Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Miért félnek ettől a boltosok?...

Miért félnek ettől a boltosok? Szerintem teljesen legális. Év végén venni akartam egy terméket, cégnek. A számlának mindenkép mult év belinek kellett lennie. Fizetni azonban

Figyelt kérdés
az ünnepek miatt csak január 6-án tudtam átutalással. A cégek többsége nem ment ebbe bele. Mi ennek az oka?
2013. szept. 29. 18:13
1 2 3 4 5
 31/45 anonim ***** válasza:

"Amit irtok az alapvető tájékozatlanságot mutat. A könyvelésnél mindkét félnél a számla dátuma szerepel."

Nevezetesen melyik dátumra gondolsz?


"A banki átutalás dátuma nem adóügyi adat. Következő évben nem lehet elkönyvelni egy számla nélküli banki átutalást. Ez abszurd."

Szépen is néznénk ki, ha nem könyvelnénk el egy beérkező banki átutalást. Függetlenül attól, hogy van-e hozzá tartozó számla, vagy sem.


"gondolj csak a postán átvételre kerülő termékre ahol elözőleg számlát küldenek majd a kiegyenlités után postázzák."

Pro-forma, vagy előleg számlát.


"Esetenként helyszinen egyenlitik ki futárnak de ott is már kész számlát küldenek"

Ilyen esetekben a teljesítés a futárcégnek történő átadáskor van, nem pedig amikor átveszed az árut,


"ilyen hogy kiegyenlitem a futárnak a pénzt s utána küldik csak a számlát max. egy lehetőség de egyáltalán nem kötelező."

Ilyen nincs. Egy futár sem fog kimenni hozzád áru nélkül a pénzért.

2013. okt. 7. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/45 A kérdező kommentje:
a számla dátumára gondoltam, hisz az számít. a többinél csak helyeseltél nekem kivéve a futár cégnél de az csak egy rossz példa volt.
2013. okt. 7. 23:51
 33/45 anonim ***** válasza:

Nem, egyiknél sem helyeseltem.

A pro-forma, az előleg számla és a számla más és más megítélésű számvitelileg.

Az összes példád rossz, egyik sem igazolja a te eseted.


"a számla dátumára gondoltam, hisz az számít"

A nem készpénzes egyszerűsített számlán 3 dátum szerepel.

Melyikre gondoltál?


Az összes válaszodból látszik, hogy sem a számviteli, sem az adó törvényekkel nem vagy tisztában.

2013. okt. 8. 07:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/45 A kérdező kommentje:

Mivel nem könyvelő vagyok.

Azonban tudok vevőként néhány alapvető dolgot:

Ha a vásárlás, a fizetés és az átvétel dátumára gondolsz, akkor tájékoztatlak, hogy a vásárlás dátuma számít. A többi az csak technikai részletkérdés. Az lehet hogy könyvelési kérdés de nem adózási kérdés.


Az hogy egy terméket a vásárlás napján nem kell számlázni, abszurd. (Kíváncsi lennék mit szólnának ehhez a hatóságok, akármelyik hatóságról is van szó.) Az hogy a vásárlás napján kötelező átvenni szintén abszurd. És az hogy a vásárlás napján kötelező kifizetni, ugyanúgy abszurd. Egyszerűen nincsenek ilyen törvények, határidők vannak a vásárolt termék kifizetésére és átvételére, és ez a határidő nem feltétlenül a vásárlás napja éjfél..

2013. okt. 8. 12:07
 35/45 anonim ***** válasza:

"Ha a vásárlás, a fizetés és az átvétel dátumára gondolsz, akkor tájékoztatlak, hogy a vásárlás dátuma számít."

Még jó, hogy nem a te tájékoztatásodra kell hagyatkozni.

A számlán nincsenek ilyenek, amiket felsoroltál.

Van viszont teljesítés dátuma, kiállítás dátuma és fizetési határidő.


"Az lehet hogy könyvelési kérdés de nem adózási kérdés. "

De bizony adózási kérdés. Ezek egyike határozza meg, hogy mikor kell bevallani és megfizetni, ill. levonhatóvá tenni az ÁFA-t.

