (alma). Később lett rajta ostya is. Az egész elhalt az újkori reformációig, amikor az evangélikusok élesztették fel, viszont náluk már a karácsonyhoz kötődött, és kibővítették ennek megfelelően a díszeket is csillaggal, angyalokkal, szalmával stb. Ezeknek a díszeknek a leszármazottai a mai karácsonyfadíszek is. Az almáé a gömb, a szalmáé az angyalhaj, a csillag vagy csúcs megmaradt, az ostya helyett már szaloncukor stb.


Nem volt semmiféle "kelta solstice". A germánok és a kelták vallása nem túl sokban tért el szokásokat tekintve. A kisebb ünnepekben voltak eltérések, de a yule, az náluk is yule volt, és ugyanúgy a főisten ünnepe volt (a népnevek és ünnepnevek egyébként kisbetűsek).

nov. 29. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:
Meg ami még fontos dísz volt, az a lánc, ami a kígyót jelképezte, ma meg már girland formájában ismerjük.
nov. 29. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 Vuk-91 válasza:

#12: "Viszont az ünnepeknek hagyománya van, attól érezzük valódinak. Különben akármelyik napra rámondhatnánk, hogy ünnepeljük meg, de az nem működne. Senkinek nem jelentene semmit, erőltetett lenne."


Nos, ezzel nem tudok teljesen egyetérteni, mert valahol minden ünnepnek kezdődnie kell. A Wolfenoot-ot (Farkasnapnak fordítanám) ami November 23.-ára esik, pár éve találta fel egy Új zélandi, akkor 7 éves gyerek, és ahogy az anyja megosztotta Facebookon, gyorsan elterjedt legalább egy kisebb közösségen belül is. Ami egyeseknek "téboly" mert nem egy megszokott ünnep, az másoknak egy ünneplésre méltó ötlet. Hiába az okoskodás, az "értelem" keresése, az első ünnepeket is, amelyek nem valami történelmi-politikai eseményre mintáznak hanem misztikusabb, természetfelettibb dologra kétes bizonyítékkal, vagy amit más népektől hasznosítottak újra (A karácsonyt is ilyen, a keresztény ünnepet időszámításunk szerint Kr. u. 336-ban tartották (mivel a mártírnak ismert személyek születésnapját, valamit a születésnapokat általában, "pogány marhaságnak" titulálták), ahogy látom, Január 6.-án, amikorra tippelték Jézus vízkeresztelkezését. És a 9. századig nem volt egy elterjedt vallási ünnep. Ez szerintem elég idő ahhoz, hogy felvegye mint a Római Szaturnália, mint a Yule ünnep jellemzőit. És ezt úgy, hogy December 25.-e nem konkrétan Jézus megszületésének a napja (legkésőbb Szeptemberben születhetett). Ja, és hozzáteszem, hogy bármennyire is úgy tanultam, hogy időszámításunk Jézus születéséhez köthető, ezt kontrázza az a konszenszus, hogy időszámításunk előtti 3.-6. év között születthetett, ami megnehezíti a pontos időpont kiszámítását. Szóval ha a karácsonyt is így nehezen tudták normalizálni vagy elfogadni, miben más egy olyan ünnep amit napjainkban kezdünk kisebb körökben ünnepelni egy 7 éves gyerek ötlete alapján?

dec. 1. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim válasza:

A Valentin nap jó példa. A Halloween is.

Nekem és a korombélieknek vagy nálunk idősebbeknek semmit sem jelentenek, mert gyerekkorunkban nem ünnepeltük.

Elég hosszú időnek kell eltelnie, hogy egy társadalom magáénak érezzen egy ünnepet.


Tehát, még nagyon-nagyon hosszú időnek kell eltelnie, hogy yule ünnepet üljünk. Ha egyáltalán eljön ilyen idő, én nem hiszem.

dec. 1. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 Vuk-91 válasza:

Technikailag ünnepeljük mi a Yule-t karácsony néven, csak le kell hagyni a jézus kultuszt belőle. Mint mondtam, édesanyám se értette annak idején, miért erőltették a Katolikusok az ünnepre.


A Valentin nap is egy elég minor ünnep, bár a szerelem ünnepe. Vagy lehet azért. A Halloween pedig a rossz szellemek ellen védő szertartásnak szánt másodfarsang amit amerikában cukorosztogatással ünnepelnek.

dec. 4. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!