Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Ha a NAV eljárást indít...

Ha a NAV eljárást indít ellenem, tehát magánszemély ellen, az a cégemet befolyásolja?

Figyelt kérdés

Interneten csináltam olyan dolgot, ami adószám nélkül végzett adóköteles tevékenység (tippek, tanácsadás, sportfogadási tippek konkrétabban). Elvileg feldobtak érte, de pont a napokban akartam ezt mérsékelni, akár be is fejezni, mert másba kezdtem, amihez nyitottam egy céget is pár napja. Szóval ez már egy teljesen legális, adózott stb. dolog lesz. A saját számlámra küldték a tagság díjakat. Ha ebből lesz valami, az befolyásolja a nem rég nyitott, teljesen tiszta cégemet. Nem számolják fel a céget, vagy fagyasztják be a cég számláját?


Kicsit off:

Azzal ijesztgetnek, hogy ezért börtön is jár, mert ketten csináltuk. Ez igaz?


2019. jan. 12. 15:02
1 2 3 4
 21/35 A kérdező kommentje:
Mellesleg becsapva, átverve senki sem volt, mert fel van tüntetve, hogy tájékoztató jellegűek a tippek, és nem garantálják a biztos nyereséget, mindezek mellett van táblázat és nyerési arány is. Szóval nem volt célom az, hogy mindenképpen be akarjanak fizetni. Bőven rendelkezésre álltak az adatok arról, hogy a nyereség nem garantált, szóval ennek tudatában fizettek be, legtöbbnek leírtam azt is, hogy maximum 70%-os a nyerési arány, a másik csomagnál pedig durván 50%. Az érdekesség még az, hogy a bejelentő valószínűleg nem is volt befizető, szóval mindezt csak azért tette, hogy megszívasson. Valószínűleg valamilyen konkurens weboldal tulaja, mert pont van egy ilyen nevű emberkének hasonló oldala. Ez viszont így szerintem egyszerűen rosszhiszemű bejelentés, amelyet nem díjaz a NAV.
2019. jan. 12. 18:04
 22/35 anonim ***** válasza:
Ez így van, ezért minősítik közérdekűvé.
2019. jan. 12. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/35 A kérdező kommentje:
Na szóval így a végére engem annyi érdekel, vagy azért reménykedem, hogy ebből börtön ne legyen, meg hogy a cég az nyugodtan mehessen tovább. Ha büntetnek, az nem nagy baj, csak ne több millióra, mert fogalmam sincs azt hogyan fizetném ki.
2019. jan. 12. 18:14
 24/35 anonim ***** válasza:
2019. jan. 12. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/35 A kérdező kommentje:

Ja, és még egy kis off a végére, de szorosan kapcsolódik ehhez. Durván hány nap múlva tudnánk meg azt, hogy lesz-e ebből valami? Elvileg 30 nap az átfutási idő, vagy micsoda, de az, hogy ha ebből ügy van, még az hány nap, nem tudni. Csak azért kérdezem, mert nem akarom azt, hogy elfelejtem, megnyugszok, aztán derült égből villámcsapás...


A másik pedig az, hogy ebből tárgyalás szokott lenni, vagy csak kiszab egy büntetést a NAV?

2019. jan. 12. 18:16
 26/35 anonim ***** válasza:

Nekem közel egy év volt a Nav-os része, mire lezárult.


De ahogy írtam is, itt közben pattogott ide-oda az ügy, mert felvetődtek büntetőjogi lehetőségek is, ami nem Navos hatáskör.


Neked biztos, hogy kell majd bizonyítani, illetve szerintem első körben a társadnak is, ha az ő nevén volt a számla amire a bevétel jött és az oldalról nem a Te adataidat adta meg a bejelentő,hogy mennyit és milyen jogcímen kaptatok és miért nem adtatok számlát, vagy adóztatok, meg megállapíthatják, hogy a legálishoz képest mennyi járulékot, bevétel (tényleges és ha tudják bizonyítani, akkor eltitkolt) utáni adót nem fizettetek be.


Aztán, hogy pl. ptk-s, btk-s része lesz-e tevékenységnek, ami elkülönül, vagy épp egybeolvad és áthelyezik az ügyet, az majd a vizsgálat során derül ki.

