Kezdőoldal » Utazás » Európa » Hol jobb élni, családostól,...

Hol jobb élni, családostól, Németországban vagy Svájcban? Főleg olyan válasz érdekelne, aki már mindkét helyen élt!

Figyelt kérdés
Nem a munkalehetőség érdekel, (zenészek vagyunk, akkor megyünk bárhová is, ha van munkahely), hanem amikor van ott munkád, és úgy általában a körülmények, életszínvonal, ...stb összehasonlításban. Most Németben élünk, és nem tudjuk merjünk-e váltani Svájcra, ha ott kapunk munkát, mert valószínű, hogy a köv munkahelyünkről már nem vándorolhatunk tovább, maradnunk kéne! Az az egy biztos, hogy szebb ország, de ezen kívül?
2010. aug. 20. 17:07
1 2 3
 11/26 A kérdező kommentje:
Igen, ez engem is érdekelne!:)
2010. aug. 23. 16:35
 12/26 anonim ***** válasza:

Sziasztok!

Hát igen, tényleg nagyon nehezen szoktam meg. Már eleve a betegbiztosításunkkal sokat kellett bajlodnunk. Július elsejével kötöttük, de a tartózkodásink, csak október végén jött meg, úgyhogy addig nem kaptunk ellátást. Nem vagyunk betegesek szerencsére, de persze akkor pont mindenki beteg lett. AZ Eu kártyánkat nem fogadták el, csak ha kifizetem a vizsgálatot. Aztán novemberben meg jött a számla, hogy akkor visszamenőlegedern fizessem, ki azt a fél év biztosítást, kapásból több ezer frankot! Aztán jött ugyanígy az adó, szintén 7000frank körül, és mindez egy hónapban! Mert itt általában mindent egyszerre egy összegben kell kifizetni. A kocsira a biztosítás is előre egy évre, azt nem tudom, hogy mi van hogyha év közben költözöl.

AZtán a gyereket nem lehet kísérgetni az óvodába-iskolába, mindenki egyedül menjen és gyalog. Ebből kifolyólag sokáig nem is volt kapcsolatom a szülőkkel, mivel nem találkoztam senkivel. DE ha volt is mindegy volt, mert mindig meg kellett őket kérnem, hogy németül beszéljenek, mert még nem nagyon vágom a svájcit. De elég zárkózótt népség, nem sok mindről lehet velük beszélgetni, max nyarlás meg ovi, gyerek. AZtán eleve nehezen szoktam meg az ovis rndszert, minden tök más mint otthon. Reggel, csak egy fix időben mehet, pontra 3/48-ra mert csak akkor nyitják az ajtót, Délben hazaküldik kajálni, de aztán még menjen vissza ké órára délután hetente kétszer. Más a szünet beosztás, pl nálunk csak a július a nyári szünet. Most már két hete nyomjuk a sulit. De a gyerek imádja, ami nem utolsó szempont. Maga az ország szerintem nagyon szürke. Minden ház egyforma fehér falak, szürke tetővel. Semmi szín! Egyszer majd nézzétek meg, ha átjöttök németből, vagy Ausztriából! Szerintem ott még a fű si zöldebb! Nem mondom, hogy nincsnenek szép helyek, csak olyan furi ez az életstílus.

De végül is meg lehet szokni! Már mi is jó úton haladunk. Az időjárás az nekem elmegy, kb mint a Bódeni-tónál.

Viszont az ügyintézés a hivatalban, bankban az secc perc alatt megy. Nem kell órákig sorban állni.

Most hirtelen ennyi. De az első fél évünk az tényleg nagyon kemény volt, de a tavsszal kicsit jobbra fordultak a dolgok is.


Ja ráadásul télen volt egy abortuszom, mert leállt a babánk szíve, és műtéttel kellett befejezni a terhességet, erre egy hónapra jön a megint nem kevé száma, hogy fizessem ki. Ezt nem fizeti a biztosító, mert ez betegségnek számít, és csak a rendes élve születést fedezi. Hát ennyi pont elég volt a télre, de tényleg.

