Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Miért van ennyire beleívódva...

Miért van ennyire beleívódva az emberekbe, hogy jattolni kell bizonyos szituációkban?

Figyelt kérdés

Fodrász, futár, műkörmös, stb. Nagyanyám még a postást is jattolja, aki a kisnyugdíját hozza. Mondom neki, hogy az a 500-600 ft a 90ezres nyugdíjánál luxus szerintem. Abból tud(ott 1 évvel ezelőtt) egy szerény napi kaját főzni magának. Lehet én verem a fogamhoz a garast, de nekem a postás helyében pl nem lenne szívem elfogadni a borravalót egy kisnyugdíjastól.


Ma már minden drága, egy hajvágás 3500 ft, még erre jattoljak 500 ft-ot? Vagy, ha rendelek valamit, eleve fizetek a szállítási költségért, miért kéne jattolnom a futárt? Valószínűleg többet keres mint az átlag ember (nem KSH 350 nettós "átlag" ember..)


Más, aki luxus étterembe megy vacsorázni, millókat keres havonta, nekik van miből jattolniuk (bár gondolom pont ők az a réteg, akik nem adnak semmit)



2022. máj. 28. 14:09
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
33%
Mert minket még így neveltek. (37 éves vagyok)
2022. máj. 28. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
77%
Én nem jattolok, se futár se fodrász
2022. máj. 28. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
88%

... mert bizonyos szakmákban bele kalkulálják a fizetésbe, hogy "Úgyis kap borravalót".


Ott sem kötelező, csak illik.


Meg van sok eset, amikor azért fizetsz egy pici extrát, hogy rád jobban figyeljenek.


Pl.: Korházakban sem azért adták a hálapénzt, mert hálak voltak a jó munkáért, csak mindenki alul fizetett, nincs elég ember, így rossz a szolgáltatás, de ahogy fizetsz egy kicsit hírtelen rögtön előrébb rakják a műtétedet és jobban figyelnek rá amíg ott vagy.

2022. máj. 28. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
76%

Rossz nevelés.


Ezt a rossz szokást azért könnyebb levetkőzni, mint pl a dohányzást.


Fiatalon én is ebbe nőttem bele, de én már évtizedek óta nem adok borravalót, soha, sehol.


Mivel a szolgáltatás teljes árát kifizettem a vállalkozásnak, amelyiktől a nyilvános árlista ismeretében rendeltem, nincs okom duplán fizetni a kért szolgáltatás bármelyik összetevőjéért.


Az alkalmazott a munkáltatójától, megbízottjártól kérje, várja a jövdelmét. Én nem kértem az alkalmazottól semmit, ő állapodott meg a munkáltatójával. Ha kevesli a jövedelmét, beszélje meg a mókáltatójával.

2022. máj. 28. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:

Azt kenőpénznek hívják, amire te gondolsz.


A futárt/postás stb fizetést kap azért, hogy az én megrendelt dolgomat kihozza.


Én pl. gyári munkásként nem keresnék jól, akkor engem is jattoljon a megrendelő?

2022. máj. 28. 14:48
 6/17 anonim ***** válasza:
19%

5#


Nem, ez inkább úgy megy egy elképzelt példán keresztül, hogy van egy étterem tulajdonos, aki fair, normális béreket ad.


Viszont egy idő után észre veszi, hogy rengeteg pénzt kapnak kézbe a pincérek. Ez a többlet pénz meg azt eredményezi, hogy túlságosan nagy a fizetésük a pincéreknek és lassan többet keresnek mint a étterem tulaj, aki válallta a rizikót, aki bele rakta a tőkét stb...


Ezért okosan azt a döntést hozza, hogy leviszi a pincérek fizetését a felére vagy akár a 1/3 részére, mert "úgyis megkapják a maradékot borravaló ként".


Ezért van az, hogy kevés fizetést kapnak és kell nekik a borravaló.


Egy gyári munkás nem azért keres keveset, mert túl sok borravalót kap és emiatt a fizetését le kell vinni, hogy normális korlátok között legyen tartva.


A gyárban dologó azért keres keveset, mert annyit ér a munkája.


Ha ugyan ennél a példánál a keveset kereső pincéreknek nem adnánk borravalót, akkor sokan azt mondanák, hogy "Nekem ezt már nem éri meg csinálni, megyek máshova, más szakmába" és felhígulna a szakma.


Nem véletlenül keresnek többet. Nem dolgozhat bárki a vendéglátásban. A blaha aluljáróból nem lehet összeszedni olyan új munkaerőt, aki elvállalja minimálbérért, mert ő nem tudja színvonalasan ellátni a feladatát.


Viszont ugyan az a blaha aluljáróban lakó hajléktalan lehet a gyárban kitűnő munkaerő lenne, ahol csak A-ból B helyre kéne pakolni a dolgokat napi 8 órában vagy csak egy-egy termékre rárakni egy matricát.


Nem lehet a kettőt összehasonlítani.

2022. máj. 28. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
80%

@ 6: szóval azt mondod, az étterem tulajdnosok azért nem fizetnek elégséges bért a felszolgálóknak, mert azok úgyis kapnak jattot, felesleges pénzkidobás lenne a vállalkozó számára, aki inkább új autót vesz kétévente, és nagyobb házat 5 évente az étterem bevételeiből.


Ezt a gordiuszi csomót át kell akkor vágni, ahogy tették az egészségügyben is. 2-5 éves börtönt kell kilátásba helyezni a BTK-ban azon felszolgálók számára, akik elfogadnak borravalót, és 6 hónap elzárást annak, aki ad borravalót.



Az étlapi árak az egyes ételek mellé írva nagy betűvel minden költséget magukban kell foglaljanak, a tulaj pedig bejelenti az alkalmazottjait azzal a btto bérrel, amit valóban kifizet bérterhekkel együtt.


Probléma megoldva.

2022. máj. 28. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
16%
Nyilván odaadom, különben be se visz a mentő vagy nem tolnak be a műtőbe. 2-3 havi nyugdíjat el lehet jattolgatni akár egy lábtörésre is, egy szülés meg durván 1,5 millió.
2022. máj. 28. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
61%

@ 8: Ezt te is tudod, hogy már nem igaz. Akkor meg minek ökörségeket írni ?


Mindenki nyugodjon le a ...., szülést is levezetnek külön fizetség nélkül is, mentő is jön, gipsz is felkerül,....


Hamis és szándékosan megtévesztő minden olyan állítás, hogy rendszerszinten elvárt a fizetés bármilyen orvosi ellátásért a TB rendszer keretében.

( aki nem fizet TB-t annak számla ellenében fizetnie kell utólag a kapott ellátásért.)

2022. máj. 28. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 A kérdező kommentje:
Már nem fogadják el a hálapénzt, hála égnek. Tudom, mert nagyszüleimet rendszeresen hordom korházba, és akarják dugdosni a pénzt az orvosoknak, nővéreknek, de nem fogadják el.
2022. máj. 28. 16:30
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!