Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Szerintetek gáz MSc diplomával...

Szerintetek gáz MSc diplomával rendelkező mérnökként elmenni építőipari szakmát tanulni?

Figyelt kérdés

Gyerekként folyton azt hallgattam, hogy tanuljak, menjek egyetemre és majd kiemelkedően fogok keresni. Hát a nagy l*faszt. Utolsó éves MSc-s vagyok és duális képzésben tanulok. Mindenki a munkahelyemen ki van akadva hogy a tanarok, sofőrök stb milyen nagy emeléseket kapnak és, hogy már jobban megérné nekik is buszsofőrnek menni (senior mérnökök). Azok a volt osztálytársaim, akik a szaki utat választották vagy már saját vállalkozásuk van több éve, vagy már nagyon ügyesek a szakmájukban és annyit kerestek, hogy több milliójuk van felrerakva. A mostani keresetüket talán 4-5 év múlva élerem. A vállalkozókét soha.


Már azon vagyok, hogy elmegyek és elvégzek egy burkolói, villanyszerelői tanfolyamot. Csak teljesen kudarcként élném meg. Kidobtam 5,5 évet (+5 év gimi, 3 év szakmunkás képző helyett) a semmiért.


Napok óta a sírógörcs kerülget, hogy miért hallgattam azokra, akik az egyetemet mondták.


Ja és erre még rájön, hogy elkezdtek külföldi mérnököket alkalmazni, higy letörjék még ezt a lószar bért is. Az itt tanuló ázsiaiakat/afrikaiakat.

És meg erre fog rájönni a Rogán nagyszerű ötlete, hogy adókedvezményt kapjanak azok a cégek, akik 60% alkalmaznak külföldieket.



Más gondolt már ezekre a dolgokra? Van aki lépett a szakma tanulás felé? Hogy sült el?


febr. 3. 19:54
1 2 3 4
 21/36 IgaziÚriember ***** válasza:
42%

"Mesélj már, hogy szerinted miért kula mérnök a gépészmérnök, vegyészmérnök?"


Azért, mert többszörösen túltelített a szakma és tele van olyan munkaerővel akik sz@rért-húgyért elvállalják az egyébként nem valami magas intelligenciát igénylő munkákat.


Inkább te indokold meg, hogy szerinted miért kellene egy gépészmérnök vagy vegyészmérnök végzettségű embernek nettó másfél milliót keresnie, ha 400-500 ezerért is elvállalják többen is a munkát (sőt túljelentkezés is van a pozíciókra) és el is végzik megfelelő minőségben?


Az IT bérek sem azért jók, mert az informatikus cégek szeretetszolgálatok, hanem azért mert megfelelő tudással és tapasztalattal rendelkező munkaerőt nehéz találni. Akinek pedig megfelelő szinten van a tudása és tapasztalata az nem fogja megalázó bérért elvégezni a feladatot, így kénytelenek a cégek megfizetni az ilyen embereket. Ha a gépészmérnökök sem vállalnák el egy óvodai dajka vagy irodalomtanár fizetéséért a feladatukat és a cégek nem találnának a helyükre újabb munkaerőt akkor ugyanúgy megemelkedne a bérük, mint az infornatikusoké. De ameddig telítve van a szektor kishitű, alacsony egzisztenciával rendelkező emberekkel és több éves senior tapasztalattal elvállaják a munkát alacsony bérért addig nem lesz változás. Kereslet-kínálat...

febr. 4. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/36 A kérdező kommentje:
Ez a kereset kínálat lesz nálatok is a béka segge alatt. Majd térjünk vissza pár év múlva a piacra. Lehet a mostani seniorok megússzák, de akik most kezdik az egyetemet, ők már nem fognak többért dolgozni, mint a többi mérnök.
febr. 4. 16:39
 23/36 anonim ***** válasza:
74%
22 Valoszinűleg többért fognak mert az IT területen viszonylag könnyű távmunkában dolgozni. Vegyészmérnökként költöznőd kell hasonló fizetés eléréséhez.
febr. 4. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/36 anonim ***** válasza:
67%

Az IT-sok kussoljanak már, meghalok a másodlagos szégyenérzettől amikor olvasom ezeket a kommenteket. (mondom ezt villamosmérnökként aki HW + SW fejlesztéssel is foglalkozik)


Ilyet se hallottam még, hogy a vegyészmérnökre azt mondják hogy büfészak, majd az lesz vicces amikor távmunkába kiszervezik a feladatotokat indiába fillérekért. Meg amikor fele annyi kell majd belőleted, mert chatGPT legenrálja a kódot és csak le kell ellenőrizni hogy jól megcsinálta-e és kijavítani azt az 1-2 hibát.

febr. 4. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/36 anonim ***** válasza:
100%

#24 Mert nem büfészak. Nálunk az első félév után kb 40% a lemorzsolódás.