2010. aug. 23. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/26 A kérdező kommentje:

Átolvastam ismét az infókat, és azt hiszem egyértelmű, hogy a mi szitunkban nem engedhetjük meg magunknak, hogy Svájcba költözzünk:( Sajnos nincsenek millióink a bankban, mi 2006ban nulla semmivel jöttünk ki Németbe, mire itt felépítettük az életünket valahogy, (berendezni egy albit sem 2 fillér), első évben 1 fizuból, aztán jött a baba, költözés, másk városba, szóval spórolni nem tudtunk sajnos. Most is a munkánk miatt csak a gyerekfelügyeletre (bölcsi, babysitter)elmegy majdnem a fél fizum, aztán az albérlet is kidobott pénz...

Minket az ilyen dolgok, hogy előre ki kell fizetni egy évre mindent, meg 7ezres számlák, rögtön hazavágnának. Örülnék ha ezévben össze tudnám spórolni az átköltözésre valót, nemhogy még ilyen extrákkal is számolni. Úgyhogy nagyon köszi az infóket, nem ábrándozok tovább.

Csak azt bírom nagyon, mikor otthon ismerősök megkérdezik, hogy naés mennyit keresünk, és hűha, de fogalmuk sincs róla, hogy az a pénz itt pont annyira átlagos, mint otthon az átlagfizu, amiből épphogy megélnek a családok. Most is kijött hozzán tavasszal férjem unokahug, 30 éves, épp nem volt otthon munkája, azt hitte itt majd pikk-pakk egzisztenciát teremt, mert dejók a fizuk. Hiába mondtuk neki, hogy ahhoz, hogy béreljen egy garzont, meg egyáltalán megéljen valahogy egyedül, 1000 euro netto bevételre szüksége van. 3 hónap alatt el is hitte, most ment haza nagy örömmel, mert úgyis messze van ez neki. (még egy szobalány állást sem kapott meg, mert visszaírtak a munkaügyiből, hogy van ezekre az állásokra más német vagy magasabb rendű EU országbeli jelentkező)

2010. aug. 24. 09:42
 14/26 anonim ***** válasza:

En is koszonom szepen a reszletes valaszt... ez igy nagyon zuzosan hangzik. Innen felhuzni... hat nem tudom. Nalunk nincs gyerek es a keresetunk sem rossz, talan egy ev alatt osszetudnank rantani, ami kell a koltozeshez es az esetleges egyosszegben kiadasokhoz, de nem latom, hogy tenyleg megerne e. Bar tudom, hogy jok a fizuk Svajcban, de a kiadasok is magasabbak. En plo mar csak az araktol is padlot fogtam, mikor iden elmentunk turistaskodni kicsit Zurichbe, meg Baselbe. Nekem mondjuk nem volt egyhangu egyik hely sem, meg London utan megnyero volt a tisztasag es a rend. Baratnom lakasa is csodas volt, a gyonyoru kilatassal, csenddel, de valahogy a nehezsegek tul nehezeknek tunnek. Pedig en is vegig csinaltam mar egy (ket) kulfoldre koltozest.


Amugy nyugi kedves kerdezo. :) Az otthoniaknak halvany lila gozuk sincs arrol, hogy a "Nagy Nyugaton" (is) meg kell kuzdeni mindenert, mert semmit sem adnak ingyen. Nekunk is vannak ismeroseink olyan alomvilaggal, hogy szornyu nezni. Volt olyan is, akinek sikerult munkat szerezni, rendeset, a szakmajaban, de hat nem az ugy nevezett atlagfizut kapta (pontosabban nem azt, ami a kis buksijaban elt), hanem kevesebbet, mert se helyi tapasztalata nem volt (itt ez nagyon szamit), se a nyelvtudasa nem volt toppon. De akkor sem minimalberrel kezdett egy takaritasos meloban, mint itt legtobben, nem a nullarol kellett kezdenie, hanem mar mondjuk a masodik letrafokrol... legalabb egy evet megsporolt, masokhoz kepest. Megsem birta... pedig minden egyeb is siman ment, amire mondjuk nekem honapokat kellett varnom (pl bankszamlanyitas) megsem ertekelte. Fel evet sem volt(ak) itt es rohant(ak) haza (a baratnojevel, aki hozzateszem viszont mar nem kapott munkat, mert egy kukkot sem beszelt angolul. Ezen persze fel volt haborodva, de K0NYORGOM!!!!).

