Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Mekkora éves bevétel felett...

Mekkora éves bevétel felett érdemes már Kft-t vagy Bt-t alapítani?

Figyelt kérdés

Jelenleg én is és a feleségem is egyéni vállalkozók vagyunk, mindketten ugyanabban a tevékenységi körben. Nekem évi kb 8 mill körül van az éves bevételem, neki pedig 3.


A vállalkozásnak anyag, munkaerőköltsége nem nagyon van, csak az ilyen autó, saját bér, járulék, telefon, telephely rezsi költségek vannak főleg.

Amúgy nem áfakörös a tevékenység és tárgyi adómentes.


Ilyen összegnél és paramétereknél érdemes lehet már Kft-ben csinálni a vállalkozást vagy jobb inkább egyéni.váll-ban maradni?



2014. nov. 25. 10:26
1 2 3
 11/22 A kérdező kommentje:

10-es: És hogy működik egyéni váll-nál az amortizáció elszámolás?

Mondjuk van egy évi 8-10 mill bevétel és mondjuk veszek egy 9 milliós autót.

2014. nov. 25. 13:49
 12/22 anonim ***** válasza:

4-es vagyok!

Éppen ezt mondtam! Maradjatok meg mindketten egyéni vállalkozónak, nem tartom jó ötletnek, hogy társaságot alapítsatok!

Egyébként az egyéni vállalkozó is el tudja számolni a "tárgyi eszközök, ingatlanok, gépek, berendezések, gépjárművek" értékcsökkenését, nem csak évekre lebontva, hanem ha szükséges, akkor akár a megvásárlás évében is.


Adókedvezmények között az SZJA bevallásban, ahol a vállalkozói bevétel-költség-jövedelem levezetés van!


A kedvezmények között szerepel egy sor: "az újonnan vásárolt tárgyi eszközök értékéből költségként még el nem számolt rész" = ez a sor szolgál gyakorlatilag arra, amiről az 1-es, a társasági adó-alap-csökkentő-tételek közötti elszámolást említette.

Azért mondtam, írtam, hogy beszélj a könyvelőddel. Minden könyvelő tisztában van azzal, hogy az egyéni vállalkozó és a társaság is egyformán írhatja le a tárgyi eszközök értékcsökkenését, azokban gyakorlatilag eltérés nincs.


Ingatlan vásárlást azért nem tartom jónak, mert annak a törvény szerint az éves amortizációja csak évi 2 %. Vagyis ha megveszed, és az első évben leírt a pl. 30 millióért megvásárolt ingatlan értékéből 12 milliót, mert annyi nyereséged, a fennmaradó további 18 millióból évenként csak 2 %-ot, azaz 600 ezer Ft-ot számolhatsz el költségként.


Másrészt, ha 2 különálló egyéni vállalkozásotok van, legalább az egyiket meg tudjátok csinálni, hogy az éves bevétele alapján élhettek az ÁFA-alanyi mentes státuszával, és akkor ott már adót nyertetek! És még kismillió előnye van az egyéni vállalkozásnak a társaságokkal szemben... de most itt hagy ne menjünk már bele a részletekbe!

Keresd meg a könyvelődet, apróra átbeszélitek az egészet, nélküle úgysem fogod tudni megcsinálni, ...

Ha úgy döntöl, hogy mégis lesz társaság, akkor tudni kell azt is, hogy mikor célszerű lépni, bevallások, elszámolások, adó-fizetési esedékességek a záró-bevallások elküldése után....

2014. nov. 25. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 A kérdező kommentje:

4 / 12-es: Ezt értem amit írsz, hogy az e.v ugyanúgy leírhatja az amortizációt költségként, mint a cég.


De például az honnan derül ki, hogy én azt az autót most nem mint magánszemély veszem, hanem mint egyéni váll.? Nekem ez nem tiszta.


Mert cégnél tisza sor, hogy a kft. a tulajdonos. De egyéni vállalkozóként honnan derül az ki, hogy most én magánszemélyként vettem az az autót vagy egyéni vállalkozóként?


Valamint szerinted a kérdésben említett összeghatár még nem teszi indokolttá a gazd.társaságot az egyéni.váll. helyett? Mert nekem többen azt mondták, hogy bizonyos összeg felett már jobban megéri a gazd.társaság.

2014. nov. 25. 15:05
 14/22 A kérdező kommentje:

Ja és még egy dolog! Az autónál maradva, arra is van mód, hogy mondjuk nem írom le a vásárlás évében rögtön a vételár 100%-át, hanem mondjuk csak bizonyos 5-át, majd a következő évben is és így tovább?

Tehát hogy eloszlatva az évekre a költséget?

2014. nov. 25. 15:11
 15/22 A kérdező kommentje:
Helyesen: "mondjuk csak bizonyos %-át, majd a következő évben is és így tovább?"
2014. nov. 25. 15:12
 16/22 anonim ***** válasza:

Ha megvetted az autót, van róla számlád, stb. stb. Már akkor tudnod kell, hogy el fogod-e az egyéni vállalkozásodban költségként könyvelni, vagy nem? Mert ez nemcsak azon múlik, hogy a számlát oda-adod-e a könyvelődnek, de azon is, hogy a vállalkozói számládról utalod el a vételárat, vagy lakossági, maszek számláról.


Igen, az adótörvény az egyes tárgyi eszközök tipusát, fajtáját határozza meg, és az alapján mondja ki, hogy egy-egy tárgyi eszköz mennyi idő alatt számolható el költségként. Gépjárművek esetében évi 20 %, tehát max. 5 év, ingatlanoknál évi 2 % = 50 év, gépek-berendezések esetében vannak (értékhatártól függ) évi 12 %-os, 14 %-os, ... de azért a gépeknél ha folytonos üzemmódban vannak, akkor lehet élni a gyorsított amortizációs elszámolással, ... nem én vagyok a könyvelőd!!!

Miért itt kérdezősködsz??? Vedd fel szépen a telefonodat, kérj egy időpontot a könyvelődtől, vagy ha annak nem akarsz fizetni, akkor vedd meg az üzletben, vagy szedd le a net-ről az adótörvényeket, és ... akkor ingyenesen hozzáférsz a jogszabályokhoz!

2014. nov. 25. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 A kérdező kommentje:

Miért, kp-ban nem fizethetem ki az autót, csak utalással??

Vagy mi van, ha finanszírozott részben az autó? Akkor én csak az önerőt fizetem a kereskedőnek, a fennamaradó részt eleve a finanszírozó utalja a kereskedőnek.


Tudsz linket, hogy ezekről hol van letölthető anyag?

2014. nov. 25. 16:17
 18/22 A kérdező kommentje:
Nem arról van szó, hogy szeretnék-e fizetni a könyvelőmnek vagy sem, csupán arról, hogy szeretnék tájékozódni. Ezzel most mi a probléma?
2014. nov. 25. 16:18
 19/22 anonim ***** válasza:
2014. nov. 25. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 A kérdező kommentje:
Valami átláthatóbb, konyhanyelven írt anyag nincs fenn erről a neten?
2014. nov. 26. 09:43
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!