Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Mi lenne, ha ingyen adnának...

Mi lenne, ha ingyen adnának pénzt az embereknek?

Figyelt kérdés
Közgázt tanulok, és érdekelne, mi lenne, ha a jegybank úgy döntene, hogy mindenkinek elutaltat a bankokon keresztül 50millió Ft-ot. Mielőtt rávágnátok, hogy elinflálódna a pénz, érdekelne, miért is történne ez pontosan?
2019. dec. 22. 19:56
1 2 3
 11/27 anonim ***** válasza:
76%
Nem képes. Ha az állam nyomtatná a pénzt akkor egyszerűen értéktelenné válna a pénz. Javaslom nézz utána a Weimari hiperinflációnak.
2019. dec. 22. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/27 A kérdező kommentje:
Helyesebben jegybank. Az nyomtatja. Szerinted honnan van a pénz, ha nem onnan, hogy kinyomtatják?
2019. dec. 22. 21:45
 13/27 anonim ***** válasza:
100%
Nyílván annyit tanulsz közgázt, mint én kvantummechanikát.
2019. dec. 22. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/27 A kérdező kommentje:
#13 értetted, amit írtam?
2019. dec. 22. 21:51
 15/27 anonim ***** válasza:
Brutális infláció
2019. dec. 22. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/27 anonim ***** válasza:
100%
4-5 éves koromban és is ilyenen vacilláltam, de 6 évesen már nevettem azokon akik felhozták az elképzelést, 9 évesen meg kétlem, hogy egy büdös trollnál több lehetsz Balázska!
2019. dec. 23. 05:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/27 anonim ***** válasza:
30%

Első lépésben lenne egy iszonyú fröccs a gazdaságnak, mivel nincs pénzkultúra, elfogyasztanák kb azonnal az emberek.

Makróökonómia legegyszerűbb gazdasági modellje az egyensúlyról megvan? Most a gazdaság beállt egy pontra, jövedelem tengelyen ugorj egy irdatlan nagyot, mire végighullámzik egy új egyensúlyra, egy irdatlan hiány generálódna a termelés oldalon, kínálat magas ár kevés termék, kereslet alacsony ár sok termék, mire újra összeér a két oldal...


Legegyszerűbb, ha megfigyeled, holnap menj be egy tescoba pl, egyrészt karácsony, másrészt 2napog zárva lesz minden, mit fogsz tapasztalni? Nem tudsz majd kenyeret venni, élelmiszer, és "slágertermékek" szintjén hiány lesz, ugyan mesterséges, mert ne rohadjon rájuk annyi, nem rendelnek be az üzletbe annyit, csak következő nyitásra, és így is lesz még utána pár nap, mire visszaáll a rend, hogy este 8kor is találsz kenyeret, mint máskor etc...

Most ezt a képet állandósítsd, kigyűrűzne a hiány a gyertyákra a vickekre vackokra is.

A beszállító felveszi a ritmust, ha tudja, tudja bővíteni a termelését, de az neki plusz költség, amit betesz az árba, ár nő.

Ha nem tudja, akkor beszünteti a tevékenységet, nem tud foglalkoztatni, nincs mit venni tőle, oké helyettesítő termék, de ott is a kieső kereslet súlya őket fogja érinteni, és kezdődik elölről.

Közben az 1egység iszonyú sebességel ér egyre kevesebbet.

Az állam pedig nem tudja majd szavatolni, hogy az a pénz valóban annyit ér, bizalmatlanság, és bizonytalanság. Majd szabad piac mechanizmusába be kell avatkozni.


És ez csak egy nagyon egyszerű konyhanyelvi levezetés

2019. dec. 23. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/27 A kérdező kommentje:

17# köszönöm, jó olvasni egy igazi véleményt a sok trollkodó közt. Viszont valóban tekinthetünk jövedelemnek egy egyszeri pénzt? És biztos úgy reagálna a piac, ahogy egy függvény szerint kellene?

Másrészt a bizalmatlanság, bizonytalanság, amit írsz a végén, egyfajta spekuláns viselkedés, sokan a tőzsdéken a forint ellen fogadnának emiatt, ez okozhatna inflációt. De vajon, ha egyezményesen mindenki bízna a forintban, akkor is elvezethetne egy pénzromláshoz?

2019. dec. 23. 09:22
 19/27 anonim ***** válasza:
80%

Jövedelem nem a rendszerességen múlik.


Amint írtam, első lendületre jól jönne, mert kipörgeti az elfekvő készleteket, de a megnövekedett keresletet nem tudja a gazdaság kitermelni.

Az első probléma, hogy már most is iszonyú pénz az élőmunka, ha mégtöbbet kell termelni, mégtöbb pénz a gyártóknak egy terméket előállítani. Egy gép bővítés sem olcsó(és a magán vagyont senki nem teszi csak úgy be a cégébe, jövőbeni pénzért), ott is cashflow is gondot okozhat.

A rugalmasak piacon maradnak, akik rugalmatlanok, bezárnak.


A hírtelen pénz másik oldala, hogy betétek keletkeznek, a hitelek pedig lecsökkennek. A pénz nem az mnb nyomtatja és terem, teremti a banki szektor, kamatmarzsokkal, ha a mérleg oldala átbillen, és 10betétre 1hitel jut, akkor a bank hitel oldala nem képes fedezni a betétesek kamatát.


Amit felvetettél, hogy nem lehet függvényezni, nem természetesen nem. Ahogy nem lehet előre látni, hogy mi lesz.

Bizonytalanság és bizalmatlanság, egyenlő spekuláció, ez téves, amikor szorul a gazdaság, és inkább válik átokká ami történt, akkor az államot kormányt vonja felelősségre mindenki.

2019. dec. 23. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/27 anonim ***** válasza:
41%

Szerintem jó a kérdés!


Ha azt vesszük, hogy a bankok is nem létező pénzzel hiteleznek, mert ugye csak a gépben létezik és aranyfedezet meg nincs mögötte....

2019. dec. 23. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!