Persze azon felhabordott, amikor mondtak neki, hogy miert mit hitt, hogy itt kolbaszbol van a kerites es alapbol aranytanyerbol esznek, de ha meg nem igy van, akkor meg miert rohant haza? De legalabb most mar tudjak ertekelni, amelyuk van otthon, mert az viszont nem keves. Nekem fele annyi nem sikerult itt, mint nekik otthon... nekik az megsem eleg. Csak azt nem tudom sokszor, hogy mi lenne eleg?

Meg persze meg sorolhatnam a peldakat, mint ahogy mindannyian, akik itt vagyunk es latjuk kivulrol min is lehetne valtoztatni otthon. :D Es persze mi csak "pofazunk", meg "kivulrol okoskodunk", mert "nekunk konnyu". :D :D :D

2010. aug. 24. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/26 A kérdező kommentje:

Én legutóbb az osztálytalinkon lepődtem meg. Igaz, jó osztály voltunk, 90% diplomás lett, de minden otthon élőnek megvan már a saját háza/lakása, nem is akármilyen, még annak is akinek nincs családja, hanem egyedül él még. Engem meg úgy kezelnek mint akinek húú dejó, mert nyugaton él. Hát...megnézhetem mikor lesz nekünk saját lakásunk, meg ráadásul többen simán keresnek 3-400ezret, főleg a pestiek, így mi ehhez képest csórók vagyunk, mert mi ugyanezt itt költjük el, nem otthon. Persze, ismerek nehezen megélőket, de szüleim is pedagógusként azért egész jól megvannak, pedig ott kevés a fizu tényleg.

hazamennénk, de mi otthon zenészként, pl. a pesti operában, brutto 200at keresnénk, hát abból nehéz lenne tényleg családként megélni, főleg ha még albira is költeni kell, így maradunk.

Jól lehet spórolni külföldön, ha az ember egyedül van, jó szakmával, és lehetőleg kocsi nélkül (mert az is sokat visz) Svájcban engem legjobban az ingatlanárak készítettek ki, mert ha 2-3x annyi is a fizu, mint itt németben, akkor ugyanennyivel kéne többnek lennie a lakásáraknak is, nem 10xesen. Örökké meg csak nem akarok albérletet fizetni. Meg az egészségügyi ellátás is szuper itt szerintem. meglepetések tuti nem érhetnek, korrekt a rendszer. Szerintem Angliában sem lehet rossz, ha az ember már eljut egy bizonyos szintre, nem a mosogatásból kell megélnie.:)

2010. aug. 24. 14:22
 16/26 anonim ***** válasza:

Csak egyetérteni tudok. Egyszerüen nem értem, hogy mit várnak otthon az emberek vagy mit képzelnek. Nekem is minden ismerősömnek van lakása vagy háza (többször inkább ez utóbbi), 1-2 gyerek, akiken folyton új cuccok vannak, kocsi (nem a legöregebb, leggagyibb, leglepukkadtabb), nyaralás (van, akinél évente kétszer is), kb 400-500e tisztán és ezek után még én élek jól. Az igazán nevetséges ez akkor volt, amikor még itt szobát béreltünk (évekig), penészes fürdőszobát osztottunk meg másik 6 emberrel, volt egy fél polcnyi helyünk a hűtőben, épphogycsak kijöttünk a hónap végére, mire kifizettünk mindent és még mellette az a megalázó érzés is, hgoy tanultan, diplomásan mások sz.rát kell mosnunk jöttek nekünk az ilyenek azzal, hogy bezzeg nekünk milyen könnyű és jó. Mi nem érthetjük meg, hogy ők mit szenvednek.

