Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Felmondási idő ez esetben...

Felmondási idő ez esetben hogy van határozott idejű munkaszerződés esetében?

Figyelt kérdés

A munkahelyemen az a divat hogy évek óta 3-6 hónapos munkaszerződéseket adnak és azt folyamatosan hosszabbítgatják. A szerződésben benne van, hogy a felmondási idő 2 hónap.

Ez a szerződés közbeni felmondásra vonatkozik? Mi van ha épp lejár a szerződésem és akkor mondok fel? Akkor már másnap be se kell menni, nincs felmondási idő? Vagy akkor kapok egy szerződést 2 hónapra?

Hogy szokott ez ilyenkor lenni? A munkám jellege folyamatos, ha egyik napról a másikra állnék fel, nekem nem gond, de a munkáltatómnak nagy érvágás lenne.


2022. jan. 13. 11:47
1 2 3
 11/28 A kérdező kommentje:
#9 köszönöm.
2022. jan. 14. 09:30
 12/28 anonim ***** válasza:

"... hogy mikor az aktuális szerződésem lejár, nem kapom egyből az újat. Hónapok múlva szokták adni visszamenőleg. Ezek szerint addig "hobbiból" járok be dolgozni és csak a jóindulaton múlik, hogy utalják a fizetést..."


Tulajdonképpen igen. Jogilag ez az eljárás eléggé aggályos. Mondjuk nem csodálkozom azok után, ha egy cég arra van kiélezve, hogy időnként újabb határozott időre szóló szerződéseket kössön a munkavállalójával.



"Csak kíváncsiságból: mi van akkor ha még 2 hét van vissza a szerződésből és valaki akkor mond fel. Akkor a 2 hét helyett még 1,5 hónapot kell ott dolgozni? Hiszen szerződés közben mondott fel és elő van írva hogy a felmondási idő 2 hónap."


Nem. Nyilván tovább nem tarthat a jogviszony, mint a határozott idő végnapja. Tehát ha 2,5 hónappal előbb mondasz fel, mint a lejárati idő, akkor 2 hónap a felmondási idő. Ha a lejárat előtt 3 nappal mondasz fel, akkor 3 nap lesz a felmondási idő, hiába 2 hónap van előírva. Jogilag tovább nem tart a jogviszonyod, mint annak utolsó napja.

MT 69. § -> "A felmondási idő a határozott idejű munkaviszony felmondással történő megszüntetése esetén legfeljebb a határozott idő lejártáig tart."


"Én csak 3 éve vagyok a cégnél. De kollégámnál ugyanaz megy. Ő már szerintem lassan ott van 5 éve. Majd rákérdezek."


Jó, kérdezzél rá.

MT 192. § -> "A határozott idejű munkaviszony tartama az öt évet nem haladhatja meg, ideértve a meghosszabbított és az előző határozott időre kötött munkaszerződés megszűnésétől számított hat hónapon belül létesített újabb határozott tartamú munkaviszony tartamát is."

Magyarul: Ha 6 hónapon túli megszakítás van benne, akkor a nyomorult munkáltató újból kezdheti előlről ezt a dolgot, vagyis ismét 5 évig hosszabbítgathatja szerencsétlen dolgozó munkaviszonyát. De ha nincs benne, akkor már NEM!


"Nem felmondani kell, hanem jelezni a főnökség felé, hogy a szerződés lejártával nem kívánsz tovább ott dolgozni. "


Miért ne mondhatna fel? Semmi hátrány nem éri, hiszen tovább semmiféleképppen nem tart még a felmondási idővel sem a jogviszony, mint a szerződés lejártának napja.

2022. jan. 15. 04:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/28 anonim ***** válasza:

"... hogy mikor az aktuális szerződésem lejár, nem kapom egyből az újat. Hónapok múlva szokták adni visszamenőleg. Ezek szerint addig "hobbiból" járok be dolgozni és csak a jóindulaton múlik, hogy utalják a fizetést...""


Ehhez még azt hozzáfűzném, hogy a dolgozó a munkába állását követő 30 napon belül azzal az indokkal, hogy írásos szerződés nincs a birtokában, felmondhatja a munkaviszonyát. A ledolgozott időre bérezés még ekkor is jár!

Az írott szerződés hiánya csak azért aggályos, mert nem bizonyítható, hogy a két fél valójában miben is állapodott meg -> Határozott idejű szerződés, vagy határozatlan? Kötöttek ki próbaidőt vagy sem? Mekkora bérben állapodtak meg stb.? Szerződés hiányában még a jogviszony létrejött, ha a NAV felé is megtörtént a biztosítotti bejelentés a dolgozóról, akkor még letagadni sem lehet. Egy vita esetén a munkaügyi bíróság ítélete lesz a mérvadó. Ha nincs vita, akkor simább a dolog...

