Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Diákmelóból főállás: hogyan...

Diákmelóból főállás: hogyan lenne érdemes váltani?

Figyelt kérdés

Elég nyakatekert a kérdésem, előre is elnézést, de eléggé tanácstalan vagyok.


Alig 3 hónapja dolgozom gyakornokként az új munkahelyemen. Korábbról van két év szakmai tapasztalatom, de nem teljesen releváns ebben a munkakörben (ugyanúgy IT, de ez inkább fejlesztés/machine learning, az előző pedig tesztautomatizálás volt).


Félévente kell küldeni egy visszajelzést arról, hogy meddig vagyunk diákok. Ez az időtartam nekem még másfél év lenne hivatalosan.


A baj csak az, hogy a diák-lét több hátránnyal jár már nekem, mint amennyit a kötetlen munkaidővel nyerek: nincs már annyi tárgyam, hogy ütközzön a munkával, a cégnél megengedett home office mennyiséggel együtt le tudom dolgozni a napi 8 órát úgy is, hogy még néha be kell mennem az egyetemre napközben órára. Mióta itt vagyok, minden nap 8-9 órát dolgozom, pont azért, hogy bizonyítsam nekik és magamnak is, hogy menne így is. Mindent úgy csinálok, ahogy egy főállású kollégától várnák. Korábban is 40 órában dolgoztam, ott kitapasztaltam, hogy mennyit bírok, pedig akkor több tantárgyam volt még.


Lenne lehetőségem átmenni esti képzésre is az intézményen belül, ha úgy van, de nappali mellett is tudnék már főállásban teljesíteni.


A cégnek érdeke lehet viszont, hogy minél tovább diákként tartson, mert olcsóbb vagyok a 15% járulékkal, mint a duplájával, így elképzelhető (bár még nem beszéltem erről senkivel), hogy lebeszélne a korai váltásról, ha tudná, hogy ez választás kérdése. Ugyanakkor nem akarom utolsó pillanatra hagyni, mikor már ténylegesen megszűnik a jogviszonyom, mert addig is esz az ideg, hogy mi lesz és addig is ilyen félig kiszolgáltatott helyzetben vagyok: diákként egy forintot sem fog emelkedni az egyébként sem túl rózsás bérem (ha 8 órát dolgozom naponta, 280 nettót kapok most), illetve sem hitel, sem nyugdíj szempontjából nem számít a munkám így, nincs betegszabi, stb. Plusz nehéz is elkötelezetten végezni a munkám úgy, hogy semmi sem biztos és lehet, hogy a semmiért teperek sokkal többet, mint a diákként elvárt 20 óra, ahelyett, hogy ebből az energiából lelkiekben arra készülnék, hogy máshova kell magam felvetetnem hamarosan, ahol más technológiát használnak, angol nyelvű a projekt (az elmúlt pár évben csak írásban kellett kommunikálnom angolul, abból is fel kellene zárkózni), mivel a cégnél szeretném írni a szakdogám, azt is érinti. Szóval, másba fektetnék energiát az egyik és a másik esetben.


Arra gondoltam, hogy azt a visszajelzést adom, hogy csak ez az egy félévem van nappalin, mert szeretnék tagozatot váltani, ami végülis igaz. Viszont félek, hogy túl rövid ideje vagyok itt (a félév végére lesz kb 8 hónapja) és inkább megválnak tőlem ezzel a lendülettel, ha választani kell, hogy alkalmazott leszek diák helyett vagy megyek. Nem az a célom, hogy magasabb bért kapjak az átvétellel (így is többe fog kerülni nekik, ha átvesznek), egyszerűen csak nyugodtabb lennék és örülnék, ha kicsit több "jogom" is lenne. A feladataim megfelelnek a főállásos juniorokénak így is.


Vannak nyitott pozik, két állás elvárásainak is megfelelnék, ha külsősként jelenzkeznék, illetve meg tudtam volna csinálni ránézésre azt a feladatot is, amivel most vették át az egyik diákot főállásba épp a csapatomban.


Mit gondoltok, várjam meg, amíg elvégzem a szakot vagy jelezzem inkább hamarabb, hogy szeretnék átmenni főállásba? Mi lenne a jó stratégia, melyikkel kockáztatok kevesebbet?


Nektek mik a tapasztalataitok egy ilyen váltásnál?


Egyébként szeretek itt dolgozni, szeretem a munkám, erre a témára szakosodtam, szeretem a kollégáim, a szomszéd utcában lakom, ha nekem kellene döntenem, hogy megyek vagy maradok, mindenképp maradnék.


2022. szept. 23. 23:03
 1/5 anonim ***** válasza:

Alapvetően a diákmunka nem sokkal bizonytalanabb mint a teljes állás, ugyan nincs felmondási idő de nagyon ritkán szoktak felmomondani.


8 hónap gyakornoki idő, főleg 40 órába nagyon sok. IT területen dolgozol, mégha nem is vesznek át akkor is simán találsz ennyi tapasztalattal másik munkát ennyi idővel.


Én a helyedben maradnék így, főleg azért mert Machine learningbe nehezebb bejutni és nagyon jól fog jönni a tapasztalt és nem vagyok benne biztos hogy most azonnal át akarnának venni. Viszont mikor végzel akkor bőven lesz elég tapasztalatod.


(Amúgy machine learningért 280 elég szegényes még diák munkánál is)

2022. szept. 24. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Szeretik a cégek kihasználni a diákokat, nettó 280 nagyon kevés junior feladatokért. Persze, értem, hogy betanítás is idő meg költség, de ha fél -egy éven belül nem emelkedik a bér, az már kihasználás. Persze ha nincsenek megelégedve, akkor meg küldjék el a diákot, de ilyen kevés bérért ottmarasztalni minek?


Kkv vagy multi?

