Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Gyedbe, Gyesbe szülni, vagy...

Gyedbe, Gyesbe szülni, vagy pár hónap munka után?

Figyelt kérdés
Tudom, hogy nem száz százalékig rajtunk múlik, hogy mikro érkezik a második babó, de tudnom kell, mikor, hogy járok. A bejelentett fizetésem nettó 100.000,-ft volt. 2012 januárjárban megszületett az első gyermekünk, a szülés előtt táppénzen voltam fél évet, majd a szülés után először Tgyásra és csak később mentem gyedre. A munkahelyem nem nagyon akar visszavenni, illetve ha igen, ennél kevesebb bejelentett bérért, ráadásul szabadságot is csak papírra írhatom ki, kivenni nem tudom majd. Mi szerettünk volna még várni egy évet, mielőtt próbálkozunk, szerettem volna egy évet dolgozni, de így nem biztos, hogy megéri visszamenni, ha semmit nem érek el vele, vagyis a második babánál nem lesz jobb a gyedem, csak egy évig dolgozok 10-12 órát szabik nélkül. Aki ebben jártas, kifejtené nekem tök egyszerűen, esetleg számokkal, hogy mire számíthatok ha gyedbe, gyesbe, vagy munkába szülök?

2013. febr. 17. 08:15
 1/4 anonim ***** válasza:

[link]


zsanna részletesen válaszol majd!

2013. febr. 17. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm, megpróbálom :)
2013. febr. 17. 14:18
 3/4 anonim ***** válasza:

Megnéztem a linket, és látom hogy (most még) nem kaptál választ, de azt is látom, hogy nem egyértelmű hogy bruttó vagy nettó a 100 ezres fizu (?) Egyik helyen nettót, másikon bruttót írsz:)


Na szóval: A te béred esetében ( akár bruttó, akár nettó) gyakorlatilag mindegy hogy visszamész-e dolgozni vagy sem, ha abból a szempontból nézem hogy a nagyobb összegű TGYÁS-ra /GYED-re gyúrtok.


Anyagilag a "legideálisabb" vagy egyből GYED-ről elmenni szülni, vagy GYED után nem GYES-re ( a GYES iszonyúan alacsony összeg) hanem táppénzre menni - feltéve, ha ez utóbbi persze indokolt, és utána jöhet a TGYÁS majd az újabb GYED.


Ha tehát nem mész vissza dolgozni (és emiatt nem lesz 180 bérezett napod a két baba között), akkor az új TGYÁS alapja ugyanúgy a béred 70%-a lesz,a GYED-é pedig nagy valószínűséggel ugyanennyi, feltéve ha a GYED előtti időszakban a kedvezményszabályt alkalmazzák rád ( röviden: ez az, hogy ha a GYED előtti évben vagy a GYED-et közvetlenül megelőzően azért nem volt 180 bérezett napod, mert TGYÁS-on/táppénzen/GYED-en voltál, akkor a béred az alap, de ha nem a fent említett ellátások miatt nem volt meg a 180 nap, akkor a minimálbér az alap- erre akkor lehet konkrét választ adni, ha ismertek a konkrét időpontok).


Ha megszakítod a fizetés nélküli szabidat ( pl. kiveszed a GYED utáni szabikat/táppénzre mész) akkor már nem él a felmondási védelem- tehát ha úgy akarsz visszamenni dolgozni hogy még nem vagy várandós, akkor azzal is számolnod kell, hogy felmondhatnak neked.

Ha várandós vagy, és ezt bejelented a cégnek ( lehetőleg írásban) akkor viszont nem rúghat ki.


Röviden tehát az anyagiak miatt nem éri meg visszamenni dolgozni, és kb ugyanannyi ellátást kapsz mint az első babával, de azért ezt pontosítani kell majd, ha aktuális lesz a dolog.

2013. febr. 19. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a hosszas és érthető választ! Én is ettől "féltem", hogy nem nagyon éri meg visszamenni dolgozni. (Nyilván jobb körülmények mellett mennék, de ha a bölcsi és üzemanyag ktg elviszi a nagy részét és ezért még szabi sem jár, meg normális fizu sem, de melózhatok rengeteget, akkor annyira azért nem akarnék dolgozni, na) Mindenképpen valami ilyesmiben gondolkodok, hogy a gyed végére teherbe esni. Amint terhes vagyok, veszélyeztetett terhesként azonnal kiírnak táppénzre. (két baba elvesztése után a harmadik terhességből született a fiam) Aztán szüléstől újra tgyás és gyed. És majd ha az a gyed lejár, na akkor munkába állnék újra. Máshol. Folyamatos munkaviszonyom van 8 éve vagy 10(?), csak a táppénz, gyed, tgyás miatt nem dolgoztam. Bocsi a bruttó-nettó keverésért, nettó 100at kapok. :)
2013. febr. 20. 14:53

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!