2022. jan. 15. 04:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/28 A kérdező kommentje:

"Jó, kérdezzél rá."


Rákérdeztem. Azt mondta, hogy tud erről és ebben bízik, mert nála idén fog letelni az 5 év.


"Ehhez még azt hozzáfűzném, hogy a dolgozó a munkába állását követő 30 napon belül azzal az indokkal, hogy írásos szerződés nincs a birtokában, felmondhatja a munkaviszonyát. A ledolgozott időre bérezés még ekkor is jár!"

Köszönöm az információt. Ez le van valahova írva, csak hogy tudjak mire hivatkozni?

2022. jan. 15. 13:19
 15/28 anonim ***** válasza:

Nyilván le van írva az MT-ben.


44. §:

"A munkaszerződést írásba kell foglalni. Az írásba foglalás elmulasztása miatt a munkaszerződés érvénytelenségére csak a munkavállaló - a munkába lépést követő harminc napon belül - hivatkozhat."

2022. jan. 16. 04:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/28 A kérdező kommentje:
Köszönöm. Mondjuk ha visszadátumozzák, nehéz lesz bebizonyítani, hogy addig nem is láttam. De ilyen esetben egy próbát megér.
2022. jan. 16. 08:09
 17/28 anonim ***** válasza:

Kérdező, nem igazán értelek: most akkor ott akarsz tovább dolgozni vagy sem?

Ha nem, akkor a szerződés lejártakor felállsz és másnap nem mész be dolgozni.

A határozott idejű szerződés addig a napig tart, amíg szól a szerződés. Ha utána is dolgozol, akkor elvileg törvénytelenül, "puszira" dolgozol, amíg a kezedben nincs az új szerződés.


Ha lejárt a szerződés és nem dolgozol tovább (mert nem akarsz ott maradni), akkor milyen "visszadátumozásról" beszélsz? (nagyon hülyén néző smiley)

2022. jan. 16. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/28 anonim ***** válasza:

#12-esnek:


""Nem felmondani kell, hanem jelezni a főnökség felé, hogy a szerződés lejártával nem kívánsz tovább ott dolgozni. "



Miért ne mondhatna fel? Semmi hátrány nem éri, hiszen tovább semmiféleképppen nem tart még a felmondási idővel sem a jogviszony, mint a szerződés lejártának napja."


Azért ne mondjon fel, mert határozott idejű szerződést csak a törvényben meghatározott indokkal mondhat fel, s ha ennek nem felel meg az indoklása, akkor de, igen, hátrány is érheti, a munkáltató perelheti, anyagilag is rosszul járhat, fizetnie kell, stb.

2022. jan. 16. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/28 A kérdező kommentje:

"Ha nem, akkor a szerződés lejártakor felállsz és másnap nem mész be dolgozni."


Ez rendben van, csak ahova mennék, ott júniustól tudnak fogadni. Nem részletezem, hogy miért, nem is lényeg.

Márciusban jár le a szerződésem. Ha felállok, az azt jelenti, hogy 2-3 hónapig fizetés és munkaviszony nélkül maradok. Nyilván akkor sem dől össze a világ, de nem a legkellemesebb megoldás.

Köztes munkáltató szinte kizárt hogy foglalkoztatna, ha közlöm, hogy csak 2-3 hónapra kell a munka.

Ha maradok, akkor új szerződésemet aláírni valamikor a nyár elején fogom tudni, természetesen visszadátumozva, ahogy szokott lenni. Ez esetben újabb 2 hónap a felmondási idő. De még mindig jobb, mint jövedelem nélkül maradni. Valószínű hogy az új helyen ennyit még tudnak várni.

A faramuci helyzet akkor van, ha az előző szerződésem már lejárt, új még nincs, a régi helyemen változatlanul dolgozom és közlöm, hogy szeretnék munkahelyet változtatni. Ekkor vagy azonnali hatállyal kirúgnak és fizetést se kapok. Megtehetik, hiszen hivatalosan nem is állok velük szerződésben. Vagy onnantól számolva 2 hónap, hiszen a munkámra szükség van és olyan szerződést írnak hirtelen. (Ez lenne a legoptimálisabb.) Vagy valamilyen köztes megoldás.

2022. jan. 16. 08:31
 20/28 A kérdező kommentje:
Amivel nem voltam tisztában, de most már választ kaptam, az az, hogy ha lejár a határozott szerződés, nincs felmondási idő.
2022. jan. 16. 08:33
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!