Itt már az is IT-s aki elvégez egy 3 hónapos greenfoxos gyorstalpalót. És ezek nézik le a vegyész meg a villamosmérnököt...

febr. 4. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/36 IgaziÚriember ***** válasza:
40%

"Ez a kereset kínálat lesz nálatok is a béka segge alatt"


Komoly szaktudással rendelkező, magas intelligenciát igénylő munkaköröknél ez sosem fordul elő. Az lehet, hogy egy mezei webfejlesztő örülhet ha annyiért fog tudni elhelyezkedni, mint most a büfémérnökök, de hogy orvosdiagnosztikai képfeldolgozó algoritmusokat fejlesztőkből sosem fog túlkínálat kialakulni, ahová komoly domain-specifikus orvosi, matematikai, statisztikai és programozási tudás szükséges abban biztos vagyok.


"Meg amikor fele annyi kell majd belőleted, mert chatGPT legenrálja a kódot"


Ez a veszély esetleg az olyan alacsony kvalitású munkaerőket fenyegeti mint jómagad vagy villamosmérnökként, ahol valóban olyan egyszerű programkódokat / scripteket írtok amit egy primitív LLM is le tud generálni. Valódi komplex algoritmusok fejlesztésénél labdába sem rúg a GPT, sőt még csak jó javaslatot sem ad.


Továbbra is az az álláspontom, hogy a magasan kvalifikált, intelligens embereknek (mint jómagam vagyok) semmi problémája nem lesz sem a jelenben, sem a jövőt illetően.

febr. 4. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/36 anonim ***** válasza:
0%

"magasan kvalifikált, intelligens embereknek (mint jómagam vagyok)"

🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Jól van te kis IQ-huszár. Nagyon magas intelligenciára vall névtelenül fényezni magad itt a sz#ros gyakorin.🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

febr. 4. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/36 anonim ***** válasza:
34%
#26 Jaj a kis hülyegyerek infós megírt egy képfeldolgozó ai-t aztán azt hiszi ő szarta a spanyol viaszt, mintha nem lézeztek volna már ezek 20 éve is. És ki kell ábrándítsalak foglalkoztam már ai-al (mint sok másik villamosmérnök is) szóval egy intelligens villamosmérnök (mint jómagam) simán elvégzi egy hulladék infós munkáját (mint jómagad). Nem vetted még észre ha egy álláshirdetésnél megjelölik, hogy milyen diplomát preferálnak akkor szoftvernél az infós mellé a villamosmérnök is oda van írva? Ezt valahogy fordítva még sose láttam harvernél.
febr. 4. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/36 anonim ***** válasza:
82%

#26 Mondok néhány magasan kvalifikált végzettséget, amivel nehéz elhelyezkedni itthon:


Kvantumfizikus, matroid elméletre specializálódott matematikus, alapkutatásokat végző biológus, alapkutatásokat végző informatikus.


De amúgy azt is elmondom, hogy az IT pozik többségére tök alkalmasak olyanok, akik mondjuk 2-4x vették fel a grafikát, aki meg elsőre megcsinálta, az lehet rosszabbul fog keresni, mert az ország 50-60 pozijából jelentkezik egyre és nem fog tudni fizuemelést kérni.

febr. 4. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/36 IgaziÚriember ***** válasza:
29%

#28 Na azért ne keverjük össze a friss levegőt a huzattal! Én orvosi egyetemet végeztem, úgyhogy az a minimum, hogy Doktor Úrnak szólítasz, ha hozzám beszélsz, pusztán úgy orientálódtam orvosdiagnosztikai eszközfejlesztői céghez, hogy már az orvosi egyetemen kiemelkedtem az átlagos hallgatók közül és jobban érdekelt a technológiai aspektusa az orvoslásnak, mint a receptek felírása. Valamint rendelkezem oktatói tapasztalattal és több tudományos folyóiratban publikációval, valamint nemzetközi orvosi konferencia előadással. Ezek mellett végeztem el postgrad képzésben a CSE-t külföldön.


Egy mezei villamosmérnöki diplomával labdába sem rúghatsz, mindössze egy proli segédmunkásnak számítasz a tudományos munkakörök spektrumán, szóval ahelyett, hogy itt szomorkodnál a büfészakos végzettségeddel, hogy miért alacsony a fizetésed javaslom a továbbtanulást, hogy olyan K+F projekteken vehess részt és menedzselhess / irányíthass, mint jómagam.

febr. 4. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!