Kezdőoldal » Utazás » Egyéb kérdések » Mi a legszerencsésebb döntés,...

Mi a legszerencsésebb döntés, ha kiskamasz gyerekem nem szeretne utazni, én viszont igen?

Figyelt kérdés

Nemzetközi, utazós család vagyunk, a lányom két éves korára már négy földrészen járt. Idáig nagyon élvezte az utazásokat, tervezgetett is, a 12. születésnapja után, idén februárban még egy skót út terveit igyekeztünk összehozni, amiből aztán a koronavírus miatt nem lett semmi.


Viszont benne valami nagyon megváltozott. Most már nem csak nyaralni nem akar menni, de vásárolni se, barátokat meglátogatni se külföldön. Hiába próbálom lelkesíteni, hogy ha a járványveszély elmúlik, újra mehetünk, azt mondja, ő nem szeretne utazni, menjek nyugodtan egyedül, ő inkább itthon maradna. (Természetesen családtagokkal.)


Próbálom faggatni, hogy miért nem szeretne, de nem árulja el, de talán ő maga sem tudja. Mi a legszerencsésebb döntés? Elmenni nélküle, ahogy javasolja? Itthon maradni nekem is, és csak akkor utazni, ha munkaügyben elkerülhetetlen? Vagy elrángatni magammal?


Én arra hajlok, hogy időt adok neki, és idén nélküle utazom csak, de megadva neki az esélyt, hogy csatlakozzon és nem megyek semmi hosszabb vagy érdekesebb útra. Hátha visszatér a kedve és akkor nem érzi úgy, hgy lemaradt valamiről.


Tapasztalt már valaki hasonlót? Bármilyen ötetet, konstruktív javaslatot örömmel fogadok és előre is köszönök.



2020. jún. 16. 11:55
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
23%

Miért ne utazzál?

Ne egy elkényeztetett kamaszlány irányítsa az életedet!

(Amúgy nem lehet, hogy csupán szerelmes?)

2020. jún. 16. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

Miért lenne elkényeztetett attól, hogy megmondja, mit szeretne? Nem azt mondta, hogy nem jön, sem azt, hogy én ne menjek. Egyszerűen azt, hogy ő mit szeretne. Arra tanítottam, hogy mondja el őszintén, mit gondol, és ezt is teszi.

Aligha szerelmes, illetve ha az is lenne, irreleváns, mert nem megy el sehova itthonról és nem találkozik senkivel személyesen. Éppen ezért gyanakszom arra, hogy a járványveszélytől tart esetleg a kelleténél jobban és biztonságban szeretné tudni magát. És ha ez valóban így van, a kivárás a legjobb taktika.

2020. jún. 16. 12:28
 3/13 anonim ***** válasza:
95%

Szerintem te menj nyugodtan, a gyerek meg maradjon otthon, ha van, aki felügyel rá, azaz nincs teljesen egyedül.

A legokosabb, ha tudomásul veszed a döntését, te meg továbbra is úgy élsz, ahogy eddig.

2020. jún. 16. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
79%

Én jobban körüljárnám a témát.

Mi lehet a baja a kislánynak? Ha hirtelen változott meg az utazáshoz való viszonya, biztosan van ennek valamilyen nyomós oka.

Az étkezésében nem tapasztaltál változást? Lehet esetleg evészavar, anorexia jele: otthon könnyebb elbújni a szemed elől és kihagyni az étkezéseket (főleg, hogy barátokkal sem találkozik, az is lehet emiatt), míg az utazás alatt végig veled együtt kell ennie. Ez lehet ijesztő számára, amitől menekülni akar.

Vagy bántották? Volt olyan utazás a közelmúltban, ami rosszul sikerült? Esetleg utazott-e barátokkal valamikor, és történhetett-e valamilyen erőszakos dolog?

Ketten utaztok, vagy másokkal együtt? Lehet, hogy valaki olyan is menne, akit a kislány nem kedvel, vagy akitől tart.


És jobban a mélyére ásnék a dolognak. Nem intézném el annyival, hogy "vagy jössz, vagy nem". Biztos komoly oka van, ha hirtelen elment a kedve, nem csak az utazástól, hanem a közösségi programoktól is. 12 évesen nagyon sérülékeny korban vannak a gyerekek, vigyázni kell rájuk, és alaposan fel kell tárni az okokat, hogy ne cipelje egy életen keresztül.

2020. jún. 16. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
95%
Az én lányom 13,5 éves. Szintén szeretett utazni, de januárban Kenyába nem volt hajlandó eljönni velünk. Be volt fizetve neki az út, oltásokat megkapta és egyszer csak kijelentette, hogy ő nem jön. Nem mondta meg, hogy miért. Most augusztusban mennénk Azerbajdzsán, Grúzia, Örményország körútra, ide már eljön, ha tudunk menni. Szerintem hagyd békén, ne erőltesd. Kamaszodnak. Ha a járványtól tartana akkor azt sem hagyná, hogy te menj szerintem. Te viszont ne maradj ezért otthon, elég nagy már ahhoz, hogy felügyelettel otthon hagyd.
2020. jún. 16. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm, kedves utolsó, én is ezen vagyok.


