Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Milyen jogon kérdezhetnek...

Milyen jogon kérdezhetnek valakit egy állásinterjún a magánéletéről meg a szüzességéről?

Figyelt kérdés
Mióta van joga feltenni az interjúztatónak olyan kérdéseket hogy valaki kivel él, volt-e már barátja/barátnője, esetleg hogy szűz-e még? Ilyenért fel lehet jelenteni az interjúztatót?

2015. nov. 17. 20:47
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:
53%
Ha jól fizetnek felőlem azt is megkérdezhetik mekkorát spriccelek mikor kiverem.
2015. nov. 18. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:
10%
Tehát gondolom valóban szűz vagy. Mert aki nem az az egy jót röhögött volna rajta, hogy milyen ratyik.
2015. nov. 18. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim válasza:
100%

Kedves Kérdező!


Azt hiszem az előző hozzászólók nem vették kellőképpen komolyan a kérdésedet pedig szerintem egy fontos jelenségre kérdeztél rá, így megpróbálok segíteni.


1./ Milyen jogon kérdezhetnek valakit egy állásinterjún a magánéletéről meg a szüzességéről


A rövid válasz: semmilyen jogon, ilyeneket tilos kérdezni! Az Mt. 10. § (1) bekezdése szerint a munkavállalótól csak olyan nyilatkozat megtétele vagy adat közlése kérhető, amely személyiségi jogát nem sérti, és a munkaviszony létesítése, teljesítése vagy megszűnése szempontjából lényeges.


2./ Ilyenért fel lehet jelenteni az interjúztatót?


Amennyiben büntetőeljárás indítására gondolsz, úgy szerintem csak a becsületsértés bűncselekménye kerülhetne szóba, viszont ez a bűncselekmény az elmondottak alapján nem valósult meg (az interjún nem állítottak rólad semmit, nem is mondtak rólad véleményt, csupán oda nem illő kérdéseket tettek fel).


Van azonban más lehetőséged is: ha úgy érzed, hogy a kérdés feltevése önmagában sértette a személyiségi jogaidat (pl. önbecsülés, magánélethez való jog), úgy lehetőséged van a cégtől egy polgári peres eljárás keretében ún. sérelemdíjat követelni.


Említették előttem az Egyenlő Bánásmód Hatóságot. Nos, ennek a hatóságnak a diszkrimináció elleni fellépés a célja. Én úgy gondolom, hogy a szüzességre, volt párkapcsolatokra való rákérdezés egyszerűen sértő és megalázó, de nem feltétlenül diszkriminatív, így én nem javasolnám ezt a hatóságot.


A kevéssé valószínű alternatíva (+nagyon nehezen bizonyítható): ha úgy gondolod, hogy kizárólag azért nem veled létesített munkaviszonyt a munkáltató, mert nem/rossz választ adtál a jogszabályba ütköző kérdéseire, pedig bizonyíthatóan te voltál a legalkalmasabb jelentkező (ehhez kell valamilyen kézzelfogható bizonyíték, pl. egy felvételi vizsga pontszáma), úgy adott esetben elmaradt haszon jogcímen kérhetsz a bíróságtól kártérítést is, hiszen tőled kívül álló okból kiesik x havi fizetésed, amíg nem találsz másik állást.


Ha úgy érzed, hogy a fentiek szerinti eset vonatkozik rád, akkor diszkrimináció áldozatává váltál és valóban fordulhatsz az Egyenlő Bánásmód Hatósághoz. De mint említettem, ez egyrészt nem valószínű, másrészt nehezen bizonyítható.


Végére maradt a legkézenfekvőbb dolog: tájékoztasd a céget, hogy amennyiben nem kérnek elnézést/egyéb módon nem teszik jóvá a téged ért sérelmet, úgy a sajtóhoz fordulsz és nyilvánosságra hozod, hogy miképpen bántak veled.

2015. nov. 18. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!