Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Hogyan kell értelmezni a...

Hogyan kell értelmezni a pedagógus bértáblát?

Figyelt kérdés

Ma megint kijött egy cikk, hogy bruttó 203.000 Ft-os fizetésért keresnek történelem tanárt, és vagy hergelnek ezek a cikkek vagy én vagyok teljesen hülye, de valaki segítsen megvilágosodni. Óvodapedagógusnak tanulok és jó lenne érteni mennyit fogok keresni ha végzek.


Magyarországon tudtommal a garantált bérminimum bruttó 260.000 Ft. Ezt mindenkinek aki valamilyen legalább középfokú szakképesítéssel rendelkezik és teljes állásban dolgozik tudtommal meg kell kapnia, a pedagógusoknak is, bértáblától függetlenül. Igaz?


Van a bértábla ami kB a 15. évig ez alatt a bruttó 260.000 Ft alatt van de mivel a bérminimum 260.000 Ft ezért ennyit kell kapnia annak is aki a bértábla szerint ez alatt van.


Ehhez jön a szakmai ágazati pótlék, és főleg erről szólna a kérdésem. Ezt a szakmai ágazati pótlékot a bértáblában szereplő alapösszeghez adják hozzá és ha így sem éri el a 260.000 Ft-ot akkor kerekítik fel, vagy az alapot először felkerekítik 260.000 Ft-ra és ahhoz adják hozzá pótlékot (a Google első találata szerint ez az utóbbi áll fenn)?


Magyarul ha nincs semmilyen adókedvezményem (már elmúltam 25) akkor BA diplomával kezdő óvónőként nettó 173.000 vagy 207.000 Ft-ot fogok keresni?


És valaki magyarázza el azt is hogy hogy jön ki a bruttó 203.000 a töri tanárnak....



2022. szept. 19. 09:28
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
65%

Először kapsz meg minden pótlékot, és csak utána kerekítik föl, ha nem érte el a bérminimumot. Szóval a szarabbik.

Egyébként a fizetés kb eghyarmadát a pótlékok adják, maga a fizetés valami 140 körüli összeg és arra rakódnak rá a pótlékok. Ez csak azért fontos, mert a pótlékok egy jelentős része nem megy a nyugdíjalapba, szóval ha pótlékokkal keresel sokat, attól még lehet szar lesz a nygudíjad. Nem mintha neked lenne majd nyugdíjad (már bocs:D).

Másrészt a pótlékok egy része nem jár szabadság alatt. Szóval amíg szabin vagy, kevesebb lesz a fizetésed. Nem úgy, mint másoknak, akik szabadságuk alatt a teljes fizetésüket kapják. Dehát erre modnják, hogy a fizetésedet te is teljeset kapsz, csak a pótlékok egy részét nem.

Egyébként azért használnak pótlékokat normális fizetés helyett, mert ha ezeket elveszik, még mindig nem lehet őket megvádolni fizetéscsökkentéssel:D A 2008as válságban is ezt csinálták, hogy a válságra vlaó tekintettel megvontak egy halom pótlékot. Az nem ment volna át, hogy a válság miatt fizetést csökkentenek, de a pótlék ugye csak valami etra valami, ami a fizetésen felül jár, azt el lehet venni.


A bértáblában akármi is van, a lényeg, hogy te a első 10 évben a bérminimumot fogod kapni. Kivéve a túlórákért, mert azt 2-3 hónap csúszással, de ki szokták fizetni. És abból lesz bőven elég, nyugi:D Mármint a kötelező, fizetetlen túlórán felül is. Merthogy olyan is van ugye.

2022. szept. 19. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 Nemzeti konzervatív ***** válasza:
21%
Az államnak dolgozni egyenlő a rabszolgasággal. Inkább menj egyházi iskolába, ott vélhatóen több a pénz.
2022. szept. 19. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
80%

Tanárnak manapság az megy, akinek van egy jól kereső párja, aki eltartja.

Anyagi szempontból a tanári pálya manapság egy hobbi, nem megélhetés.

2022. szept. 19. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
81%

1es hulyeseget beszel. A potlek ugyanugy adokoteles, tehat vonnak belole mindnt mint masbol, tehat pont ugyanugy beleszamit jarulekkent mint barki mas barmilyen mas bere.


A 203000es ber nyilvan a hulyek megvezetesere szolgal, mivel ahogy irtak is a szak min ber az alja.

2022. szept. 19. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:

#3 Valóban így van. Ez a kategória vagyok én is bevallom, nem azért megyek közel a 30-hoz óvónőnek, mert ebből szeretnék megélni hanem azért, mert boldogan szeretnék élni. Ha nem így lesz akkor maximum útközben megfordulok, szerencsére van másik egyetemi diplomám, megtehetem, de ha még se próbálom sose fogom megtudni mi lett volna ha... Tudom nem mindenki ilyen szerencsés, nekem az élet más területén osztott rosszabb lapokat a sors.