Semmi rossz nem érte, csak elmaradt utazások a kialakult járványügyi helyzet miatt. Már februárban ki kellett hagyni egy hétvégét Milánóban, ezt még nem bánta, még tervezgette a tavaszi szünetet Skóciában. Utána kimaradt a márciusi Magas-Tátra, azon eléggé elkenődött, és azon is, hogy nem tudunk Bécsbe menni. De mikor nyilvánvalóvá vált, hogy a skót útból nem lesz semmi, és Kölnbe sem jutunk el a barátainkhoz, nem is beszélve a nagy nyári tervekről, elvesztette az érdeklődését. Talán csak egy védekező mechanizmus, és nem akarja beleélni magát semmibe, ami aztán rajtunk kívül álló okok miatt megghiúsul.


Én leginkább erre, és a járványtól illetve karanténtól való félelemre gyanakszom.


Az utóbbira már csak azért is, mert online folyamatosan kapcsolatban van a barátaival, jól érzik magukat, minden rendben van. Evészavarról szó sincs, lelkesen falatozgat. Inkább az kínos, hogy hány jégkrémet evett meg, mialatt dolgoztam a számítógépen, nem az, hogy mennyire nem evett eleget. :) Épp erre blazírozva próbálom ajánlgatni Szlovéniát, ahol van banános shake a McDonald'sben, amit nagyon szeret, ez már egy kissé fel is keltette az érdeklődését, de áttörést nem értem el.


Mindig szem előtt van és teljes biztonságban. Nem utazunk olyanokkal, akikkel ne akarna lenni, minden potenciális útitárssal jóban van, és ha nem jön, valemelyiküknél szeretne maradni.


Egyetlen traumatizáló élmény érte utazás közben az aránylag közelmúltban: tavaly Törökországban az első vacsora alkalmával a pincér sexy-nek nevezte. Erre azt mondta, hogy ő még 12 éves sincs és a pincér egy perverz pedofil. A pincért én magam is kiosztottam természetesen, a lányomnak pedig elmagyaráztam, hogy feltehetően nem szexuális ragadozóról van szó, csak egy, angolul nem túl jól beszélő aluliskolázott emberről, aki nem tudta pontosan megállapítani az életkorát, ezért mondott egy általa pozitívnak vélt jelzőt a borravaló reményében. Ezt elfogadta, és nem ment tönkre a nyaralás, de mikor leszálltunk Bécsben, azt kérte, hogy legközelebb inkább Ausztriába vagy Németországba menjünk. Ezt is csináltuk, Bécsben és Münchenben voltunk utána, illetve eljött velem egy konferenciára Párizsba, ahol az ott élő barátnőmmel szintén remekül szórakozott, amíg én dolgoztam. Szóval úgy tűnt,hogy túllépett a törökországi ügyön, és nem okozott nagyobb károkat, belátta, hogy részint kulturális különbség, részint szerencsétlen szóhasználat volt, nem ellene irányult és nem jelentett rá semmi veszélyt úgy, hogy ott ültem mellette. Bár vitathatatlan, hogy Törökországba nem szeretne visszamenni, azt mondja.


Szóval ahogy én látom, a viselkedése, hangulata nem változott, a barátaival, családtagjaival továbbra is intenzíven, jó hangulatban tartja a kapcsolatot, egész egyszerűen nem akar elmenni otthonról, és ha szükséges is, akkor is csak teljes védőfelszerelésben. Emiatt reménykedem, hogy csak túlzott óvatosság, és ahogy a járvány végleg elmúlik, ő is megnyugszik. De nem akarom megnyugtatni magam ezzel, hanem biztosra akarok menni, hogy tényleg így van. Mert ha valóban csak ennyi, akkor töltse nyugodtan itthon a nyarat, aztán csak visszaáll a világ rendje, de ha nem, tudni szeretném, mi a baj, és segíteni.

2020. jún. 16. 15:02
 7/13 anonim ***** válasza:
94%
Azzal egyet értek, hogy a járvány miatt sok embernek elment a kedve az utazástól. Én is ezt tapasztalom magamon. Anyukám szeretne mielőbb elutazni, folyton telefonál és mondja, hogy van-e kedvem ide meg oda menni. De én szívesebben tölteném itthon a nyarat. Nem a járványtól félek. Inkább csak sok volt a bezártság, nehéz visszatérni a normális életbe, újra emberek között lenni, stb. És végül is kimaradt az egész tavasz, emiatt is nehéz ráhangolódni a nyárra. Lehet, hogy a te lányodban is ilyen érzések vannak.
2020. jún. 16. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

Közben az utolsó utolsó előtti lett, de gondolom, összeállt.


