Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Megváltja pénzben a munkáltató...

Megváltja pénzben a munkáltató a ki nem vett szabadságot a munkaviszony megszűnésekor?

Figyelt kérdés

Tegyük fel, hogy ma megszűnik a munkaviszonyom közös megegyezéssel de van még 5 nap szabadságom. Ezt megváltja nekem pénzben a munkáltató vagy ezeket a szabadnapokat viszem tovább a következő munkahelyre?


Köszönöm a segítséget.



2020. szept. 1. 11:47
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
86%
Nem vonják le a túlvett szabit, már elég régen nem lehet olyat.
2020. szept. 1. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 A kérdező kommentje:
Aha, értem már a dolgot. Köszi. Akkor arra számítok, hogy nem kapom meg a teljes augusztusra járó béremet sem így, hogy covid miatt osztogatta össze vissza a szabadságokat... :/ Egyetlen egy nappal sem rendelkeztem én de gondolom ez ebből a szempontból lényegtelen. Nagyon jó.
2020. szept. 1. 14:29
 13/20 xswerdy ***** válasza:
14%
már hogyne vonnák le a túlvett szabit, milyen alapon kellene azt a cégnek elengedni? Itt most szinte arányos a dolog, de ha mondjuk kiveszed januárra az éves szabidat, aztán meg még decemberben felmondasz, és így január végével meg is szűnne a munkaviszonyod (ha 1 hónap a felmondás), akkor az idei évben csak szabin lettél volna. Ugye ez csak nem működik?
2020. szept. 1. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:
100%
Pedig de. A Szabikat a munkáltató adja ki, nem a munkavállaló veszi ki. Ha már egyszer kiadta, akkor azt nem vonhatja vissza. Ha én januárban kiveszem az összes szabimat (illetve a munkáltatóm kiadja), majd februárban felmondok, akkor nem vonhat le semmit a béremből, hisz fizetett szabadságon voltam. A nevében is benne van, hogy fizetett. Sőt, ami még jobb, hogy a következő helyen, ugyanúgy megkapom majd az időarányos részre járó szabadságokat, mindegy, hogy az előző helyen mondjuk -20 nappal zártam.
2020. szept. 1. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 A kérdező kommentje:
Hát most mégjobban bele keveredtem.
2020. szept. 1. 15:02
 16/20 anonim ***** válasza:
80%

Az uccso írja jól, olvassátok el a munkatorveny könyvének erre vonatkozó részét.

Ha már kiadta vissza nem vehető ebben az esetben sem.

Magyarul ebben a formaban nincs mit kifizetni, de levonni sem fog 2 napot.


Kiakadok ha lepontoztok, napi szinten kell forgatom a törvényt...

2020. szept. 1. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:
90%
Engem a lepontozás már nem érdekel, csak ezen az oldalon vagy százszor leírtam már, hogy a túlvett szabit nem vonják le, de sokan még a régi rendszerben élnek, amikor ez megengedett volt.
2020. szept. 1. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:
74%
16os vagyok, már csak azért is zöldet kaptál :D
2020. szept. 1. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:
79%
Hozzateve, egyébként nyilván logikus az is, de ahogy írtad is, ezt a munkáltató adja ki. Jelenleg pedig így működik. 🤷🏻‍♂️
2020. szept. 1. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:
49%

"de sokan még a régi rendszerben élnek, amikor ez megengedett volt."


A régi rendszerben nem megengedett volt a túlvett szabadság visszavonása a munkaviszony megszűnésekor, hanem kötelező!


Az MT változásával ez a paragrafus kikerült belőle. Mivel a munkáltató rendelkezik a szabadság kiadásának jelentős részével, ezért ha nem figyel annak időarányos kiadásával, és többet ad ki időarányosan, mint ami járt volna, akkor azt "benyelte".


Nálunk a dolgozók rendelkeznek a szabadságuk felett, ebbe a munkáltató semmilyen szinten nem szól bele. Éppen ezért a szerződésben benne van, hogy hozzájárulunk ahhoz, ha az időarányosnál több szabadságot vettünk ki, akkor a munkaviszony megszűnésekor azt megfizetjük a cégnek. Nem levonják (bérlevonásnak komoly szabályai vannak, azt nem tehetik), hanem megfizetjük nekik.


Ha valamely munkahelyen nem ez a szitu, akkor nincs jogalap visszavonni a túlvett szabadságot, nem beszélve arról, hogy bérből letiltani kizárólag végrehajtható okirat alapján lehet. Ettől kivétel, ha a dolgozó munkabér előleget vett fel a cégtől. Az levonható a bérből. Itt pedig ilyen nincs!

2020. szept. 2. 05:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!