Alap- vagy mesterképzésen vagy?

A másik átvett diáknak még van jogviszonya? Ha igen, akkor lazán megoldható ez neked is.

Elégedettek veled?

Kapsz visszajelzést a főnöködtől?


Azért kérdezem ezeket, mert egy kkv-nak nem mindegy, hogy ugyanazt a fizetést milyen bérköltséggel adja, de egy multinak ez jelentéktelen összeg.

Amilyen fukarok tudnak lenni a multik a diákok fizetésével, annyira rugalmasak lesznek, ha beváltál és meg akarnak tartani. Én nem félnék, hogy emiatt el akarnának küldeni. Új embert betanítani nekik is költséges és macera.

Úgyhogy szerintem érdemes először megtudni, mennyire elégedettek veled, aztán mondani, hogy igazából te már ebben a félévben ráérsz heti 40 órában és jönnél teljes állásba.


Én is most tanulom, hogy feszegetni kell a határokat, mert a későbbiekben is az lesz, hogy nem a tudásodért fizetnek meg, hanem amennyit te kiharcolsz magadnak. Nem jó ez az imposztor szindróma, de ismerős.

2022. szept. 25. 08:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

#2

Inkább kkv, 300 fős cég, kizárólag külföldi ügyfélkörrel.


Alapképzésen tanulok, bár már van két (nem szakirányú, természettudományi területen szerzett) diplomám. Nem dolgoztam az előző szakmámban, egyből ezen a területen helyezkedtem el, mert akadémiai berkeken kívül nincs nagy piaca idehaza. Tanultunk programozni és adatokat feldolgozni, elemezni, így az a jellemző, hogy aki nem kutatónak megy, az a tudása ezen részét tudja főleg kamatoztatni. Amit egyébként nem bánok, a szakmán belül is inkább ez érdekelt, szeretem, amit csinálok. Viszont azért is nyomasztóbb a diák státusz számomra, mert úgy érzem, már rég nem itt kellene tartanom ennyi év után.


A másik diáknak már nincs jogviszonya, pontosabban most végez, ennek apropóján is veszik át. Úgy tudom, a többséget, aki maradni akar, átveszik, ha végez, de amíg lehet valakit diákként foglalkoztatni, inkább úgy alkalmazzák. Ezért is látom azt az egyedüli útnak, hogy a tagozatváltásra hivatkozom.

Úgy érzem, elégedettek egyébként, többnyire dicsérik a munkám, inkább csak módszertani apróságok vannak, amiket korrigálni szokott a főnököm/mentorom, hogy hogyan érdemesebb, optimálisabb csinálni.

2022. szept. 25. 08:48
 4/5 anonim ***** válasza:

Amúgy van infód a junior bérsávról? Mennyire nagyvonalú maga a cég a munkavállalók felé? Mi a hozzáállás pl eszközökben: "persze, beszerezzük, ami kell" vagy megy a centizgetés?

Illetve ők tudják, hanyadik félévnél jársz? Kockázatos lenne bejátszani azt, hogy most végzel, hamar kiderül, hogy nem.

Szerintem mindenképp hangsúlyozd ki, hogy menne a heti 40 óra, ezért szeretnél főállásba kerülni. Viszont "ne add oda magad" diákként a főállásba, mert akkor nem lesznek motiváltak, hogy átvegyenek. Persze mutasd meg, hogy vagy olyan jó munkaerő, de ragaszkodj is ahhoz, ami neked kell. Ne érezd magad kiszolgáltatva nekik, mert akkor tudják, hogy megkaphatják tőled ugyanazt a teljesítményt diákmunkával is. Mondd el azt is, hogy téged sokkal jobban motiválna a teljes állás, úgy érzed, a karrieredben tartasz már itt ennyi év tapasztalattal. Én multinál azt tapasztaltam, hogy ha időben belefér a diáknak és elégedettek vele, plusz van nyitott pozi is, akkor szívesen átveszik teljes állásba végzéstől függetlenül.


(Lehet egy tippem privátban az előző szakodra?)

2022. szept. 25. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

A bérezést átlagosnak mondanám, a másik diáknak 500 nettó körül ajánlottak főállásra (úgy, hogy két éve dolgozik itt diákként), a béren kívüli juttatások viszont elég jók. Sokaknak van tanulmányi szerződésük, illetve munkakörtől függően áll a cég minden releváns tanfolyamot (ISTQB, etikus hacker képzés és hasonlók). Nem igazán centizgetnek, például az a gép is, amit én kaptam munkaeszköznek, csúcskategóriás, alig néhány hónapos volt, mikor megkaptam, de lehet kérni monitort is pluszban, ha esetleg van, aki 3-at szeretne használni, szóval nem tapasztaltam szarrágást (szemben az előző munkahelyemmel).


Gondoltam rá én is, hogy megmondom, hogy sikerült úgy felvenni a tárgyakat, hogy hamarabb végezzek egy évvel, de félek, hogy bekérik a diplomám vagy hasonló és akkor meg fogom szívni. :D


"Viszont "ne add oda magad" diákként a főállásba, mert akkor nem lesznek motiváltak, hogy átvegyenek." — Ez egy nagyon jogos észrevétel, nekem is nehéz megítélni, mivel vágom magam alatt a fát és mivel tudom őket meggyőzni “magamról"... Sajnos ez is pont ilyen, hogy azt hittem, hogy jó ötlet megmutatni, de jobban belegondolva elsülhet fordítva is. Mindenképp szeretném valamennyire letisztázni a főnökömmel a dolgokat, hogy mire van esély és hogyan, mert ha ez így marad huzamosabb ideig a "semmiért", az csak nekik lesz kényelmes.


Ja, és lehet egy tipped, persze. :)

2022. szept. 25. 13:07

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!