Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » GYED- bejelentett munkaviszony...

GYED- bejelentett munkaviszony? Adózás magam után?

Figyelt kérdés

SziasztokKicsit hosszú és bonyolult leszek:)))


Úgy néz ki terhes vagyok, de soha de soha nem volt bejelentett munaviszonyom.Júli végére-aug elejére vagyok kiírva.


Na most mi szeretnénk a GYEDet majd igénybevenni.


Januártól bejelentenénk a családi vállakozásunkba 8 órára és magam után fizretném a járulékokat!(tudom, hogy 150 ezer bejelentettnél kb 50 lesz, felkészültem rá)


És így meglesz a 180 nap biztosított munkaviszonyom szülés előtt.UGYE???


Az nem baj, hogy a 2008 as évben nem volt egyátalán?Ekkor figyelembe veszik a szülés évét?azaz a januártól júliusig terjedő időszakot?

Ez alapján számolják majd a gyedem???


És ha közben táppénzre megyek?Akkor kb 3 hónap után mehetek nem?Hogy így is meglegyen a 180 nap folyxamatos biztosíás.

Jól tudom hogy ha nem volt bejelentettem ezelőtt akkor csak annyi időre mehetek táppénzre, amennyit dolgoztam?


(Ha 3 hónap munkaviszony van akkor 3 hónap táppénz.)<---így is beleszámolják a gyedbe?


Kérlek segítsetek kiigazodni!!!!


Köszönöm!!!


Számokat is szívesen veszek, könnyebb talán megérteni


2008. nov. 29. 17:20
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:

Szia!

Az eddigi válaszokból arra gondolsz, amire akarsz.

igaz, hogy a moderációs szabályzat kéri, ne minősítsük a válaszokat, mindenesetre annyit talán megengednek, hogy enyhe bugyutaság, illetve hozzá nem értés tükröződik belőlük.


Megpróbálom egyszerűen és érthetően felvázolni a lehetőségeidet:

Ha a szülést megelőző két évben van legalább 180 naptári napi biztosítási időd, és a szülés még a biztosításod (pl. munkaviszonyod) alatt történik, akkor munkajogilag szülési szabadságra leszel jogosult. Jogosult lehetsz terhességi-gyermekágyi segélyre is.

Ez a 180 napi jövedelmed alapján kerül megállapításra. Ami után a 2 %-os pénzbeli egészségbiztosítási járulékot megfizetted, az lesz az alap és az osztószám pedig 180 naptári nap. Ennek 70 %-a az ellátás összege. Adóköteles, bérnek minősül, adójóváírásra jogosít és nincs felső határa.

Ennek lejártát követően lehetsz jogosult GYED-re a gyermek kétéves koráig. Ez hasonlóképpen kerül kiszámításra mint a terhességi-gyermekágyi segély, de van felső határa, mégpedig a mindenkori minimálbér kétszeresének 70 %-a. Adóköteles ellátás, belőle nyugdíjjárulékot vonnak.

Az nem egy rossz megoldás, hogy létesítesz egy munkaviszonyt, magas, legalább 150 ezer bruttóval leszel bejelentve, majd olyan két hónap után elmész veszélyeztetett terhesnek. A jogszabályok alapján kedvező lesz a dolog.

Mindenképpen megéri fizetni a járulékokat és adókat, mert 24 hétig a terhességi-gyermekágyi segélyt, majd utána a gyermek kétéves koráig a GYED-et fogod kapni.

Ha "csak" 76500 Ft-os minimálbért veszünk alapul, akkor az 107000 Ft körüli bruttó GYED-et fog jelenteni. Ezt nem arányosítják, stb. Ebből szja és nyugdíjjárulé (mnyp. tagdíj)


:-)

2008. dec. 2. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 A kérdező kommentje:

köszönöm


végre egy normális válasz!!


