Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Segítene ezt valaki értelmezni...

Segítene ezt valaki értelmezni? Adójóváírás kitöltési útmutatójában olvastam.

Figyelt kérdés
"Amennyiben Ön olyan adóelőleg-levonást kér, aminek következtében utóbb Önnek felróható okból a levont adóelőleg összege nem éri el a ténylegesen fizetendő személyi jövedelemadó összegét, akkor Ön a különbözet – feltéve, hogy az a 10 ezer forintot meghaladja – 12 százalékát bírságként köteles megfizetni."
2010. jan. 18. 12:45
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Például ha kéred az adójóváirást a munkáltatódtól, de más munkáltatótól is kapsz jövedelmet, amivel átléped azt a határt, amikor már nem járna (vagy nem teljes összegben), de mindenképpen a 10.000 Ft-os különbözetet meghaladva az adójáváírás, és erről nem tájékoztatod időben a munkáltatót, akkor adóhiányod lesz. Az adóhiány összegére (ha a 10.000 Ft-ot meghaladja), a bevallásban 12 % büntikamatot kell számolni. Ezzel azt akarják elérni, hogy mindenki év közben megfizesse a várható adóját, és év végén legyen sok fizetendő adó.
2010. jan. 18. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Ha a munkáltató felé úgy nyilatkozol, hogy az adóelőleg megállapításánál adójóváírást vegye figyelembe (ilyenkor valamivel többet kapsz kézhez), viszont más munkáltatótól és/vagy más forrásból is szerzel jövedelmet, ami miatt nem leszel ténylegesen jogosult olyan összegű adójóváírásra, amit a munkáltatód neked adott,


akkor az adóbevallásnál nem elég, hogy ezt vissza kell fizetned az APEH-nek, de ezen felül a különbözet 12 százalékát is meg kell fizetni bírságként.


Ha csak egy munkáltatód van, akkor annak elvileg ezt figyelembe kellene vennie.


Viszont, amit írsz, azt sehol sem találom az aktuális tájékoztatóban, tehát most már ez nem áll fenn. A jelenlegi adóbevallás csak költségtérítés esetén helyez kilátásba ehhez hasonló szankciókat, amennyiben a várható és a munkáltató által elszámolt költség nagyobb, mint amennyi a tényleges költség év végén.

2010. jan. 18. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
A 0953-asnak van ilyen sora.
2010. jan. 18. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

A 0953 53. sora hasonló, de az csak a költségtérítésre vonatkozik.

Az adójóváírás tájokoztatójában nyoma sincs hasonlónak, illetve van, de semmilyen bírságot nem említ, csak azt, hogy a munkáltató által adott igazoláson feltüntetett figyelembe vett adójóváírás nem feltétlen egyezik a tényleges jogosultsággal.

2010. jan. 18. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
A 0953 63. sora is hasonló, de ott sem esik szó adójóváírásról, csak az 1 900 000 feletti jövedelemről.
2010. jan. 18. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
0953 68. at akartam írni.
2010. jan. 18. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Tehát összefoglalva:

Nem az adójóváírás a lényeg, hanem ha az összjövedelme meghaladja az 1 900 000 Ft-ot és nem tett ennek megfelelő nyilatkozatot a munkáltató(i)/kifizető(i) felé. (Az adójóváírásra való jogosultság 2 600 000 Ft környékén tűnik el teljesen)

Ilyenkor a nyilatkozat hiánya miatt meg nem fizetett adóelőleg után kell 12% különadót fizetni.

2010. jan. 18. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

[link]


Itt olvastam, a kitöltési útmutatóban.

Tehát ha nem kérem, és ezért visszakapok valamennyit jövőre, akkor az erre az esetre nem érvényes, ugye?

Bocsi, de laikus vagyok, tök hülye vagyok ezekhez...

Köszönöm a válaszotokat!

2010. jan. 18. 16:33
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

Köszi!

A belinkelt dokumentum a 2010-es adóévre vonatkozik, az általam ismert 2009-es tájékoztatóban külön nem említi ezt.


Az a lényeg, hogyha a munkáltatódon kívül bárkitől plusz pénzt kapsz, amivel a szuperbruttósított éves jövedelmed meghaladja a 3 188 000 Ft-ot, akkor erről tájékoztatni kell a jelenlegi munkáltatód. Ha biztosra akarsz menni, akkor ne kérj előre adójóváírást, de akkor csak jövőre kaphatod meg, ha mégis jár.

2010. jan. 18. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

"Tehát ha nem kérem, és ezért visszakapok valamennyit jövőre, akkor az erre az esetre nem érvényes, ugye? "


Nem, én minden évben csak utólag kértem eddig vissza, teljesen korrekt eljárás. Abból még senkinek nem lett baja, hogy előre fizetett az APEH-nek.

2010. jan. 18. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!