Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Valaki el tudná magyarázni,...

Valaki el tudná magyarázni, hogy működik a TGYÁS, GYED, ha szülés után a család kiköltözik külföldre?

Figyelt kérdés

Normális teljes munkaidős állásom van, a második gyermeket tervezzük, de a férjem Írországban akar munkát vállalni. Természetesen, ha összejön valami mi is megyünk.


Pl. itthon megszületik a 2.gyermekünk, munkaviszonyból elmegyek Terhességi gyermekágyi segélyre, majd GYED-re.

De ha kiköltözünk, akkor be kell jelentenem a TB-nek és akkor nem kapom 2 éves koráig a GYED-et?


Illetve ha kiköltözök GYED alatt (nem dolgoznék, csak a gyerekeinket nevelném), meg kell szüntetnem az itthoni munkaviszonyomat? Azt nem szeretném, hisz ha betölti a 2-őt, akkor úgy is dönthetünk, hogy hazajövünk.

Tehát célom lenne, meghagyni a jogviszonyomat, ha visszajövünk, ott folytathassam, ahol abbahagytam.


A nagyobbik gyerkőc most 3 éves.

Azt olvastam, hogy Gyámhivatalhoz be kell jelenteni, hogy kiköltöztünk, hogy ne keressék iskolakötelezettségkor.


Nem értem a rendszert, ha valaki tud, akkor írjon róla.


Köszönöm!



2014. aug. 22. 09:36
 1/5 anonim ***** válasza:

Amennyiben anyuka biztosítási jogviszonya Magyarországon folyamatosan fennáll (tehát nem szűnt meg a gyed jogosultságot megelőzően), és a gyermek életvitelszerűen Magyarországon tartózkodik, Magyarországról jogosult a család minden családi ellátásra, tehát családi pótlékra és gyermekgondozási díjra is. Apuka ebben az esetben különbözetet igényelhet, amennyiben a másik tagállamban magasabb összegű a családi ellátás a magyar ellátásoknál.



Amennyiben a gyermek is külföldön tartózkodik, vagy Magyarországon nem fenn biztosítási jogviszony, passzív jogon történik a gyed folyósítás, Apuka jogosult az EU tagállamban családi ellátásokra. Ilyen esetben Magyarországon megszüntetésre kerül a családi pótlék és felfüggesztésre a gyed folyósítása. Ebben az esetben Magyarországon lehet különbözetet igényelni, amennyiben a családi pótlék és gyed együttes összege magasabb annál, mint amit a tagállam Apukának megállapít.

2014. aug. 22. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Azt értem, hogy a családit le kell mondani, logikus is.

Mo-n le kell mondani, külföldön megigényelni (de ez ott is alanyi jogon jár).


De a GYED-el kapcsolatban:


Ha én, az anyuka kimegyek GYED időszaka alatt, megteszem a szükséges bejelentéseket.

A munkaviszonyom attól megmarad? Hiszen a munkáltatómnál nem mondok fel, nem is akarok. Csak másik országban töltöm el a 1,5év gyedemet.


Mikor kimegyünk, apukának még nem lesz meg a min.1éves munkaviszonya, hogy anyasági támogatásra jogosult legyen.

Így előfordul az, hogy MO.-on megszüntetik és külföldön meg nem vagyunk jogosultak az anyaságira?


Tehát mi történik ilyenkor anyuka munkaviszonyával? (a passzívból arra következtetek, hogy megszűnik és úgy lép életbe a passzív gyed.)


Hogy jutok hozzá ahhoz amiért korábban megdolgoztam és jogosult vagyok a GYED-re a gyerek 2 éves koráig?

Nem érzem logikusnak, hogy ettől megfoszthassanak.


Előre is köszönöm!

2014. aug. 23. 12:34
 3/5 A kérdező kommentje:

Na egy kicsit logikus átfordítva a GYED kérdést:


Azt szűrőm le, hogy a GYED jogosultság és ellátás jár a gyerek két éves koráig.

A két tagállam között kell eldőlnie, hogy ki mennyit fizet.


Mivel ÍRországban munkaviszonnyal nem rendelkezett a család, így Írország nem nyújthat anyaságit (=Mo.GYED).


Ha ez így van, akkor MO.nak kell teljesíteni a GYEDet.


Másik különbség, hogy ÍRországban szerintem csak fél éves korig van anyasági, itthon meg 2éves koráig GYED (és akkor aGYES-ről nem is beszéltünk.)


Tehát én azt szűrőm ki, hogy mindenféleképp MO fizeti meg az ellátást.


Mivel a jogosultság a gyermek megszületésekor keletkezik, így attól nem fosztható meg az érintett család, bármilyen körülmény is álljon be (felmond a munkáltató...).

2014. aug. 23. 12:47
 4/5 anonim ***** válasza:

Első vagyok ismét. De, megfosztható és meg is teszik. Írj levelet az MÁK nemzetközi kapcsolatok osztályának, nekem ők adták a fenti infót, neked is ezt fogják írni. Ha csak az apa megy ki, akkor kaphatod továbbra is a gyedet, de ha te is kimész, akkor nem fogod kapni. A munkahely kérdésre szintén ők tudnak pontos választ adni. (Nemzetközi Kapcsolatok Osztálya, cím: 1139

Budapest, Váci út 71., e-mail: nko.kmrig@allamkincstar.gov.hu , fax:

0036-1/350-2465)

2014. aug. 23. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2014. aug. 23. 21:42

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!