2019. jan. 12. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/35 A kérdező kommentje:

És ha valóban történt bejelentés a NAV felé, akkor van arra esély, hogy nem foglalkoznak vele? Pl. gondolok itt arra, hogy maga a bejelentő nem volt befizető, valószínűleg csak konkurencia és rosszhiszeműségből jelentett (bár valahogyan csak megszerezte a számlaszámot). Vagy hogy nem komoly összegekről van szó.


Annyi ilyen oldal van, ahol ugyanúgy cég sincs, főleg Facebook csoport. Ha ez ilyen szörnyű dolog, vagy ekkora bűncselekmény, akkor ezek hogy működhetnek? Az előző weboldal, amelynél voltam, az sokkal rosszabb volt, nagyobb volt ott a kockázat, kb. mindennap fenyegettek feljelentésekkel meg hasonló dolgokkal, a tulaj is egy nagy csaló volt, még sem lett belőle semmi. Annyira igazságtalan lenne, ha ebből úgy lenne, hogy senkit nem csaptam be, nem tévesztettem meg, csak szimplán nem adtam számlát, de hát ezzel őket nem károsítottam meg, sőt, valószínűleg céggel drágább lenne, mert nem érné meg akkor ennyiért adni.

2019. jan. 12. 19:04
 28/35 anonim ***** válasza:

Szerintem eljárást ígyis-úgyis indítanak, nem feltétele hogy a bejelentő "sértett" is legyen.


Azt nézik hogy art törvénybe ütköző tevékenység történt, ez nem függ a bevétel mértékétől, de minősítő körülmények lehetnek pro és kontra.


Kimentési lehetőséget adnak, ellenem pl most volt egy eljárás jövedéki termék miatt. Későn kaptam egy felkérést bálra, hogy hétvégén csináljam meg, mert lemondta a másik megbízott. 3 napom volt megszervezni 200 főre az ital szolgáltatást. Csak épp a kitelepülés bejelentést nem 3 nappal előtte tudtam leadni, ahogy a jogszabályban van, hanem csak előtte való nap, mire munkaerőt, árut eszközöket, stb megoldottam és biztos volt, hogy el tudom vállalni. Mentegetőzhettem ott, hogy bocs, de tavaly legalább két héttel előtte szóltak, idén amiatt nem tudtam leadni időben, meg az este bevétel is a kiszabható bírság töredéke csak, mivel ezért 750.000 -ig terjed a bírság és az üzletet is bezárhatják. Ezt olvastam 10 oldalon keresztül, a vizsgálati szakasz lezártával, és várhattam a bírságot az elsőfokú határozattal, mivel nem az volt a lényeg, hogy mennyi volt a bevétel, hanem hogy nem úgy jártam el, ahogy kellett volna a jogszabály szerint.

A végén 5.000 Ft-ra bírságoltak, az alábbi indokkal:


A Jöt. 107. § (1) bekezdése szerint a jövedéki termékkel kereskedelmi tevékenységet folytató, a

64-73. §-ban meghatározott kötelezettségeket megszegő személlyel szemben az Art. szerinti, az

adóköteles tevékenység célját szolgáló helyiség lezárása intézkedés alkalmazható.

Art. 245 § .


Jelen jövedéki ügy kapcsán mérlegelési jogkörömben eljárva megállapítottam, hogy az Adózó a

törvénysértést első esetben követte el, vele szemben a jövedéki szabályok megsértése miatt jelen

eljáráson kívül eljárás nem került bevezetésre.


"Figyelembe véve a jogsértés csekély súlyát, azt,

hogy a mulasztás eredményeként az adózási érdek közvetlenebb módon nem sérült, jelen

eljárásban a szankció alkalmazását mellőzöm."

( Adózási érdek meg amiatt nem sérült, mert volt nyugtaadás, áru eredetigazolás, vállalkozás, munkaerő bejelentve, stb. )


Ez ugyanúgy nálad is érvényes, csak ugye nálad vannak hiányosságok. Nem azt nézik mennyi volt a bevételed, hanem hogy nem jogszerűen és kellő körültekintéssel jártál el, ezzel kárt okoztál, mert adóhiányt keletkeztettél. Ugyanakkor mérséklését is lehet kérvényezni, mivel esetedben ezek után bírságolnának:



224. § [Adóköteles tevékenység folytatása adószám hiányában]


Art. 224 A természetes és nem természetes személy adózót egymillió forintig terjedő mulasztási bírsággal kell sújtani, ha adószámhoz kötött tevékenységet vagy adóköteles tevékenységet adószám hiányában folytat.