Persze, ha itthon hagyom, akkor sincs rossz dolga, és bizonyos esetekben ez jobb választás is. Ha meg akarom nézni például Bécsben a Hundertwasser és Schiele kiállítást nyilván jobban járok, ha nem vonszolom magammal, hogy megzavarja a műélvezetemet. Hazafelé meg veszek neki egy karton Mikadót, és boldogabb lesz, mint ha egész nap képeket nézegett volna velem. De persze Bécs ugye azért nyilván nem egyszeri lehetőség. Olyan helyekre, ahova magam sem biztos, hogy egyhamar visszajutok, szívesen vinném, hogy láthassa, felfedezhesse ő is. Nagyon remélem, újra kedvet kap majd.


Mindenesetre megnyugtató hallani, hogy nem ő az egyetlen, akinek megmagyarázhatatlanul elmegy a kedve akár egy érdekesebb, sokszor sokak által irigyelt utazástól is. És remélem, ez egy gyorsan múló időszak. :)


Az Azerbajdzsán-Grúzia-Örményország egyébként nekünk is tervben van, remélem összejön és nagyon jó utat kívánok hozzá!

2020. jún. 16. 15:17
 9/13 anonim ***** válasza:
82%

Na, most akkorbiztosan le leszek húzva, de akkor is elmondom a véleményem: Szerintem a lányod egyszerűen eljutott odáig, ahová az embereknek nagy részének el kellene jutni és ez lenne a koronavírus tanulsága: NEM KELL ÁLLANDÓAN PÖRÖGNI!!!

Ahogy írod, szinte minden hónapban mentetek volna valahová, külföldre, Tudod az embernek szüksége van egy kis megállásra, csendességre, pihenésre, stb.

Meg aztán épp most jönnek a hírek innen-onnan, hogy a túl korai nyitás megbosszulhatja magát: imitt-amott felüti megint a fejét a koronavírus.


[link]


[link]


[link]


Nem azt mondom, hogy féljetek, mint ahogyan sokan azt hiszik, hogy azért írom ezt, hanem azt, hogy MOST NINCS IDEJE AZ UTAZGATÁSOKNAK



No ez meg a másik:

" a lányom két éves korára már négy földrészen járt. "


Rossz híre, van: ebből semmire nem fog emlékezni.


Én a helyedben nem aggódnék, kérdező, A LÁNYOD OKOS, jól teszi, hogy nem akar most utazni - a többit Rád bízom.

Gondolkodj el rajta, hogy szükség van-e arra, hogy folyamatosan menjen az ember, nem kellene-e egy kicsit megállni és elgondolkodni dolgokon, merre felé tartunk?


Mondom mindezt úgy, hogy én is nagyon szeretek utazni :-)

2020. jún. 16. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

Kedves utolsó, én biztosan nem foglak lehúzni, hiszen konstruktívan áltál a kérdésemhez, és egy vélemény mindig szubjektív, nincsenek jó vagy rossz válaszok. Ebben a kontextusban talán nem pont ez jutott elsőre eszedbe, de vannak olyan munkakörök, amelyek rendszeres utazással járnak. Ha nem utazom, elveszítem a munkámat és a bevételemet, ami azzal jár hosszabb távon, hogy nem tudom ellátni és felnevelni a lányomat. Lehet, hogy az embernek szüksége van egy kis megállásra, pihenésre, csendességre és hasonlókra, és hidd el, sokszor nagyon örülnék neki, de ha özvegyen maradsz a gyerekeddel, akkor a munkád és az egzisztenciád megtartása sem utolsó szempont. Gyógyszerkutatásban dolgozom, egyszerűen nem tehetem meg, hogy leálljak a munkával, éppen most.


Amit Te pörgésnek nevezel, az sokszor egy konferencia, tanulmányút, ahova ha tehetem, magammal viszem a lányomat, vagy éppen a lányom nagyszüleinek meglátogatása, akik nem szeretném, hogy azért, mert a fiukat elvesztették, az unokájukat is elveszítsék csak azért végleg. (Lehet, hogy efelett is elsiklottál, hogy nemzetközi családról van szó.) És mivel a nagyszülők már 70 felettiek, kevésbé megterhelő egy interkontinentális út számunkra, mint számukra.


Az, hogy mire fog emlékezni két éves kora előttről a lányom, irreleváns, hiszen azóta is járt ezeken a földrészeken, inkább csak azt akartam éreztetni, hogy az utazás a kezdetektől része volt az életének.


A szabadidős utazásokat nyilván vissza lehet szorítani, de úgy gondolom, hogy a munkával és családdal kapcsolatos utazásokat nem feltétlenül lenne szerencsés.


És amit úgy érzem, félreértettél: szó sem volt arról, hogy most azonnal induljunk valahova. Arról van szó, hogy merjen és akarjon tervezni, ne arra rendezkedjen be, hogy nem látja többet az apai nagyszüleit vagy hogy nem megyünk vissza többet abba az országba ahol született. Végzettségem miatt úgy gondolom, felfogom a járványhelyzet súlyát, viszont úgy gondolom, hogy észszerű óvintézkedésekre van szükség, nem pedig bénító félelemre.

2020. jún. 16. 18:51
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!