Kezdőoldal » Utazás » Biztosítások » A Franciák nem veszik figyelem...

A Franciák nem veszik figyelembe az Eu-s egészségügyi biztosítókártyát?

Figyelt kérdés

Volt egy esetem, hihetetlenül feldagadt a térdem, mutattam a kártyát, bevettek. Másnap felhívtak telefonon, hogy azonnal jelentkezzek, mert a leleteim alapján életveszélyben vagyok. 1 hétig feküdtem kórházban. Pár hónap után küldözgetnek többezer eurós számlákat. Röntgen, minden benne. Beszéltem ügyvéddel, azt mondta, röhelyesek, küldözgesség csak.

Valaki még járt így?

Soha többet nem teszem a lábam abba az országba.



2017. dec. 17. 22:02
1 2 3
 11/26 anonim ***** válasza:
Illetve egy lehetőséged van kibújni alóla : ha megkapod a felszólítást, eljárást kell indítanod miszerint a létminimum alatt élsz ès a havi bevételed nem több mint az RSA mértèke (azt hiszem 450 euro) ès nincs a neveden ingatlan és egyéb vagyon. Akkor insolvable vagy és nem tudnak rajtad behajtani semmit.
2017. dec. 19. 02:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/26 A kérdező kommentje:
Értem. 450€ bruttó vagy nettó?
2017. dec. 20. 00:44
 13/26 anonim ***** válasza:

Nettó, de azt nem tudom hogy magyarországi lakàs/tartózkodàs esetén hogy szàmoljàk.

Az is elképzelhető, hogy a terhelhetőségre (nem tudom hogy mondjàk a solvabilité- t magyarul) viszont a magyarországi szabályok lesznek az irányadók. Erről egy nemzetközi jogàszt kellene megkérdezni...

2017. dec. 20. 05:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/26 anonim ***** válasza:

A "solvabilité"-t fizetőképességnek lehetne fordítani, ami a kérdezőnek nyilván nincs (vagyis "non solvable"), hacsak azóta nem szerzett valami nagyszerű munkát.

De ha a kérdezőt a francia alkalmazó nem jelentette be ergo nem biztosította, akkor nyilván mutuelle-je sincs, és így már húzós a dolog.

Elsőként azt kellene bizonyítani, hogy valóban XY családnál dolgozott ennyi vagy annnyi ideig, és ezért fizetést kapott.


Kérdező!

Mikor havonta kifizettek, csekket kaptál vagy készpénzt?

Ez döntően fontos lehet!

2017. dec. 20. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/26 A kérdező kommentje:
Készpénzt. Ezeket a kifejezéseket sajnos nem értem,meg hogy mit fednek, azt sem tudom.
2017. dec. 20. 22:49
 16/26 anonim ***** válasza:

Mutuelle = kiegészítő biztosítás

Csekk = csekk

CESU = chèque emploi service, olyan csekk amivel pl hàztartàsi alkalmazottat szoktak kifizetni. Ha valaki ilyet kap, akkor az szinte biztos hogy bejelentett munka, ugyanis a munkàltató ezzel kap pl adókedvezményt (Franciaországban a háztartàsi alkalmazott bére 50%-ig leírható az adóból. Mi is így fizetjük a bejàrónőnket, apósom meg a bejàrónőt meg a két kertészt).


Készpénzzel elvileg 1500 euroig havonta kifizethet, de az már eleve gyanús.


Emellett megkérdezhetem, hivatalosan hány órás munkaheted volt, és ezért mennyit kaptál? Ugyanis itt a minimálbér is szabàlyozva van, órànként és havonta is, évente újraértékelik (nézd meg a google-ben :" montant du smic" és üsd be mellé az évszàmot ami érdekel.)


Viszont amit mindenkèpp kapnod kellett, az a következő :

- fizetési szalag (fiche de paie) minden ledolgozott hónap utàn, ami tartalmazza pontosan, hogy milyen jàrulèkokat fizettek / vontak utánad

- munkaszerződés

Ha ezek vannak, még akkor sem biztos hogy nem feketén dolgoztál (a kínai éttermek erre a legjobb példa, ott szinte mindenki feketén dolgozik, megkapják ugyan ezeket a papírokat, de semmit se fizetnek utànuk, aztàn amikor az alkalmazott kezd sokat tudni/érdeklődni, esetleg beteg lesz akkor kidobják az utcára egy fillér nélkül).