Hát tudod, tényleg nem értettük. :D :D :D


Az igaz viszont, hogy otthon, ugyanennyi idő alatt nem érhettük volna el nulláról (vagy inkább erősen minuszról) azt, amit itt elértünk és nem jutnánk oda sem, ahova tervezünk jutni. Kemény munkáért itt több elismerés jár és nem csak az anyagiakra gondolok, bár azt elismerem, hogy a megélhetés sokkal könnyebb.


Összeségében azt kell mondjam, hogy jó hely Anglia. Én szeretek itt élni, nem is lenne könnyű itt hagyni. A legnagyobb bajunk vele, hogy ez egy sziget viszont mi imádunk menni. Jobbára a saját autónkkal és kempingbe, rengeteg cumóval megpakolva. Viszont, ha el akarunk innen menni a kontinensre, akkor az már sok pénz és idő is. Szóval mi csak szeretnénk visszaköltözni "Európába", olyan helyre, ami kb központban van, hogy sok hely legyen könnyen és gyorsan elérhető. Nem ragaszkodunk Svájchoz, csak az van a legközépebben. :) Meg a páromnak ott lett volna a legnagyobb esélye jó melót kapni.


Amúgy én úgy hallottam, hogy Svájcban nem is lehet csak úgy ingatlant vásárolni. Nem csak a pénz az akadály, hanem nem is egyszerű folyamat. Bevándorlóknak meg extrán nehéz és ha mégis megveszed olyan adó van rá, hogy tulképp tök felesleges is. Nem nyer semmit az ember. A helyiek többsége (70%) bérleményben lakik és nem is saját tulajdonban. Úgyhogy nem csak a magas ingatlan árak az, ami akadály.


Azt viszont jó hallani, hogy a németeknél jó az eü ellátás. Az biztos, hogy lassan elkezdjük beleásni magunkat Németo-s és az osztrák lehetőségekbe is.

2010. aug. 24. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/26 A kérdező kommentje:

Hát akkor nektek sem lehetett egyszerű, de a lényeg, hogy jobb lesz, nem rosszabb:) Én fő előnynek azt tekintem abban, hogy itt vagyunk, hogy itt ha fix leszel a munkahelyeden, nem kell félned, hogy kirúgnak, azaz biztonságérzete van az embernek.

Mi is inkább délebbre mennénk itt országon belül,hogy közelebb legyünk Magyaro.-hoz, meg ahová közel vannak a szebb helyek, mint Svájc is, vagy a Fekete erdő itt. Ha Németo.-ban gondolkodtok, csak annyit, hogy keleti részre ne menjetek, kivéve Berlin, mert kicsit elmaradottabb, és ott kevesebbek a fizetések ugyanazért a munkáért. Fizuval meg az a helyzet, hogy minél nagyobb város, annál több fizu, de több el is megy a megélhetésre. A rendszer jó, mind az eü, mind a családi támogatásos dolgok, pl. 20. terhességi héttől nem dolgozhattam, de szülésig teljes fizum járt. Hivatalos ügyek intézése az nem egyszerű, de csak azért nem, mert sokszor az ott ülők nem értenek pont ahhoz amit épp intézni akarunk:´), dehát ez otthon is így van gyakran. Mikor idejöttünk, elcsesztem valami papírügyet(adókártyával kapcsolatban), és 2 hónapig nem kaptam fizut, más bevételünk nem volt, de a bank ahol a számlát nyitottuk, rögtön adott 2ezer eurot, hogy kihúzzuk a fizuig. Ezen nagyon meglepődtünk, hisz külföldiek vagyunk, először voltunk Németben, és ilyen segítőkészek a bankban...bár az tény, hogy a munkáról volt papír, így bizonyítva volt, hogy oda jön majd a fizu.

