Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Hogyan kell adóbevallást...

Hogyan kell adóbevallást csinálni?

Figyelt kérdés

Eddig a munkahely csinálta meg,de most 3 hónapig munkanélküli voltam,és most kaptam egy levelet,hogy nekem kell megcsinálni az adóbevallásomat.

1, honnan kell a nyomtatványt beszerezni

2,milyen papírok kellenek hozzá pontosan

3,kitöltési útmutató


Előre is köszönöm!


2011. máj. 9. 18:36
 1/8 anonim ***** válasza:

Az Apeh helyi kirendeltségén tudsz egységcsomagot kérni, abban benne lesz a nyomtatvány is, illetve a kitöltési útmutató is. Minden olyan papírt össze kell szedni a kitöltéshez, ami jövedelmet igazol az adott időszakban. A munkáltatótól kapott nyomtatványt (10M30), esetleg nyugdíjpénztári, egészségpénztári papírokat, stb.

Én viszont óva intenélek attól, hogy egyedül állj neki, ha még soha nem csináltál ilyet. Nincs valaki, aki tudna segíteni benne? Amúgy sietned kell a kitöltéssel, mivel május 20-án éjfélig postára kell adnod.

2011. máj. 9. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
kérni kell ezt az egységcsomagot?nem lehet postán beszerezni?
2011. máj. 9. 19:13
 3/8 anonim ***** válasza:

Innen letöltheted a bevallást: [link]

Először az ÁNYK keretprogramot, azután a 1053-as nyomtatványt és a súgóját (az a kitöltési útmutató)

Így számolgatnod sem kell, csak beírod az adatokat, a program mindent kiszámol. Rögtön le is tudod ellenőrizni a kitöltést, figyelmeztet, ha valamit kihagytál.

A munkabér a munkáltatódtól kapott igazolás alapján (M30, vagy kilépéskor kapott papírok) az 1. sor "a" oszlopába, a 27%-kal növelt összege a "d" oszlopba (a "d" oszlopot is kiszámolja a program.

Az álláskeresési ellátás (járadék, vagy segély) a 4-es sorba ugyanígy (a munkaügyitől is kellett hogy kapjál igazolást a kifizetett összegről)

Az adójóváírásra jogosító hónapok száma a 32.sor "a" oszlopába (a munkában töltött hónapokat és az álláskeresési ellátás hónapjait összeadod. Ha egy hónapban bért is és áll.ker.ellátást is kaptál, akkor az 1 hónapnak számít, nem 2nek. Tehát a naptári hónapokat nézd, amikor kaptál bért, vagy áll.ker.ellátást akár csak 1 napig is)

A levont adóelőleget (ez valószínűleg csak a béredből lesz, az áll.ker.ellátásból nem) a 65. sorba.

A program kiszámolja a számított adód (29. sor), az adójóváírás összegét (32. sor), a 2010 évi jövedelem adóját (61.sor), az összes levont, befizetett adót (76.sor), és a befizetendő, vagy a visszaigényelhető adó összegét (ha dolgoztál is, és áll.ker.ellátást is kaptál, akkor valószínűleg visszaigényelhetsz)

Ha visszaigényelhetsz, a főoldalon be kell x-elned a "C" rovatban, hogy a teljes összeget visszakéred és meg kell adnod a "D" rovatban a címet, vagy bankszámla számot ahova a pénzt kéred.

Ha van ügyfélkapud, beküldheted azon keresztül.

Ha nincs, kinyomtatod és postázod a területileg illetékes APEHnek (vagy a tájékoztatóban, vagy a honlapon megtalálod a címüket)

Ha nincs nyomtatód, a nyomtatásnál a "PDF"-et választod, elmented, elküldöd olyannak aki ki tudja nyomtatni.

Kinyomtatod 2 példányban, az egyiket aláírod és ajánlottan feladod az APEHnek.

Az a lényeg, hogy legkésőbb május 20-ig elküldd, vagy feladd postán.

2011. máj. 9. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
köszi,még 1 kérdés,nekem nincs ilyen M30-as nyomtatványom,ez baj?
2011. máj. 9. 20:20
 5/8 anonim ***** válasza:
Ha a volt munkahelyedről nem kaptál 2010.-re vonatkozó M30-ast, akkor keresd meg azokat a papirokat, amiket kilépéskor adtak, annak az első oldalán is rajta vannak az adatok.
2011. máj. 9. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
köszönöm!!:)
2011. máj. 9. 21:31
 7/8 anonim ***** válasza:

Ha év közben szűnt meg a munkaviszonyod, akkor a munkáltatódnak nem kellett M30-ast adnia neked. Azt csak annak kell adnia, akinek dec.31-én volt munkaviszonya nála.

Ha dec.31-én még munkaviszonyban voltál, kérd az M30-ast.

Ha nem, akkor a kilépő papírjaid alapján kell megcsinálnod a bevallást.

2011. máj. 10. 06:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
január közepén szűnt meg a munkaviszonyom,de nem kaptam M30-ast...
2011. máj. 11. 12:40

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!