Így elvileg ha nem feketemunka volt akkor a munka végeztével még kapnod kellett volna egy teljes elszámolást (solde de tout compte) és egy munkáltatói igazolást amit a munkaügyi központnak le kell adni (attestation pole emploi). Ennek hiányában szinte biztos hogy feketemunkàról volt szò.


Evvel annyi a gond, hogy ha semmi papírral nem tudod bizonyítani, hogy ott dolgoztàl (fizetési szalag, munkaszerződès, csekk) akkor sajnos nem fogod tudni az igazadat sem érvényesíteni. Sőt, még te ütheted meg a bokádat, a feketemunka ugyanis illegális, és "nul n'est censé d'ignorer la loi" azaz a jog nem tudàsa nem mentesít.


Ha viszont legalàbb a látszata megvolt annak, hogy bejelentett munkád volt, akkor elmehetsz feljelenteni a volt munkáltatód az adóhatòságnàl (DRFIP) vagy a munkaügyi felügyelőségnél (DIECCTE). Viszont ez a kórházi kezeléseden változtatni nem fog, hisz mint írtam, a francia taj kártya megkérését neked kellett volna kezdeményezni kint helyben a munkáltató által adott papírokkal, majd arra kiegészítő biztosítást kötni. Ha a magyar taj kártyád volt érvényes, akkor kellett volna egy utazàsi biztosítàst kötni mellé, ami ellátja azokat a feladatokat mint egy kiegészítő biztosító.

2017. dec. 21. 03:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/26 A kérdező kommentje:

.. au pair voltam. Szerződést nem kötöttek. Az tudtommal nem minősül fekete munkának, mas kategória.

bizonyítani annyival tudom,hogy voltam,az emailjeik alapján,közös videó a gyerekekkel,ujjlenyomataim..

Valamilyen fundraising oldalon megpróbálok segítséget kérni, egyéb lehetősegem nincs,az autómat mar eladtam..

2017. dec. 21. 08:01
 18/26 anonim ***** válasza:

://www.service-public.fr/particuliers/vosdroits/F473


Itt minden le van írva az au pair munkáról.


De, feketemunkának minősül amennyiben :

- nemcsak természetbeni juttatást kaptàl hanem pénzt is

- nem töltötte ki a munkáltatód az URSSAF nyomtatványt, amit neked kellett volna bevinned a CGSS-hez hogy kezdemènyezd a carte vitale ès a securitè sociale szám kiadàsàt, valamint az adóhivatalhoz amire hivatkozva kapsz egy adószàmot. Erre akkor is szükség van ha a jövedelem mértéke miatt nullás adóbevallàst kellene csinàlnod. Franciaországban ugyanis a nettó fizetès még személyi jövedelemadóval nem terhelt, abból addig csak a nyugdíjjàrulèkot, a munkanèlküli járadékot, illetve a társadalombiztosítàst vonták (ha vontàk). A lakhatàsi adót és a szemèlyi jövedelemadót még ezen felül külön kell fizetni ha adóztatható vagy.

2017. dec. 21. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/26 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a sok segítséget és információt.

Még annyi kérdésem lenne, hogy mi a francia eljárás, ha külföldi adósokról van szó-mint esetemben? Magyarán, mi történik, ha nem fizetem be?

2017. dec. 22. 19:29
 20/26 anonim ***** válasza:

Hova küldik a leveleket? Az otthoni címedre?


A kórház először felszólítàsokat küld. Ja ez nem vezet eredményre, átadja egy végrehajtó cégnek (instrum justitia általàban de lehet más is). A végrehajtás dìját ès a kamatokat ràterheli az adósra.


Ezek után a vègrehajtó küldi a felszólítàst, határidő megadàsàval, és a kamatokkal terhelve.


Ha így sem sikerül behajtani, akkor a nemzetközi bankrendszeren keresztül a helyi végrehajtási szabàlyok szerint közvetlenül leemelik a bankszàmládról az összeget, vagy ha nincs rajta annyi, akkor a fizetésed egy bizonyos szàzalèkát tiltani fogják amíg ki nem fizetted az alapdíjat, a vègrehajtàsi költségeket, illetve a kamatokat.


Így most már pl a gyorshajtási bìrsàgot sem éri meg odàzgatni magyar rendszámmal sem, mert kiküldik és le is vonják. Persze jó hosszú az eljàràs, 6 hónap de van, hogy hosszabb, de addig is ketyeg a kamat.

2017. dec. 23. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!