Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Miért keres Magyarországon...

Miért keres Magyarországon egy kezdő mérnök és egy betanított munkás ugyanannyit?

Figyelt kérdés

A kérdésem valós én 2014-2015 körül voltam végzős a középsuliban akkor egy operátor kersett nettó 60-70 ezret, a megyémben nettó 80 ezer Ft volt a fizikai munkások átlagbére a ksh szerint. Egy mérnök akkoriban Pesten 250-270 nettókkal kezdett, egy gyárimunkás 80 nettókat kapott. Ma már egy gyárimunkás kap 300 nettókat a mernökök gépész, villamos is ilyen 300 nettókat. Régen simán 3-4szeres szorzó volt a mérnök (gépész, villamos, mechatronikai, jármű) és a betanított munkás közt.


Én a MÁV-Hévnél vagyok közlekedésmérnök nettó 266ot kapott, volt osztálytálytársaim akik betanított munkát végeznek többet keresnek nálam. Targoncásokról, hegesztőkről nem is beszélve. Csak durva én már fizetősön is voltam és kevesebbet ér a munkám mint aki semmit nem tanult.

Pedig ezelőtt fenyegették a fiatalokat, hogy mi lesz veletek, sima érettségivel semmire nem viszitek az életben. Erre ma már betanított munkásként meg lehet jól élni. De többi mérnök ismerősöm is ilyen 300-400 nettókat keres.


2023. okt. 19. 08:26
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
13%
Talán irigyled a betanított munkástól a 260 ezret? He? A létminimum se legyen meg neki? He? Minek kellett neked tanulni?
2023. okt. 19. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
93%

Én mondjuk mérnökként 2015-ben Budapest agglomerációjában nettó 170 ezret kerestem és nem igen tudtam ennél többet kisajtolni sehol, sőt 130 körül volt az átlag ajánlat. Igaz, építőmérnökként, ami nem túl menő fizetések szempontjából.

Ma ennél jóval többet keresek, de pontosan látom, hogy az építőiparban egy vasszerelő is lazán hazavisz nettó 4-5 kilót, igaz minimum szürkén, de inkább feketén. Na most ő ezért kidolgozza a belét, nyáron 40 fokban és télen 5 fokban is szerel, én meg 80%-ban ülök a több fizetésemért a klimatizált/fűtött irodámban.

Mellé jön az a tény is, hogy nehéz megbízható fizikai munkavállalót találni, így a bérüket magas szinten tartják.

Szerintem emiatt senkinek nem kellene komplexusokkal küzdenie. Én szeretem a munkámat és tudom hogy valahol jobban keres egy kőműves alkalmazottként, mint én mérnökként. De kettőnk komfortja össze sem hasonlítható, akkor meg mire irigykedjek?

2023. okt. 19. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
76%

Alapvetően két dolog miatt: egyrészt a kereslet-kínálat miatt, másrészt a munkakörök eltéréséből adódóan. Kifejtem.


Van Mérnök Marci és Betanított Béla.

Ha Bélát felveszem dolgozni akár egy építkezésre segédmunkásnak, akár egy gyárba a szalag mellé, akkor még ha a kelleténél nehezebb felfogású is, egyszerűbb munkafolyamatokat maximum pár óra alatt el tud sajátítani, és két-három napon belül bizonyos területeken teljes értékűen tud dolgozni. Ki tudja termelni a saját bérét, plusz a profitot is.

Ezzel szemben Marci odakerül pályakezdőként egy céghez mérnökként, az első 2-3 hónapban (alsó hangon) effektív csak költségek vannak vele, hiszen be kell tanítani, tehát úgy kell fizetni neki, hogy nem csak nem hoz pénzt, de még visz is, hiszen neki is kellenek eszközök, kell fizut adni, ráadásul az, aki betanítja se tud csak a dolgával foglalkozni, hiszen vele van elfoglalva. Egy közepesen összetett mérnöki munkakörben körülbelül fél-háromnegyed év után beszélhetünk arról, hogy egyáltalán elkezdi tudni kitermelni a bérét a dolgozó, és még mindig sehol nincs a profit. Nyilván minél inkább pályakezdő valaki, ez az időszak annál hosszabb. Ha annyit fizetnének, amennyit érsz az első pár hónapban, nemhogy nem kapnál fizut, hanem még te fizetnél nekik.


A másik pedig tényleg a kereslet és kínálat... azért kell egy betanított munkásnak lényegesen többet fizetni, mint mondjuk a minimálbér, mert annyiért senki nem menne el gyárba 12 órázni, ha helyette inkább portásként vagy biztonsági őrként egész nap elücsörögve is megkeresném ugyanezt a pénzt. Ezzel szemben pályakezdő mérnöki pozíciókra nem kapkodnak senki után.

2023. okt. 19. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:
21%
Hát, 4-5 mérnök van a közeli ismerősök között akikkel együtt végeztünk, mindannyian 1M bruttó felett vagyunk, és egyik sem IT.
2023. okt. 19. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:
83%
de van veréb is köztük.
2023. okt. 19. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:
85%

"Egy mérnök akkoriban Pesten 250-270 nettókkal kezdett"

Ezt mégis honnan szedted?

2023. okt. 19. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:
84%
sokszor a mérnők a legnagyobb betanított munkás.
2023. okt. 19. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 Lilluci27 ***** válasza:
24%
nem keres ugyanannyit ez nagy nagy marhaság...
2023. okt. 19. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:
97%

Nagyon sok mérnökinek nevezett munkakör van, ami igazából vagy technikusi munka vagy adminisztratív jellegű. Nyílván ezeket nem fogják túlfizetni.


Valamint a kezdõ mérnök totál lutri. Sokuknak a tudásával és/vagy hozzáállásával komoly gondok vannak. Van viszont hatalmas arc helyette. Namost ezt a kockázatot fedi valamennyire (!) a gyenge kezdõ bér, akivel meg lehet is kezdeni valamit annak emelve lesz.

2023. okt. 19. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:
95%
Az ilyen "mernok" kulfoldon is csak a letminimum aljat surolja...
2023. okt. 19. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!