Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Mit vezetnél be a kata helyett?

Mit vezetnél be a kata helyett?

Figyelt kérdés
Többször előjön, most is piszkálják a témát, hogy a kata jelenlegi formájában igazságtalan, fenntarthatatlan. Ne menjünk bele, hogy társas vállalkozóként ezzel egyetértek-e azzal, hogy 1 milliót kiveszel 50 ezer Ft adó mellett, vagy sem, de kíváncsi vagyok, ki, mit vezetne be a kata helyett, hogyan alakítaná át, hogy lehetne átalakítani, hogy igazságos is legyen, a színlelt munkavállalást se támogassa?

2022. máj. 26. 08:19
1 2 3
 1/30 anonim ***** válasza:
86%

Nem tudom, de mindenképp szükség lenne valamilyen támogatásra a kezdő vállalkozóknak.


Annak idején még a KATA előtt, a válság közepén voltam pályakezdő fodrász. Fodrászok körében nincs alkalmazott jogviszony, kényszervállalkozást nyitottam.


Mindig, kivétel nélkül mindig veszteséggel zártam egy hónapot, de a minimálbér után kellett fizetnem a járulékot.


Pályakezdőként, 18évesen kellett befektetnem az anyagköltségbe, megvenni a festékeket, kibérelni egy műszakra a székemet, szóval már akkor, kb. 12 évvel ezelőtt is havonta 120-130ezres kiadásom volt, amit 1200 forintos hajvágásokból kellett volna összehozni ahhoz, hogy nullán legyek..


Nagyjából 1 évig bírtam a szüleim támogatásával, aztán elmentem irodába, és még NAV tartozásom is lett amit utána fizetgettem.


Tudom hogy alapvetően a vállalkozás ezzel jár, és kockázat nélkül nincs nyereség, de nagyon sok ág, szakma van, akik máshogy nem is tudnak elindulni, mert nem létezik alkalmazotti jogviszony.


Valahogy elősegíteném a vállakozóvá válást , aztán bizonyos stabilitás után már én sem bánnék velük kesztyűs kézzel.

2022. máj. 26. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/30 anonim ***** válasza:
17%

A valódi megoldás az lenne, hogy csökkenteni kellene a munkáltatók terhét és többkulcsos SZJA-t kellene bevezetni.


De ha ez nem "megy", mert nincs rá politikai akarat, akkor én úgy alakítanám át, hogy lenyomnám a plafont mondjuk évi 8 millióra, de a katás évet 1 rendes év szolgálati viszonynak ismerném el.

Én is soknak gondolom a kata plafonját. Az már nagyon nem kisadózás.

2022. máj. 26. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/30 A kérdező kommentje:

Ez a "vállalkozóvá válás" támogatás nagyon jó ötlet, bár én valamilyen mentorálást képzelnék el, ahol boldog adófizető, profitot is termelő vállalkozókat képeznek.


Az éves 12 milliót én is soknak tartom, havi 1 millióval azért már nem mondható senki kezdő vállalkozónak. Én 20 éves társas vállalkozói múlttal pakolok össze ennyit, afelett nem kata mértékű adót fizetek.

2022. máj. 26. 08:47
 4/30 anonim ***** válasza:
80%
Munkavállaló SZJA-t 50 ezeben maximálni, KATA marad. Probléma megoldva.
2022. máj. 26. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/30 anonim ***** válasza:
72%

Valahogy úgy lehetne ezt, hogy a vállalkozás elindítását támogassák, ne azt, hogy sok-sok éven át legyen alacsony adózás.


Pl. egy olyan lenne jó, hogy induló vállalkozóként (ha első vállalkozás és szigorúan csak egyéni vállakozóként) amíg a profit el nem ér egy bizonyos szintet, addig adómentes, maximum egy évig. Utána viszont tessék fizetni rendesen az adót.

2022. máj. 26. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/30 A kérdező kommentje:
Érdekes az utolsó felvetés is, ezzel akkor azt is mondjuk, aki 10 évig mondjuk katázik az egy örök kezdő vállalkozó? Van helye egyáltalán a vállalkozói pályán?
2022. máj. 26. 10:24
 7/30 anonim ***** válasza:
94%
Azzal nincs baj, ha valaki 10 évig kisvállalkozó. Pl. vízszerelő. Annyit dolgozik, amennyi ideje van, sosem lesz nagy cége, de szeretne megélni belőle. Oké. Első évben, amíg ki nem épül a klientúra, addig adómentes. Megveszi a szerszámokat, gépeket, az költség, építi az üzletet, weboldalt csináltat, hirdetést ad fel. Ezeket már csak fent kell tartani később, sokkal kevesebb költség, mint induláskor. Mikor már minden hétre van több munkája, akkor már lesz miből fizetni az adót is.
2022. máj. 26. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/30 anonim ***** válasza:
88%

"Az éves 12 milliót én is soknak tartom, havi 1 millióval azért már nem mondható senki kezdő vállalkozónak"


1) A 12 millió ft a MAXIMUM. Nem az amit minden katás megkeres. A legtöbben a 300-500-as sávban vannak.


2) 1 millió az a bevétel. SZÁZEZREKET igényelhet havonta az eszközbeszerzés, helybérlés stb.


3) "Én 20 éves társas vállalkozói múlttal pakolok össze ennyit, afelett nem kata mértékű adót fizetek." Bocs, akkor valamit nagyon rosszul csinálsz, de ezt nem bántásból mondom hanem tanácsként mert 1 millió ft nagyon nem nagy pénz főleg mostani árak mellett. Én - lekopogom - de ebben az évben is több milliós hónapot csináltam másfél éves vállalkozói múlttal, szolgáltatóként, fiatalon, jelentős sales és marketing nélkül, korrekt árakon dolgozva. Nem lehet hogy a társas forma visszafog?


4) A legundorítóbb dolog egyébként az, hogy miközben egy-egy állami tenderen MILLIÁRDOKAT lopnak - többetm int az összes magyarországi katás évek alatt megkeres - addig az átlagember a másik zsebében turkál néhány százezer Ft miatt. Tipikus dögöljön meg a szomszád tehene mentalitás csak az a baj, hogy ha az megdöglik akkor a tied is, mert a középosztály kivéreztetése kicsinálja az országot is.

2022. máj. 26. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/30 anonim ***** válasza:
74%
Ja és hogy mit csinálnék a katával? Jobban elelnőrizném a bújtatott munkavállalást aki meg nem az azt békén hagynám szépen- Sőt, ilyen árak mellett létrehoznék egy duplakatát is vagyis 24 millió ft, 100 ezer ft adóval.
2022. máj. 26. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/30 anonim ***** válasza:
100%

Ugyanúgy költség elszámolásos módszer mert logikátlan hogy a kft-m gepein katas munkát végzek (így kevésbé igazságtalan) és így kell kavarni.


Kis nyereséggel adó kedvezmény, ha megvan az évi 8-10 milliós nyereség ugrik át a normál adózásra. És akkor minden vállalkozásnak jó ami nem megy jól, a haver nem keres a katas cégen hogy papíron takarít mint legális szamlagyar, mindenki az után adózik amit megkeres. És akkor nekem se igazságtalan és megszüntetem a nevemen a feleségem neven és szüleim neven lévő katas vállalkozásokat, mert helyreáll a rend az univerzumban.

2022. máj. 26. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!