Közben komolyan elkezdtem utána nézni a dolognak, mert mostmár komolyan szeretnék tisztán látni mi merre meddig mielőtt 3 évet és 1 millió forintot arra költök, hogy ebben dolgozhassak.


Szóval a jogszabály:

(2) Az (1) bekezdésben meghatározottaktól eltérően a legalább középfokú iskolai végzettséget vagy középfokú szakképzettséget igénylő munkakörben foglalkoztatott munkavállaló részére alapbérként megállapított garantált bérminimum a teljes munkaidő teljesítése esetén 2022. január 1-jétől havibér alkalmazása esetén 260 000 forint, hetibér alkalmazása esetén 59 780 forint, napibér alkalmazása esetén 11 960 forint, órabér alkalmazása esetén 1495 forint.


c) alapbéren a közalkalmazotti, kormányzati szolgálati, egészségügyi szolgálati, politikai szolgálati és biztosi jogviszonyban állók esetében az illetményt, a különleges jogállású szervnél közszolgálati jogviszonyban állók esetében az illetményt, közszolgálati jogviszonyban állók esetében az alapilletmény és az illetménykiegészítés együttes összegét is érteni kell.


Értelmezésem szerint a pótlék az nem illetmény és nem is illetmény kiegészítés, tehát nem az alapbér része, azaz annak a bruttó 260.000 Ft-on felül kell lennie.


A pótlék összege:

(11) * A pedagógus előmeneteli rendszer hatálya alá tartozó foglalkoztatott a (9) bekezdésben foglaltak alapján a pótlék és illetményeltérítés nélkül számított illetménye húsz százalékának megfelelő ágazati szakmai pótlékra jogosult.


Azaz bruttó 195.000 Ft-nak a 20%-ra,ami 39.000 Ft


Azaz összesen bruttó 299.000 Ft. Ez a bérkalkulátor szerint adókedvezmény nélkül nettó 198.835 Ft.

Már ha a pótlékból is vonnak mindent.

Ennél kevesebbet egy teljes munkaidőben dolgozó pedagógus a jogszabályok alapján elvileg ma Magyarországon nem kereshet.


Javítsátok ki ha valami hibát találtok benne.

2022. szept. 19. 11:13
 6/14 anonim ***** válasza:
19%

Biztos hogy rossz amit szamolsz.


Pont az a baj az egesszel hogy egy regi alacsonyabb min berhez kotott az egesz szamitas es azt nem emeltek, igy mig az elejen alig kellett az akkori gar berminimumhoz kiegesziteni a beteket, most az elso 10evben mar kb mindenki ek.

2022. szept. 19. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:

Valóban rosszul számoltam. A pedagógusok szakszervezetének a honlapján megtaláltam ezt:


"A pótlék összege tehát függ a foglalkoztatott végzettségi szintjétől és a besorolásától (fizetési fokozat, fizetési kategória). Akinek azonban a „tábla” szerinti illetménye a garantált bérminimumot nem éri el, annál a 10%-os mértéket a garantált bérminimumból kell számítani, és arra is épül rá."


Ugye ez tavalyi, azóta 20% a pótlék, tehát 52.000 Ft. Az első Google találat volt tehát a helyes, bruttó 312.000, azaz nettó 207.480 Ft a "pedagógus minimálbér".


És mostmár azt is értem miért a pótlékot emelték és nem a vetítési alapot. Ha a vetítési alapot emelik abból az aki a garantált bérminimum alatt lenne semmilyen emelést nem kapna, míg így mindenki kap...


Persze ez is siralmas, de honnan jönnek azok a képek, amikor valaki megosztja, hogy nettó 160.000 Ft volt az előző havi fizetése és hasonló dolgok? Miért kell még a valóságnál is rosszabb képet festve még inkább elrettenteni a fiatalokat a pedagóguspályától?

2022. szept. 19. 12:16
 8/14 anonim ***** válasza:
72%
7, tavaly tényleg 160 körül volt. Én nem tudom hogy jött ki, de itt álltunk, néztük a bérpapírt és hát ez volt rajta.
2022. szept. 19. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
31%

Tovabbra sem szamolsz jol. Nem a gar berminimumhoz kell hozzaadni az egyeb potlekokat hanem a vetitesi alaphoz, meghozza igy.


A pedagógusi illetményalap

Középfokú végzettség alapján: a vetítési alap 120%-a (121.800 Ft)

Alapfokozat (vagy főiskolai végzettség): a vetítési alap 180%-a (182.700 Ft)

Mesterfokozat: a vetítési alap 200%-a (203.000 Ft)


Tehat a 182700hoz. Ami igy nem fogja elerni a gar bérminimumot.

2022. szept. 19. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
100%

Pedagógus vagyok. Br. 312 ezer, nettóban ez 207 ezer ft, ezt fogod keresni kb. 15 évig (nyilván nem, mert lesznek emelések, de a bértábla összecsúszott).

Nemrég még tényleg 160 körül volt a bér.

2022. szept. 19. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!