Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Miért keres Magyarországon...

Miért keres Magyarországon egy kezdő mérnök és egy betanított munkás ugyanannyit?

Figyelt kérdés

A kérdésem valós én 2014-2015 körül voltam végzős a középsuliban akkor egy operátor kersett nettó 60-70 ezret, a megyémben nettó 80 ezer Ft volt a fizikai munkások átlagbére a ksh szerint. Egy mérnök akkoriban Pesten 250-270 nettókkal kezdett, egy gyárimunkás 80 nettókat kapott. Ma már egy gyárimunkás kap 300 nettókat a mernökök gépész, villamos is ilyen 300 nettókat. Régen simán 3-4szeres szorzó volt a mérnök (gépész, villamos, mechatronikai, jármű) és a betanított munkás közt.


Én a MÁV-Hévnél vagyok közlekedésmérnök nettó 266ot kapott, volt osztálytálytársaim akik betanított munkát végeznek többet keresnek nálam. Targoncásokról, hegesztőkről nem is beszélve. Csak durva én már fizetősön is voltam és kevesebbet ér a munkám mint aki semmit nem tanult.

Pedig ezelőtt fenyegették a fiatalokat, hogy mi lesz veletek, sima érettségivel semmire nem viszitek az életben. Erre ma már betanított munkásként meg lehet jól élni. De többi mérnök ismerősöm is ilyen 300-400 nettókat keres.


2023. okt. 19. 08:26
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
96%

Igazából a kezdő diplomás tényleg annyit keres, mint egy jobban fizető gyárban a sori dolgozók.


Viszont, ez csak kb 2 évig van így, utána a diplomásnak ugrásszerűen emelkedhet a fizetése.

Persze, ehhez tudatosan is kell karriert építeni.

2023. okt. 19. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 A kérdező kommentje:
Igen, pont ezt írom én is, ma egy gyári munkás, egy targoncás annyit keres mint egy mérnök. De állami cégeknél pl.: Máv, Volánbusz a diplomás minimálbér van, és ott még kevesebbet keresnek a mérnökök. Mávnál azt hiszem ilyen 290 nettó most, 2 éve még 240 nettó volt. Állami cégnél dolgozó mérnökök kb annyit vagy még kevesebbet keresnek mint egy 8 osztályos gyári munkás.
2023. okt. 19. 19:20
 13/22 anonim ***** válasza:
5%
"mérnők úr" akkor megnyugodnál ha 100 keresne egy gyári munkás? VAGY MIVAM MÁR???
2023. okt. 19. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 anonim ***** válasza:
93%

Azért ez elég nagy általánosítás. Elég erősen függ a fizetés a pozíciótól és a cégtől. Ha valaki egy 0 felelősségű mérnöki pozícióra jelentkezik vagy elfogadja a legelső szembejövő lehetőséget akkor bizony a fizetés is rossz lesz.



Plusz kereslet-kínálat. Gyári munkásokat most vadászni kell kb addig junior mérnökök bőven vannak.

2023. okt. 19. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 anonim ***** válasza:
83%

Szerintem a két dolgot nem lehet összehasonlítani, mert a betanított munkás 20 évesen és 50 évesen is ugyanannyit keres.


A mérnök pedig (attól függ milyen mérnök) a karrierje elején lehet annyit keres, mint a munkás, de évek alatt neki 2x is duplázódik a fizetése és sokkal egyszerűbb home officeból alsógatyában dolgozni 50 évesen, mint reggel 6kor kelni és menni az építkezésre.


Én mérnökinformatikus vagyok. Szoftvefejlesztőként dolgozom és első főállásomban már 565 ezer nettót kaptam, szja visszatérítés nélkül, ami br 850 ezer. Ez pedig szakmán belül Budapesten egy elég átlagos junior fizetés, igaz lehet nem mindenki kezd ezzel.


Meg persze mellé jár medicover privát biztosítás, éves bónusz, cafeteria, kb 1 milliós laptop, mivel bankbank dolgozom, lehetőségem van nagyon jó feltételek mellett számlavezetésre, ahol én kapok havi szinten pénzt az ott tárolt pénzemre, jobb, mint ha befektetném. Mellette home officeban ülök egésznap és ha be kell mennem, az irodába, akkor egy belvárosi szép környezetben dolgozom.

2023. okt. 19. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 anonim ***** válasza:
95%

Erre szokta a mérnöki világ azt mondani, hogy amíg van aki elvállalja ennyiért, miért emelnének?

Most komolyan... ott ülnek mérnökök valahol diplomás minimálbérért, amikor ha a kisujját egy kicsit megmozdítaná és két irodaházzal odébb tolná a gurulós székét, akkor találna minimum kétszer annyiért is állást. MIÉRT vállalod el???

Kezdőként lehet ez egy ugródeszka, de ilyen helyeken nem szabad ott ragadni 1-2 évnél tovább. El kell szívni egy csomó tudást, megtanulni, amit meglehet és ezzel a tapasztalattal dobbantani mielőbb.

2023. okt. 19. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim ***** válasza:
93%
Informatikai képzéseket illetve a villamos , mechatronikai mernöki képzéseket simán megeri. Talán még a gépészt is még mindig. Aztan az ilyen agrar, epìtő-épìtész, közlekedés, környezet, élelmiszer meg hasonló mérnök szakokat már sztem sajnos nem...
2023. okt. 23. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 anonim ***** válasza:
6%

Mert ez egy ilyen ország sok esetben egy tapasztalatlan 25 éven aluli

ugyan azért a munkáért 40-50 ezerrel többet visz haza mint egy tapasztalt ,de 25. életévét betöltött társa.

Kedves kérdező! Ez nem zavar???

2023. okt. 23. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 anonim ***** válasza:
83%
Miert lettél közlekedés mérnök? Gondolhattad, hogy az állami helyek nem veszik fel a versenyt a multikkal
2023. okt. 23. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 anonim ***** válasza:
0%
Na mivan kérdező megkukultál?
2023. okt. 24. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!