Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Most komolyan 83. 000 Ft...

Most komolyan 83. 000 Ft nettó fizuja van a diplomás közalkalmazottnak? Vagy valamit rosszul tudok?

Figyelt kérdés

Most végeztem egyetemi tanulmányaimmal (Vegyész MSc.). Lehetőséget kaptam a Magyar Tudományos Akadémián dolgozni mint tudományos segédmunkatárs. A bértábla szerint 127.000 Ft a fizetésem.


De mint utólag megtudtam ez bruttó. Namost a 127000 Ft sem nagy összeg ha az ember önállóan akar élni (albi, miegymás) de ez a 83000 ledöbbentett. Ebből egy ember nem tud megélni. Ez létezik? Valaki avasson már be... A sírás határán vagyok.. 24/F


2014. júl. 2. 01:26
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
65%

Ha te mint végzett vegyész ezt most tudtad meg, és ez ledöbbentett, akkor min csodálkozol?


A mai felsőoktatás színvonala olyan, hogy egyetemet végzett embereknek halvány lila fingjuk sincs arról, hogy mi van körülöttük. Akkor ezeknek az egyetemet végzett embereknek miért fizetne bárki több pénzt? Hiszen hülyébbek, mint a seggem.


(Mentőkérdés: Ha egy űrhajós elenged egy golyóstollat a Holdon, mi történik a tollal?)

2014. júl. 2. 02:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 A kérdező kommentje:

Tudtam, hogy van bértábla. De nem azt nézegettem az évek során, hogy az vajon bruttó vagy nettó fizetés e. Mivel alapból baromi kevés összegek vannak ott (a CSÚCS 154 ezer forint kezdőként) ezért fel sem merült bennem, hogy az esetleg bruttó lenne. Nem gondoltam volna, hogy közalkalmazott leszek. Mivel jött ez a lehetőség az Akadémián, ahol amúgy érdekes kutatásban vehetnék részt jobban utánanéztem a dolgoknak és akkor esett le ez a dolog (hogy a fizetés bruttó). 85 ezer forintból nem lehet önálló életet élni (se feleségem se barátnőm aki beszállna a bérletbe, rezsibe).


Amúgy meg a toll leesik, csak lassabban mint a Földön.

2014. júl. 2. 02:25
 3/25 anonim ***** válasza:
67%
Bár csodálkozom, hogy egy MTAs pozi ilyen kegyetlen rosszul fizet, de ilyen az élet. Én, és sokan mások hasonló végzettséggel ennek a többszörösét kaptam kezdőfizuként, még többen pedig nem találnak semmit és közmunkások lesznek. Sőt, van aki ennek a töredékéből él havonta, nyilván nem egy emberi életet. A társadalom igen széles skálát vonultat fel, hogy hová tagozódsz be jövedelem / életszínvonal / stb. tekintetében az rajtad múlik. Megjegyzem én több különböző önkéntes szakmai pozíciót is vittem / viszek munka mellett, néha megéri a várható tapasztalat érdekében bevállalni, tekintsd befektetésnek.
2014. júl. 2. 03:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 anonim ***** válasza:
75%

Diplomás létedre lehetne összetettebb fogalmad is a világ működéséről (pl a pénz nem a fán terem, ami nekem kis pénz a megélhetéshez az nagy pénz az adófizetőknek, hogy összedobják neked).


Egyébként ez a közalkalmazotti státusz és bértábla előnye és hátránya is: kevesebb követelmény, könnyebb bent maradni egy munkahelyen, és mindenféle - piac által kevésbé értékeld dologgal, mint pl nyelvvizsga, munkában eltöltött évek - lehet növelni az összeget.


Ui: visszaolvasva az első bekezdést kicsit provokatívnak és nem túl empatikusnak tűnik, elnézést kérek.


Azt azért értsd meg, hogy alapfelállásban nem az állam feladata lenne, hogy neked munkát adjon. Elsősorban neked kellene munkahelyet teremteni saját magadnak piaci igények megtalálásával (itt az adná az értékedet, hogy mennyire jól találod meg és elégíted ki a piaci igényt).

Ha ez nem megy, akkor valaki más által teremtett helyen kellene dolgoznod (itt ugye a piac árazná az értékedet), és ha ez a lehetőség is csődöt mond, akkor kellene elhelyezkedni közalkalmazottként (értelemszerűen a legkevesebb fizetésért az első kettőhöz viszonyítva).

2014. júl. 2. 04:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 anonim ***** válasza:
47%
Ez egy kezdő fizetés, nem olyan rossz
2014. júl. 2. 05:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 anonim ***** válasza:
32%

Az a baj, h itt ti vagytok a hülyék, mert nem értitek miről van szó.

Tetszik, nem tetszik, nevetséges, h egy MTA-n 85 ezer forintos fizetéssel várják az embert.

