Megéri az új EMÁP?

Figyelt kérdés
Miben különbözik pl a PMÁPtól azon kívül hogy euróban van?

márc. 12. 06:46
 1/6 anonim ***** válasza:
60%

Ugyanaz mint az eddigi EMÁP, csak a lejárata más. A PMÁP-tól és a korábbi PEMÁP-tól abban különbözik többek közt, hogy nem az inflációtól függ a kamata, hanem a három havi EURIBOR-tól, ami az európai bankközi kamatnak tekinthető. Erről azt kell tudni, hogy viszonylag jól leköveti az Európai Központi Bank alapkamatának alakulását, és várhatóan csökkenni fog.


Hogy megéri-e? Az attól függ, hogy mennyit gyengül a forint az euróhoz képest, és mekkora kamatot kapnál a forintodra.

márc. 12. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
54%

EMÁP akkor éri meg, ha eleve Euróban van a pénzed.

Nekem Euróban jön a jövedelmem, eszem ágában sincs átváltani forintra, ennek megfelelően EMÁP-ot veszek.

márc. 12. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Csináltam egy durva becslést, amiben a FixMÁP-ot és az EMÁP-ot hasonlítottam össze, egy éves tartást követő visszaváltást feltételezve. Az EMÁP kamatát konstans 3,94%-nak vettem, bár vélhetően csökkenni fog valamennyit, a FixMáp kamatát 7%-nak. A negyedéves kamatokat nem fektettem be újra. Az eurót 395 forintért vettem.


Ezek alapján 406,7 forintos euróárfolyamnak kellene lenni egy év múlva, hogy a két befektetés értéke megegyezzen egy év múlva. Mivel az EURIBOR vélhetően csökkenni fog, a valóságban ennél egy kicsivel többenek, de nem sokkal.

márc. 12. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
#3 Akkor inkább most átváltanád 394,46-on az Eurót forintra és FixMÁP-ba fektetnéd az EMÁP helyett?
márc. 19. 07:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Számolgattam 3 évre, de sok a bizonytalanság.


Mivel az EMÁP jövőbeli kamata (3 havi EURIBOR) nem ismert, ezért az alábbi elemzői prognózisokra hagyatkoztam.


[link]


Ennek alapján az EMÁP 8,1% kamatot fizet ki összesen a 3 év alatt euróban. (A futamidő valójában 3,5 év, de a FixMÁP-al való összevethetőség kedvéért csak 3 évre számoltam. Nem számoltam újrabefektetéssel és visszaváltással egyik papírnál sem.)


A FixMáp összesen 21% kamatot fizet ki a 3 év alatt forintban ha a jelenlegi évi 7%-ot vesszük.


A példaszámítás alapján mindkét állampapírba azonos összeget befektetve 3 év múlva 442 forintos euróárfolyamnál fog a két befektetés értéke (tőke és a kifizetett kamatok) megegyezni a jelenlegi 395 forintos euró vételi árat feltételezve.


Ehhez a forintnak évente 3,82%-ot kellene gyengülnie az euróval szemben. Az utóbbi 10 évben évente átlagosan 2,4%-al, az utóbbi 5 évben évente átlagosan 4,2%-al gyengült a forint az euróval szemben.


Ezek alapján a FixMÁP 7%-os kamata nekem nem tűnik túl vonzónak.

márc. 19. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

#5 Nagyon szépen köszönöm! Klasszul levezetted!


Mi mást javasolsz, ha nem csak állampapírba tenném minden pénzem (és nem csak Eurót fektetnék be, hanem valamennyi forintot is)?


Na meg merre és miket érdemes olvasni, hogy jobban értsek hozzá és kevesebb hülyeséget kérdezzek ezekről?

márc. 19. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!