Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Valóban érdemes Fundamentás...

Valóban érdemes Fundamentás lakástakarékosságit kötni?

Figyelt kérdés
2010. szept. 25. 12:17
 1/3 anonim ***** válasza:

Nos, én a saját tapasztalatomat tudom leírni, ami már 10 évvel ezelőtti, úgyhogy érdemes tájékozódni az aktualitásokról.

Mindenképpen jó lehet a Fundamenta annak, akinek már van valamilyen ingatlana, és szeretne egyszer valamit felújítani, vagy átalakítani rajta, mert ehhez szépen gyűjtögetheti a pénzt, és még valamicske támogatást is kap hozzá. Ha nincs ingatlana, akkor már bukó, a szülő nevén lévő ingatlant pl. már nem lehet felújítani belőle, hiába lakik ott valaki akár egész életében.

Ha meg nincs semmid, és lakást szeretnél vásárolni, ahhoz nem ajánlom a Fundamentát. Jómagam egy olyan konstrukcióban kötöttem velük szerződést, hogy pakolom be a pénzt x évig, kamat alma (valami jelképes semmi), viszont kapok hozzá évi 30.000 Ft állami támogatást. X év után az addig összegyűlt pénzt és támogatást akár önrészként is fölhasználhatom. Ehhez még jött egy olyan kedvezmény, hogy x évnél hamarabb is fölvehetem a teljes összeget, amolyan áthidaló hitellel, ha nem akarom az x évet kivárni (már nem emlékszem, a teljes futamidő mennyi volt, de elég sok, főleg friss házasként).

És akkor jött a feketeleves. Mert föl lehetett venni ugyan ezt az áthidaló kölcsönt, de ezzel ugye jelzálog került (volna) a megvásárolandó ingatlanra. Ilyenformán mégsem lehetett a pénzt önrészként felhasználni, mert egy bank sem ad úgy kölcsönt, hogy valakinek már zálogjoga van. Persze ott volt a Fundamenta saját bankja, akiket nem zavart volna a saját jelzálogjoguk, és adtak volna további hitelt is, csak épp irreális feltételekkel. És ezt valahogy elfelejtették közölni, mikor a szerződést megkötöttük.

Úgyhogy a vége az lett, hogy a férjemmel együtt szépen felbonttottuk a szerződést, és visszakértük a pénzt. 3 hónap után, a szerződés szerinti határidő utolsó napján utalták vissza, és persze kamatot alapból nem fizettek rá, az állami támogatást meg elbuktuk így. Éveken keresztül a semmiért használták a pénzünket, mi meg piszkosul ráfizettünk.

A konklúzió mindebből az, hogy ez az egész államilag támogatott lakás-előtakarékosság egy nagy kamu. Az állam nem téged támogat, hanem a bankot, mert nekik így nem kell kamatot fizetniük a pénzed után, és mégis odaviszed. Szerintem jobban jársz, ha inkább keresel egy megbízható befektetést, vagy akár csak lekötöd a pénzt valahol, ha csak az inflációt követi, amit kapsz érte, már akkor is jobban jártál.

De mint mondtam, ne csak az én 10 évvel ezelőtti tapasztalatom alapján dönts, hanem tájékozódj alaposan.

2010. szept. 25. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Csatlakozom az előttem szólóhoz, bár nekem nincs személyes negatív tapasztalatom, viszont: amikor a lakásomat vettem, akkor többen is megkerestek lakáskasszával. Szerencsére nekem akkorra már volt annyi pénzügyi tapasztalatom, hogy tudtam mit kérdezni. Mivel nem igazán, van számomra kedvezőtlen válaszokat adtak, ezért én nem kötöttem ilyen szerződést. Viszont az számomra is fontos, hogy előtakarékoskodjak, vannak is kötvényeim (a biztos, tehát nem tőzsdealapos változatokból), ahol az eurósra 4,5 % a hozam az elmúlt években. És lejáratkor nincs semmi megkötés, hogy mire használom majd fel a kamatadó mentes összeget!
2010. szept. 26. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 -Pimpike- ***** válasza:
Szia, nekem is volt Fundamentánk 7 éve vettük fel mi nem kértük a kölcsönt csak a befizetett pénzt és azt lakás felújításra költöttük és a végén el kellett számolni a pénzel (áfás számlák)semmi gond nem volt.Utána indítottunk egy másikat azt meg a hitelbe törlesztettük be, azzal is jól jártunk.
2010. okt. 1. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!