Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Gépészmérnöki végzettséggel...

Gépészmérnöki végzettséggel melyek most a területen belül a leginkább kedvelt pozíciók, amik nem vezető pozíciók (versenyszférában és közszférában egyaránt)?

Figyelt kérdés
Mikre mennek most előszeretettel a szakmabeliek-persze akik meg is akarnak maradni a szakmában. A pályaelhagyókat most ne vegyük ide.

2023. ápr. 6. 15:45
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
21%

Érdekes a kérdésfelvetés. Úgy látom, nem igazán "kedvelt pozíciók" vannak, hanem kényszerpozíciók, amelyeket a cégek meghírdetnek és kénytelen ezekkel beérni a mai gépészmérnök. Ezek többnyire nem is igazán mérnöki poziciók, hiszen nincs szükség a mérnöki szemléletmódra és kreativitásra, sablonos munkák.

Az is baj, hogy igen sok már a gépészmérnök. Nem is kéne igazából annyi gépészmérnök, mint amennyien végeztek/végeznek. A cégek így már túlságosan szabadon válogathatnak sőt megtehetik azt is hogy technikusi jellegű munkákra is gépészmérnököt keresnek/alkalmaznak. A gépészmérnökök megbecsültsége jelentősen csökkent az utóbbi 5-10 évben.

Sajnos ezek miatt van hogy a gépészmérnöki bérezések szinte már a szakterületet megszégyenítően alacsonyak, amelyből még egy normális saját lakásra sem kerül... Sok-sok egyetemi év, éjt nappallá tévő tanulás, beadandók, jegyzőkönyvkészítés, rajzkészítés, gépelemek, mechanika minden, brutál nehéz zh-k, vizsgák, szigorlatok, a rengeteg befektetett energia és idő sajnos soha nem térül már meg.

Manapság már nagyon nem éri meg gépészmérnöknek lenni.

2023. ápr. 18. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
63%

1 Azért ne essünk tulzásokba, az átlag kereset kb 15% kevesebb mint az informatikusoké.


A tervezői poziciok általába népszerübbek, a területi képviselő / müvezető munkák általában kevésbé népszerüek. (Fárasztó az épitkezésen / mühelyben jozsival vitatkozni hogy miért csinálja 10 éve rosszúl.)

2023. ápr. 18. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

1-es ezt kompletten idemásolta valahonnan, mert ez a hsz már volt, nem is egy helyen...Ráadásul nem is válasz a kérdésre, csak egy felsleges filozofálgatás, ami túl hosszúra nyúlt, és nem érdekel senkit a szakma szidása.


2-es köszi.

2023. ápr. 19. 08:21
 4/11 anonim ***** válasza:

" Azért ne essünk tulzásokba, az átlag kereset kb 15% kevesebb mint az informatikusoké."

Ez az állítás egyszerűen nem állja meg a helyét. Kezdő informatikusnak megjár a br.800-900ezer kezdőfizetés, míg ugyanezt a gépészmérnöki pályán 8-10év tapasztalattal és vezetői pozícióval lehet elérni. Fontos hangsúlyozni a pozíciót is, informatikai területen beosztottként is lényegesen jobbak a lehetőségek a gépészmérnökihez képest. És akkor még mindig csak br. 800-nál tartunk, amely nem eget rengetően magas bér...

A tervezői pozíciók valóban gyakoribbak, ugyanakkor ezek sem igazán igénylik a mérnöki gondolkodásmódot, az egyéni kreatív konstrukciós tervezés helyett gyakran kimerülnek az anyacégtől kapott műszaki megoldások kiegészítésében, és a műszaki dokumentációk sablonos elkészítésében. Szinte már egy hajtóművet, egy csapágyazást, egy hajtásrendszert sem kell klasszikus értelemben tervezni, mindenre van sablon, és a legtöbb géptervezői feladat sem mutat túl a modulokból való felépítésnél.

Tömérdek gépészeti alkalmazásban bővül az elektronika szerepe, akár kiváltva gépészeti elemeket (pl. villamos hajtásrendszerek) ezáltal visszaszorítva a projekt gépész vonulatát és kiszélesítve az elektronikai, programozói feladatok körét.

Ezekkel is magyarázható az egyre gyakoribb gépészmérnöki pályaelhagyás, a gépész kiszorul a saját szakterületéről.

Tehát a kérdésre az a válasz hogy gépészként is nyitni kell más irányba, és a klasszikus gépészmérnöki területen hosszú távon nem lehet maradni a lehetőségek hiányában amely mellé kisebb megbecsülés és tekintély is párosul.

