Kezdőoldal » Ünnepek » Karácsony » Tervezitek, hogy Karácsony...

Tervezitek, hogy Karácsony helyett inkább Napforduló (Yule) ünnep lesz? Mit gondoltok erről?

Figyelt kérdés

Nem szeretem a karácsonyt, mert már október óta ezt tolják a reklámokban, megint hatalmas feneket kerítenek neki.


Hallottam, hogy Amerikában egyre többen inkább a téli napfordulót és a nappalok hosszabbodását ünneplik meg egy régi kelta hagyományt újraélesztve:


Ez úgy néz ki, hogy 21-én a leghosszabb éjszaka napján amikor besötétedik őrtüzet gyújtunk, és felváltva őrizzük, hogy ne aludjon ki, amíg másnap fel nem jön a Nap, így szimbolizálva, hogy a legnagyobb sötétség idején is van fény.



2022. nov. 30. 21:01
1 2 3
 21/21 anonim ***** válasza:

#20.

Még egyszer és nyomatékosítva hangsúlyozom, mert ahogy látom nem tűnt fel: SEMMI köze a karácsonynak a yule-hoz. Egyszerűen kronológiailag lehetetlen. A germánok megtérítése előtt jóval, Konstantin császár alatt került erre a napra a karácsony, bár egyes közösségek már korábban is ekkor ünnepeltek (pl.: Hüppolütosz, Tertullianus, Africanus stb. is említik). Ráadásul a yule nem dec. 25-én volt.


A dátum a Mithrász-kultusz ünnepéhez kötődött, a sol invictushoz, vagyis a legyőzhetetlen Mithrász születéséhez. Ehhez kötődik a dátum. Ebben teljes egyetértés van. Ami még esetleg befolyásolhatta valamelyest, az a zsidók hanukája, ami szintén a 25-ös számhoz kötődik.


A yule egy Odin/Wotan tiszteletére tartott fesztivál volt, ami farönkök meggyújtásával, disznók feláldozásával stb. kapcsolódott össze. Szimbolikájához a magyal és a fagyöngy kötődött. A dátuma sem egyértelmű, egyes néprajzkutatók szerint januárban/februárban volt, mások szerint dec. 20-tól. A mai, modern karácsony elsősorban középkori és újkori szokásokból áll. Persze angolszász területeken például a fagyöngy fennmaradt, mint korábbi szokás, de nem lehet szó " erőltették a Katolikusok az ünnepre"-ről, hogy a te szavaidat idézzem. Egy ünnep volt dec. 25-én, ez a sol invictus, amit Aurelianus császár éppen azért tett ide, mert ezen a napon a rómaiak már nem (a szaturnália dec. 23-ig/24-ig tartott általában), míg a perzsák (akiktől jött a kultusz) még nem ünnepeltek (náluk is volt egy téli ünnep, és a zoroasztriánusoknál a mai napig van).


Összegezve: igaz, hogy a karácsony dátumát és tartalmát befolyásolta egy másik vallás ünnepe, de az NEM germánok yule ünnepe volt, ami nem is ezen a napon volt, és még csak kapcsolat sem volt velük.

dec. 4. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!