Albival sem volt gond, csak arra kellet figyelni, hogy konyhás lakást vegyünk ki, mert meglepetésemre elég sok az olyan, ahol se fürdő, se konyha, igaz olcsóbb, nade nem teszek bele ennyi pénzt egy albiba. Meg arra sem árt figyelni, egy adott városban melyik kerületbe költözik az ember, mert megvan, hogy töröklakta, vagy orosznegyed, vagy belvárosi részen, ahol a legtöbb kocsma van, az a rész veszélyes, de kb ennyi. Majd ha érdekel valami írj nyugodtan. Én is kipróbálnám Angliát szívesen, de nem tudunk jól angolul sajnos, és már nem akarunk más nyelvű területre menni...lustaságból:)

2010. aug. 24. 22:04
 18/26 anonim ***** válasza:

Na csajok akkor ezt kiveséztük. Én Németországban iműádtam Ingolstadban lakni. Közepes méretű város München és Nürnberg között félúton, olyan pont családi méret. AZ EÜ ellátás tényleg szuper németben.

Mi nemsokára cuccolunk Liechtensteinbe, de azért ha majd költöztök szóljatok, kiváncsi vagyok, mi lesz. Svájcban szerintem az tök jó az albérletekben hogy konyha fullosan felszerelt, és mindehol van mosógép és szárítógép is, ami szerintem megint szuper. Legalább ezekkel nem kell foglalkozni. De úgy tudom az osztrákok is üres konyhával adják ki a cuccokat. Arra azért majd figyeljeetk, hogyha nem Svájcban dolgoztok nem éri meg itt lakni, mert az osztákok meg a németek is jóval több adót vonnak le, mint itt.

Nem tudom vannak e gyerekeitek, de itt svájcban az oktatás is tök más, a szünetek, az óraelsoztás minden. Ja, és nem mellékes, hogy óvodában a svájci németet tanulják, és értik!

Ha még van témátok akkor írjatok.


Livi

2010. aug. 25. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/26 anonim ***** válasza:

Szerintem senkinek sem könnyű, aki külföldön próbálkozik. Valami mindenkinél van, a kérdés, hogy van e kitartás végigcsinálni.


Németo egyre jobban tetszik nekem. Végülis nagyon rosszakat nem lehet hallani onnan. Bár ez a konyha dolog nagyon furcsán hangzik. Még életemben nem láttam ilyet... nincs konyha a lakásban? Akkor mi van? Csak egy üres szoba, ahova neked kell megvenni a bútort? És ha kiköltözik valaki? Akkor viszi a bútort is? De egy konyhabútor, meg plána a berendezés azért nem egy olyan valami, amit az ember szívesen költöztet. Pláne, ha nem is illik az új helyre! Na de oké, nincs konyha, de még fürdő se! Azért ez már extrán meredek! Ez azt jelenti, hgoy kád vagy zuhany sincs a fürdőben? Jézus!

Most nézegettünk lakásokat, hogy kb mit lehet kapni milyen áron, de ezek között a hirdetések között (akár az osztrákoknál néztük, akár a németeknél) volt rendesen berendezett konyha a képeken. De akkor nem fogom magam nagyon bele élni abba, hogy ez az alap.

Minden más viszont jól hangzik, a bankos sztori kifejezetten. Nekem itt bankszámlát nem sikerült nyitni hónapokig, nemhogy még pénzzel is megszavazzák a bizalmat! Hihetlen!


Egy ismerőstől azt hallottam, hogy ha újként költözik ki valaki, akkor részt vehet egy integrációs tanfolyamon, ami 4 nap egy héten, tele nyelvóráva plusz még támogatást is kap mellé 500 eurót. Ez tényleg így van? Mert ez is nagyon érdekesen hangzik. Nem mintha az lenne az elsődleges célom, hogy támogatásokra menjek rá, mert ehhez nincs se képem, se tehetségem, soha nem kaptam még semmit, de ha van ilyen, nekem lehet, hgoy jól jönne, mert németül még csak most tanulok.