Sőt még azt is, hogy melyik adóévben kell bevételként/költségként (vagy kiadásként) szerepeltetni.


"Az hogy egy terméket a vásárlás napján nem kell számlázni, abszurd. (Kíváncsi lennék mit szólnának ehhez a hatóságok, akármelyik hatóságról is van szó.)"

Tájékoztatásul (ha még ezt sem tudod): a NAVról van szó.

A hatályos törvények szerint ezt szólják:

"Meddig kell a számlát kibocsátani?

1. a készpénzzel, készpénz-helyettesítő fizetési eszközzel történő ellenérték megtérítés esetén a számlát haladéktalanul ki kell bocsátani

3. az olyan a termékértékesítések, szolgáltatásnyújtások esetében, amelyek tekintetében az ellenérték megtérítése az 1. pontban foglaltaktól eltérően történik, és a számla áthárított adót tartalmaz (illetve áthárított adót kellene tartalmaznia), a számlát a teljesítéstől számított 15 napon belül (vagyis legkésőbb a 15. napon) ki kell bocsátani."


Egyszerűen nemcsak hogy nem ismered a törvényeket, de se utána nem nézel, se el nem fogadod azoknak a válaszát, akik ismerik a vonatkozó törvényeket.


Ugyan miért kellett neked az a számla decemberre, ha a terméket csak januárban vetted át?

Mellesleg január 6 vasárnap volt, akkor nincs banki munkanap, netbankon is csak január 7-tel indíthattad az utalást.

Nyugodtan fizethettél volna (akár átutalással is) az ünnepek között, vagy január 2-án.


Szóval: miért ragaszkodtál a decemberi számlához?

2013. okt. 8. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/45 A kérdező kommentje:

decemberi számlára azért volt szükség mert keretről volt szó amit dec. 31-ig lehetett felhasználni.

de szerintem ezt már leírtam.

átutalni pedig nem én utaltam át mivel egy keretet nem saját magának biztosít az ember.

viszont csak számla kiegyenlítésre volt mód, keretet nem fizetnek ki számla nélkül.

2013. okt. 8. 14:57
 37/45 A kérdező kommentje:
nos adó szempontjából nem a teljesités dátuma számit én nem is a fizetési határidő. hanem a számla kiállitásának a dátuma ami megegyezik az áltam emlitett vásárlás napjával. (nem az elszállitás napjával és nem is a fizetés napjával)
2013. okt. 8. 17:31
 38/45 anonim ***** válasza:

Még a saját történetedbe is egyre jobban belekavarodsz:

"ma 14:57: átutalni pedig nem én utaltam át"

"09-29 18:13: Fizetni azonban

az ünnepek miatt csak január 6-án tudtam átutalással."


"keretről volt szó amit dec. 31-ig lehetett felhasználni.

de szerintem ezt már leírtam. "

Nem írtad.


"nos adó szempontjából nem a teljesités dátuma számit én nem is a fizetési határidő. hanem a számla kiállitásának a dátuma ami megegyezik az áltam emlitett vásárlás napjával."

El kell keserítselek:

"ADÓFIZETÉSI KÖTELEZETTSÉG KELETKEZÉSE, FIZETENDŐ ADÓ MEGÁLLAPÍTÁSA


Általános szabályok


55. § (1) Az adófizetési kötelezettséget annak a ténynek a bekövetkezése keletkezteti, amellyel az adóztatandó ügylet tényállásszerűen megvalósul (a továbbiakban: teljesítés).


56. § A fizetendő adót - ha e törvény másként nem rendelkezik - a teljesítéskor kell megállapítani."


Találhatsz ki akármit, de a téged visszautasító cégek jártak el a törvénynek megfelelően.

Az, hogy voltak cégek, akik hajlandóak voltak (finoman fogalmazva) egy kis "csúsztatásra", nem teszi törvénynek megfelelővé az "üzletet"

Nagy cégnél (MM) ilyen kis összeg (130? ezer) "elsiklik" a többi között, kis cég meg bevállalja a rizikót a haszon reményében.