Én azt gondoltam volna, h min 200 nettó a kezdő.

2014. júl. 2. 06:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 anonim ***** válasza:
65%
Szerintem egy MTA-s állásban nem is annyira a fizetést, hanem inkább a tapasztalatot és a referenciát kéne meglátnod. Egyébként Ha belegondolsz, pontosan milyen munkát is végzel ott? Mennyi a munkádból adódó közvetett vagy közvetlen profitnövekedés?
2014. júl. 2. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 anonim ***** válasza:
37%

Kedves utolsó.... Azért mert az MTA-ra vették fel dolgozni nem jelenti azt, hogy 200ezreket kellene keresnie.... Ráadásul írta, hogy csak segédmunkatársnak.... Tehát "kifutó" fiúnak...

Kérdezőnek üzennem, hogy mindenhol megkel járni a létrát és az önálló életért is meg kell küzdeni!

2014. júl. 2. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 anonim ***** válasza:
56%
Amikor fizetésekről beszélünk, MINDIG a bruttó összeggel számolunk, mert a nettó egyénenként változhat (gyerekek, kedvezmények, stb)
2014. júl. 2. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 anonim ***** válasza:
73%

Üdv a való világban.

Sajnos valóban ennyi a nettó értéke.


Az MTA közszféra, ami azért nem a legjobban fizető szektor- ezt talán mindenki tudja.


Jól írták előttem, mindig, mindenhol (ahol nem feketén, tehát bejelentve, utánad adókat, járulékokat fizetve foglalkoztatnak) ott bruttó alapbért vagy alapilletményt (közszférában) adnak meg.

Hogy neked ebból mennyi lesz a nettód, az a te személyes életkörülményeidtől függ.


A későbbeikben jól fogod tudni használni ezt:

[link]


Egyébként annak érdemes utánajárnod, hogy jár-e valami az adott munkahelyen egyéb juttatásként? Közszférában a végzett munkától, beosztástól függően szokott lenni még:

- veszélyességi pótlék (pl. ha olyan vegyi anyagokkal, röntgennel stb. dolgozol, ez a szakmádból adódóan lehetséges)

- nyelvpótlék (ha pl. idegen nyelven kell publikálni, cikket írni, esetleg idegennyelvű szakemberekkel kapcsolatot tartani, külföldi konferenciákra menni, valamilyen folyamat idegennyelven van leírva stb.)

- étkezési utalvány vagy hozzájárulás (pl. Erzsébet utalvány vagy kedvezményes étkezési lehetőség, ahol dolgozók párszáz ft-ért kapnak ebédet)

- egyéb cafeteria (pl. bérlet, útiköltség térítés, valamilyen utalvány)

- munkaruha keret

- sport vagy egyéb tevékenység támogatása

- hazautazási támogatás pedig jogszabály adta kötelező dolog- nézz utána


Ne haragudj, de 24 éves diplomás férfi létedre én is egy picit elkeserítőnek tartom, hogy ennyire nem vagy képben a világ dolgaival, de nem baj, nézz utána, hogy legalább a jövőben ne érjen csalódás.


A közszférában a "bértábla" viszont annyiban korrekt, hogy 2-3 évente mész egyet a besorolásban, tehát van "automatikus" béremelés, ami a versenyszférában nincs ilyen módon törvényileg garantálva.


Valahol megértelek.

A testvérem már több, mint egy évtizede Nyugat-Európában él és dolgozik, elismert kutató a maga szakterületén, számunkra álom fizetéssel, a befogadó állama extra adózási és egyéb (lakhatási stb.) kedvezményeket biztosít számára- nagy dilemma után költözött ki, mert ő is az MTA-nál kezdte, rengeteget dolgozott, szakmailag más fölözte le a sikereket, más neve szerepelt a cikkei alján, nem kapott anyagokat, alapanyagokat, gépeket a minimális kutatásaihoz sem.

Maradni szeretett volna- kb. ilyen fizetése volt, mint amit írtál, de becsületesen küzdött, ő az alapkutatásban szeretett volna maradni, nem akart gyógyszergyárba vagy más multihoz menni, tiszelte, szerette a szakmáját.


Végül mégis elment és azóta is hazavágyik, mindig mondja, hogy fáj neki, hogy az itt tanult, itt megszerzett tudására nem volt kíváncsi az országa, másutt pedig kapkodnak érte. Bármikor szívesen hazatérne, folyamatosan kapcsolatban van a régi kollegákkal, felettesekkel, de 3-6 hónapos, max 1 éves határozott szerződéseken, projectmegbízásokon kívül nem tudnak neki más ajánlani--- pedig már nem pályakezdő.

A bizonytalanra, a kiszolgáltatottságra azt mondta, nem jön még haza, talán egyszer...

2014. júl. 2. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!