és mindent értek

2008. dec. 2. 11:55
 13/23 A kérdező kommentje:

és a táppénz is bele számít a 180 napba???mert az olvastam, hogy


"gyedet 180 bérezett napot keresve számolják, ami viszont nem lesz meg, ha a terhességed vége felé táppénzen leszel (ez nem számít bérezett napnak, csak biztosítási időnek)."


ez igaz??,akkot táppénzre nem mehetek

2008. dec. 2. 11:57
 14/23 anonim ***** válasza:
52%

Én is azt tanácsolom, mint már többen, hogy ne kezdj el most szaladgálni, hogy be légy jelentve. Nekem nem volt munkaviszonyom előtte közvetlenül. A180 napom megvolt ugyan, de mivel a szülés előtt nem volt munkám, így nem lettem GYEDjogosult. Nem is szaladtam utána egyébként, hogy legyen, mert a könyvelő utánaszámolt. Ha bárhol bejelenttettem volna magamat, és fizetem magam után az összes járulékot, akkor sem kapok normális gyedet, teljesen mindegy mennyire "nyomjuk" fel a bért papíron. Ő is azt mondta, inkább tegyem el azt az összeget, amit befizetnék, és a szülés után egyből igényeljem a gyest,és a családi pótlékot, ami alanyi jogon jár.

Így is tettem. Most legalább biztosan megvan a pénz, és nem azon aggódok, hogy kedves kormányunk mit von még el tőlünk kismamáktól.

Mert hát a nyugdíjemelés az nem maradhat el, de családi pótlék emelése az minek. A kisgyerekesek a 12200Ft-ból bőven el tudják látni a gyermeküket és pótolják a kiesett fizetést is vele.....

2008. dec. 3. 06:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:
52%
Előző vagyok, a többieknek üzenneém, aki csak lehurrogni tudta a kérdezőt. Tudjátok, hogy milyen okból nem volt munkaviszonya??? Akkor miért kell leugatni? Ez a fórum azért van, hogy segítsünk egymásnak, biztosan elég sok ember van mindenki környezetében, aki ki fogja oktatni, ha úgy látja. De azok ne az idegenek legyenek már! Legalább gondol a gyermekére, meg arra, hogy miből tartja majd el, és nem dobja az utcára!!! Ha nem tudtok tanácsot adni, nem kell írni mindenáron! Ez nem pontgyűjtő akció!
2008. dec. 3. 06:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 A kérdező kommentje:

köszönöm!!!


hát az én szitum tényleg nem egyszerű, de nekem lesz munkaviszonyom szülés előtt/alatt is(papíron)így tuti megkapom a gyedet, csak nem tudom mit hogy igénylejek?


3 hó munka után táppénz majd tgyás aztán gyed....

vagy máshogy?fogalmam sincs:(((((

2008. dec. 3. 07:30
 17/23 anonim ***** válasza:
47%

erre reagálva:"Mert hát a nyugdíjemelés az nem maradhat el, de családi pótlék emelése az minek. A kisgyerekesek a 12200Ft-ból bőven el tudják látni a gyermeküket és pótolják a kiesett fizetést is vele.....

ÁLLJUNK már meg!azok az emberek megdolgoztak a nyugdíjukért, tudod, az a dolog, amit a DOLGOZÓ emberek fizetéséből vonják, plusz önkéntesen adják.TE csupán annyit tettél a 12ezer forintért hogy már megbocsáss-de hanyat dobtad magad.Mellesleg ha minden igaz magadnak csináltad a gyerkőcöt, nem állambácsinak, hát tartsd el te.

2008. dec. 3. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:

szió

en nem értek az ilyen dolgokhoz, nekem az apósom intezte, mert ő ért hozzá, de ő pont így csinálta.


akik leszólnak, azzal ne törődj, fogalmuk sincs, hogy milyen, amikor az ember dolgozna, de nem tud.


remélem segítettem, ha nem is számokkal.

boldog babavárást.

2008. dec. 3. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 anonim ***** válasza:
nem arról van szó hogy nem tudna dolgozni vagy nem tudottt volna.hanem "hogy soha de soha nem volt bejelentve"innentől kezdve nem sajnálatot érdemel
2008. dec. 3. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 anonim válasza:

szia én is ugyanígy csináltam mint ahogy tetrevezed.

Nekem sem volt előtte munkaviszonyom. illetve gyesen voltam de azt nem számítják be. DSzóval családi vállalkozásban voltam bejelentev 125 ezer Ft-ra mert a gyed összege maximalizálva van akkor nekem bruttó 97 körül volt és a munkavuszony mellett gyesen voltam majd elmentem táppénzre is az utolsó 3 hónapban. És nem osztják el két évre a maximális összeget kaptam. A gyes nem számított bele. és igen amennyi napod van annyi körül lehetsz táppénzen is. Csak jól gondold végig hogy nehogy a 180 nap előtt megszülessen érdemes minél előbb bejelenteni hogy bőven haladja meg a 180 at mert egy hónap ide vagy oda soha nem lehet tudni...

2008. dec. 5. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!