Ez nem felesleges filozofálgatás, ez a tiszta valóság!

Egyébiránt kb. két évtizede a villamosmérnöki szakterület volt ugyanebben a helyzetben. Azóta a klasszikus villamosmérnöki vonal meg is szűnt, komolyabb programozás, informatika nélkül nem is létezik. Ma már egy egyszerű villanymotor sem merül ki a villamos géptervező munkában, mindenütt komoly vezérlő és szabályzórendszerek szőtték át az elektromérnökök mindennapjait.

2023. ápr. 19. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
50%

Azért ez a 800-900 kezdő fizu igencsak ritka. Kb a top 0.1%

Gépészeknél meg 8-10 év után kb a minimum.


Egyébként nyilván jobban keresnek a IT-sok, de kitől nem keresnek jobban?


Ezek a "túl kevés a gépész" meg a "cégek válogathatnak az emberek között", szimplán nem igazak. Vezetői pozícióban vagyok, egy pesti multinál. Ha 3-4 önéletrajz közül választhatok már kb eljött a Kánaán 😃

2023. ápr. 19. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

4


[link]


[link]


Ha ennek nem hiszel mutatnál hitelesebb forrást?

2023. ápr. 19. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

A Hays felméréseit érdemes nézni, évente adják ki. Informatikai területen a kezdő bér bizony br.800 körül van átlagosan. Gépész területen ehhez legalább 5év tapasztalat szükséges.

#6 Ez a kutatás már elég régi, és 4 év távlata elég az elavuláshoz. Azóta sokminden változott. Egyébként kár hogy a "diplomán túl" kutatást nem folytatták, így az utolsó adatok 2018-19-ből vannak.

"Vezetői pozícióban vagyok, egy pesti multinál. Ha 3-4 önéletrajz közül választhatok már kb eljött a Kánaán"

Sok multis vezető panaszkodik erre, néha érdemes a vezetői komfortból kimozdulva is elgondolkodni hogy mi lehet ennek az oka. Vagy érdemes a számokkal is játszani: Tegyük fel, meghírdetnek egy 5-10éves szakmai tapasztalatot igénylő gépészmérnöki pozíciót, és a vezetőség elképzelése hogy ideális esetben 4 pályázó közül választhat. Persze más helyeken is keresnek ugyanilyen paraméterű gépészmérnököt és ott is 4 közül kívánnak választani. Tegyük fel hogy a meghírdetett pozíciók száma megegyezik az állást kereső mérnökök számával.

Hány helyre kell legalább pályázni egy mérnöknek ahhoz hogy biztosan munkát kapjon, feltételezve hogy minden pozíciót betölt majd valaki?


És ez csak egy ideális matematikai modellje a valóságnak, amely tele van feltételezésekkel, elhanyagolásokkal, mint pl.

-több a mérnök mint a meghírdetett pozíció,

-a munkáltató sokszor hónapokig nem vesz fel senkit, mondván keresi a legalkalmasabbat,

-öt-tíz év tapasztalattal egy gépészmérnök kellő pontossággal körvonalazni tudja azt a munkakört, amelyben látja saját magát, és egyidejűleg megpályáz mondjuk 1-2 pozíciót (nem pedig 4-et, amely a fönti feladvány megoldása) ellenben a pályakezdőkkel, akik akár 10-15 helyre is benyújtják az önéletrajzukat.

Szóval a valóságnak ezen plusz faktorai dominánsak lehetnek, és egyik következmény hogy nem minden mérnöknek jut munka.

Ennek kibővítése a "megfelelő munka" amely tovább korlátozza a teljes folyamatot.

2023. ápr. 19. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Én gépészmérnök vagyok és hónapok óta keresek állást, 3-4 év tapasztalattal. Ha csak 15 helyre adtam volna be, hülye is lennék. Van az 150 is.
2023. ápr. 20. 11:21
 9/11 A kérdező kommentje:
Br. 800 meg szép álom. 550-nél sehol se kaptam többet, pedig pest megyei vagyok.
2023. ápr. 20. 11:22
 10/11 anonim ***** válasza:

Ne haragudj, de ha Pest megyében nem találsz állást 3-4 év tapasztalattal, akkor veled van a hiba.


Vagy rossz állásokra jelentkezel vagy túl erősen filterezel (ne legyen 10 km-től messzebb vagy ilyesmire gondolok)

2023. ápr. 20. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!