Annak viszont örülök, hogy nem az én munkatársam vagy.

2013. okt. 8. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/45 A kérdező kommentje:

Még a saját történetedbe is egyre jobban belekavarodsz:

"ma 14:57: átutalni pedig nem én utaltam át"

"09-29 18:13: Fizetni azonban

az ünnepek miatt csak január 6-án tudtam átutalással."


Nem történt belekavarodás csak tudni kellene értelmezni a fogalmakat. Azzal hogy elintéztem hogy menjen az átutalás, én fizettem, de nem én végeztem az átutalást főleg hogy nem is az én számlámról ment. Más számlájáról kissé bajos lenne átutalnom bármit is.

De ebbe kár belekötni senkit se érdekel hogy mikor azt mondom a boltban egy céges számlára hogy kifizettem akkor valójában ki fizetett, főleg ha az átutalás a számlán szereplő vevő bankszámlájáról érkezett a megfelelő számlahivatkozások megadásával, pontos összegről.



"keretről volt szó amit dec. 31-ig lehetett felhasználni.

de szerintem ezt már leírtam. "

Nem írtad.

itt irtam

A kérdező kommentje:


Ja még azt akartam hozzáfűzni hogy az a boltos aki ért ahhoz amit csinál, az ilyenkor év végén forgalmat csinál. Pl. hasonló határidős keretek miatt. Aki pedig nem ért hozzá és csalásnak néz pl. egy határidős fizetést, és visszautasítja a forgalmat, az sír, hogy válság van, nem vásárolnak, s bezár...

Persze minden boltos álma a készpénzes vevő, de előfordul hogy a pénzért dolgozni kell és előtte tanulni is...

Kb. erről van szó.

# 17/38 09-30 13:39


:



"nos adó szempontjából nem a teljesités dátuma számit én nem is a fizetési határidő. hanem a számla kiállitásának a dátuma ami megegyezik az áltam emlitett vásárlás napjával."

El kell keserítselek:

"ADÓFIZETÉSI KÖTELEZETTSÉG KELETKEZÉSE, FIZETENDŐ ADÓ MEGÁLLAPÍTÁSA


Általános szabályok


55. § (1) Az adófizetési kötelezettséget annak a ténynek a bekövetkezése keletkezteti, amellyel az adóztatandó ügylet tényállásszerűen megvalósul (a továbbiakban: teljesítés).


56. § A fizetendő adót - ha e törvény másként nem rendelkezik - a teljesítéskor kell megállapítani."


Találhatsz ki akármit, de a téged visszautasító cégek jártak el a törvénynek megfelelően.

Az, hogy voltak cégek, akik hajlandóak voltak (finoman fogalmazva) egy kis "csúsztatásra", nem teszi törvénynek megfelelővé az "üzletet"

Nagy cégnél (MM) ilyen kis összeg (130? ezer) "elsiklik" a többi között, kis cég meg bevállalja a rizikót a haszon reményében.

Annak viszont örülök, hogy nem az én munkatársam vagy.


„ha a törvény máskép nem rendelkezik”

nem gondolod komolyan hogy átutalás esetén ha közben év váltás miatt csuszás van akkor az már a következő év függetlenül a számla keletkezésének a határidejétől…


Ennek viszont semmi köze a munkámhoz (mégis mi köze lenne ennek esztergáláshoz???) és a munkatársaimhoz. Mellékesen megjegyzem sok tízezer fős cégnél dolgozom még az is lehet hogy a munkatársam vagy) És az ügyet simán lekönyvelték abban az évben amikor a számla keletkezett s a számlára – utólag- rá se kerülhetett más, csak a fizetve pecsét. A fizetési dátumot rá se irták.

2013. okt. 8. 19:18
 40/45 A kérdező kommentje:
*függetlenül a számla keletkezésének a dátumától
2013. okt. 8. 19:19
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!