Kezdőoldal » Utazás » Európa » Budapest igazi világváros?

Budapest igazi világváros?

Figyelt kérdés
2012. okt. 21. 23:54
 1/6 anonim ***** válasza:
76%
Nem mondanám, de attól függ mit értünk világváros alatt.
2012. okt. 22. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
66%
Azt értjük világváros alatt, ahol megvan a másfélmilliós lakosság, asszem. Szóval igen.
2012. okt. 22. 00:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
69%
ez nem feltétlenül így van. Kínában és Oroszországban több olyan város is van, aminek több milliós a lakossága, mégis csak Peking, Moszkva, Szentpétervár... stb. számítanak világvárosnak,és nem feltétlenül, azért mert azok a legnagyobbak. Ott van pl. Zürich vagy Genf alig pár százezer lakosuk van, mégis világvárosok. A gazdasági és kulturális szerep tesz egy várost világvárossá, és ilyen szempontból Budapest is annak számít.
2012. okt. 22. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
83%
Gazdasági, kulturális, pénzügyi stb. valamilyen szempontból világszerte nagyon rangos pozíciót betöltő várost nevezünk világvárosnak, így Budapest nem az. Ilyen ellenben pl. New York, London, Párizs..
2012. okt. 22. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 delusion ***** válasza:
76%

Teljesen véletlenül keveredtem ide, nem is igazán vagyok érdekelt a témában, de reagálnék.


Igazából tényleg attól függ, hogy mit értünk világváros alatt - vagy mit nem. A populáció azonban biztosan nem elégséges feltétele. Például a 1,5 milliós korlát alapján Phoenix, Philadelphia, Novoszibirszk, Sapporo vagy akár San Antonio is világváros lehetne, csak hogy a híresebbeket említsük. És akkor még nem volt szó a fejlődő országokról, harmadik világról.


Szerintem jobban megfogható a fogalom, ha azt mondom, hogy ennek angol megfelelője a global city. Ez inkább gazdasági (településgazdaságtani, regionális gazdaságtani) fogalom, persze nyilván van jelentősége a kulturális és társadalmi értékeknek is, amit az adott város vagy agglomeráció képvisel, de azt azért elég nehéz mérni.


Tipikus, a legtöbb definíciónak megfelelő világváros például London, Párizs, New York City, Tokió, Dubai, Sydney, Chicago. Ezek, főleg NYC és London, teljesen beleintegrálódtak a világgazdaságba, abszolút meghatározó szerepük van. Budapest, vagy igazából a sógorokat leszámítva bármelyik szomszédunk nagyon messze van ettől a szinttől, elsősorban regionális szerepet töltünk be (töltenek be).


Én Budapestet ilyen Seattle-Manchester-Oslo-Helsinki-Athén közé áraznám be, ami szerintem nem rossz (ha valakit érdekel egy nem GYIK-es rangsor, az nézzen utána a GaWC tanulmányának). Egy komoly (gazdaság)történészt idézve, "Budapest soha nem volt világváros, és soha nem is lesz". Akár ennyire negatívan fogjuk fel a jövőt, akár nem, a jelen azt mutatja, hogy nagyon nagy, kvázi behozhatatlan lemaradásunk van a nagyokhoz képest.


Mármint, legyünk egészen őszinték: az egész ország nincs versenyben Tokióval vagy akár Londonnal. Ez egyáltalán nem gond, a probléma nem itt kezdődik, hanem ott, amikor emberek ezt a jövőt vizionálják be Budapestnek.

2014. jan. 14. 00:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:
100%
Közel sem...sok helyen azt sem tudják hogy ilyen város létezik. Regionális szinten talán van valamennyi jelentőségünk, de azért világvárosnak nevezni? Enyhén szólva is túlzás. Világváros: Moszkva, Toronto, New York, London, Sydnes...stb
2022. jan. 26. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!