228. § [Számla-, nyugtakibocsátási kötelezettség, valamint iratmegőrzési kötelezettség szabályainak megsértése]


(1) Az adóhatóság az adózót egymillió forintig terjedő mulasztási bírsággal sújthatja, ha


a) a számla-, egyszerűsített számla-, nyugtakibocsátási kötelezettségét elmulasztja, vagy a számlát, egyszerűsített számlát, nyugtát nem a tényleges ellenértékről bocsátja ki, vagy


b) iratmegőrzési kötelezettségének nem tesz eleget.


(2) A jogkövetkezmények alkalmazása során az iratmegőrzési kötelezettség elmulasztásával egy tekintet alá esik, ha az adózó iratait az ellenőrzés lefolytatására alkalmatlan állapotban nyújtja be.


231. § [Az adóelőleg-kiegészítési szabályok megsértése]


(1) * Ha az adózó esedékességig az adóévi várható adó összegét - figyelemmel az adóév során megfizetett előleg összegére is - nem fizette meg legalább kilencven százalékos mértékben, a befizetett előleg és az adóévi adó kilencven százalékának különbözete után tíz százalékig terjedő mulasztási bírságot fizet.


229. § [Általános forgalmi adó összesítő jelentés nem előírásszerű teljesítése]


Az általános forgalmi adó összesítő jelentés szerinti adatszolgáltatási kötelezettség elmulasztása, késedelmes, hiányos, hibás vagy valótlan adattartalmú teljesítése esetén a kiszabható mulasztási bírság felső határa az érintett számlák, illetve számlával egy tekintet alá eső okiratok számának és az általános bírságszabály szerinti bírság adózóra egyébként vonatkozó legmagasabb mértékének szorzata.


217. § [Az adóhiány]


(1) Adóhiánynak minősül az adózó terhére megállapított adókülönbözet, önadózás esetén csak akkor, ha az adókülönbözetet az esedékesség időpontjáig nem fizették meg, illetve a költségvetési támogatást igénybe vették. Az eredeti esedékesség napján fennálló túlfizetést az adófizetési kötelezettség teljesítéseként csak akkor lehet figyelembe venni, ha a túlfizetés az ellenőrzés megkezdésének napján is fennáll.


215. § [Az adóbírság alapja, mértéke]


(1) Adóhiány esetén adóbírságot kell fizetni. Adóbírságot állapít meg az adóhatóság akkor is, ha az adózó jogosulatlanul nyújtotta be támogatási, adó-visszaigénylési, adó-visszatérítési kérelmét, vagy igénylésre, támogatásra, visszatérítésre vonatkozó bevallását. Az adóbírság mértéke - ha e törvény másként nem rendelkezik - az adóhiány, illetve jogosulatlan igénylés ötven százaléka.


(4) * Az adóbírság mértéke az adóhiány, illetve jogosulatlan igénylés kétszáz százaléka, ha az adóhiány a bevétel eltitkolásával, hamis bizonylatok, könyvek, nyilvántartások előállításával, felhasználásával, illetve a bizonylatok, könyvek, nyilvántartások meghamisításával, megsemmisítésével függ össze.

2019. jan. 12. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/35 A kérdező kommentje:
Hú, ez így elég száraz és kimerítő is. Na mindegy, majd kiderül...
2019. jan. 12. 21:10
 30/35 anonim ***** válasza:

Az a lényeg, hogy ha lesz a magánszemélyes tevékenységed miatt fizetnivalód (mindegy, hogy adóhiány, bírság stb.), és Te azt nem tudod határidőben megfizetni, akkor végrehajtást indít ellened az adóhatóság.


A végrehajtó pedig lefoglalhatja a KFT-ben lévő üzletrészed. Ha árverésen valaki lecsap rá, akkor elveszíted a cégben lévő üzletrészed, tehát magát a céget is adott esetben, mert azé lesz, aki árverésen megveszi.


A céges tevékenységedet így befolyásolhatja a magánszemélyes ügyed. Másképp nem.

2019. jan. 13. 05:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!