Szerintetek amúgy a németeknél vagy az osztrákoknál lenne esélyem angolt tanítani? Csak azért kérdezem, mert otthon ugye sima ügy, hogy egy nem anyanyelvi tanítja az idegen nyelvet, itt viszont nincs olyan tanfolyam, ahol ne anyanyelvi lenne a tanár (legyen szó bármilyen nyelvről). Ez ott a kontinens közepén hogy van? Tudtok róla valamit?

2010. aug. 25. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/26 A kérdező kommentje:

Utolsó válaszra, vagy kérdésre:

A lakások 80%ban van konyha, meg fürdő is, csak kezdőként fel kell hívni a figyelmet, hogy ezt mindig nézzétek a hirdetésekben, mert bele van írva, hogy EBK, azaz beépített konyha. Mert vannak olcsó lakások, de ott ez nem alap. Szóval csak oda kell figyelni rá, hogy legyen, meg arra is rá kell kérdezni, hogy ez alapból ott marad-e(nálunk mindig így volt), vagy az előző lakó építette be, és akkor sokszor kérnek érte valamennyi átvételi díjat. De az előző lakókkal mindig meg lehet egyezni mit hagyjanak ott, mi kell nekünk, és ez mindig olcsón átvehető. Mosogatógép is alap, ha van beépített konyha.

Még annyi a német lakáskivételről, hogy általában minden városban van helyi netoldal, ahol mindenféle témában hirdetnek, bútorokat is innen lehet meg mindent olcsón beszerezni, meg munkahirdetések, albérleti privát hirdetések is itt vannak, nameg az újságokban, de neten több. Mert amit az ingatlanirodák oldalain hirdetnek, ott a 90% az irodán keresztül megy, nem privát, és akkor nem csak kautio van, hanem provizio is, ami az irodának járó közvetítési díj, ami kb 1000euro is, lehet, és nem jár vissza. Na, ezt nem árt kikerülni, ezért kell privát hirdetéseket nézni. (ja, és az tény, hogy nem árt helyben lenni, mert gyorsnak kell lenni nagyon ezeknél a hirdetéseknél)

Az angol tanítást is meg lehet ezeken az oldalakon hirdetni, mint magántanár, de van sok nyelvsuli is, szerintem ott is lenne esélyed, hisz van egy magyar ismerősőm, aki németet tanít!!! itt ilyen integrációs nyelvsuliban. De Ausztriában is van egy magyar ismerősöm aki áltsuliban némettanár:)

Az integrációs nyelvkurzusról épp most szereztünk személyes tapasztalatokat, mert kijött férjem unokatesója, hogy ilyen intenzív nyelvtanfolyamot végezzen. Ingyen volt neki, de támogatás nem volt, max a bérletét fizették. De a babysitterünk (szintén magyar), ő nem kapta ingyenesre ezt a több hónapos intenzív kurzust, hanem 1 euro/óra, mert a pasijával él együtt, hiába mondtak mást, így már nem hitték el neki, hogy nincs aki eltartsa. De a férjem unokatesója mihozzánk mint családhoz jött, itt lakott, így nem volt gond, bizonyított volt, hogy nem saját albiban, nem partnerével lakik, hanem egyedül van, így megkapta az ingyenességet.

Akkor még ami eszembe jut...gyes, ha nincs munkája az embernek, egy évig kb 400 euro jár alanyi jogon, ha van hivatalos munkája az embernek, de megszűnik, a munkanélküli segély a volt fizujának kb 70%a egy évig azt hiszem. Lakást venni nem nehéz, az ár 15%ának befizetésével megadja a hitelt a bank.

2010. aug. 25. 21:02
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!