Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Kedves pedagógusok! Ajánlanáto...

Kedves pedagógusok! Ajánlanátok-e a tanári pályát egy lelkes fiatalnak most, hogy az életpályamodell bevezetésre került? Mennyit kerestek és hány éve vagytok a szakmában?

Figyelt kérdés
Tényleg javul a tanárok anyagi megbecsültsége vagy az egész egy nagy átverés.Nekem nagyon homályosnak és átláthatatlannak tűnik.
2016. jan. 3. 14:55
 1/7 anonim ***** válasza:
70%

"az életpályamodell bevezetésre került"? Lehet, el vagyok maradva, de ez mit jelent?

Nem érdemes egyébként sem általános iskolai, sem középiskolai tanárnak menni, hacsak nem mániákusan szeret valaki a 10-18 éves agyatlan korosztállyal foglalkozni és nincs valami hatalmas elhivatottsága.

Magántanárként már jobb, vagy ha felnőtteket tanít valaki pl. tanfolyamokon, mert ők értelmesek.

2016. jan. 3. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
79%

Javult az anyagi megbecsültség, persze most sem túl magas a fizetés, de szerintem simán vállalható, ha lelkes vagy.


Kezdő tanárként nettó 120 körül fogsz kapni, ha pedig (2 év tapasztalat után) átkerülsz "pedagógus 1" kategóriába, nettó 148 ezerre ugrik a béred. Néhány év után meg lehet pályázni, hogy "pedagógus 2" legyél, ha sikerül, további tízezrekkel emelkedik a béred.


Nem egy álomfizetés, de szerintem aki tényleg tanár akar lenni, annak elfogadható... A minimálbér alig több mint nettó 70 ezer, tanárként rögtön 50 ezerrel többet kapsz kézhez, pályakezdőként.

2016. jan. 6. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Igen, ajánlanám, az előzőhöz még annvit tennék hozzá, hogy a pedagógus I.-ben már osztályfőnök is lehetsz, és az is növeli a fizetést, egyetemet végzett esetén kb. 13-15 ezer ft-tal nettóban, plusz most is jön szeptemberben béremelés, ami szintén rádob :) A szünetek is nagyon jók:)
2016. jan. 10. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.Sajnos nem érettségi előtt álló tizenéves vagyok hanem már a húszas éveim közepén járok, jelentős külföldi munkatapasztalattal.Én nem az alacsony ponthatárok miatt gondolkodom már lassan 8 éve a tanári pályán, hanem a hivatástudat vezérel és valóban szívesen dolgoznék középiskolai tanárként.Eddig nem mertem belevágni a gyalázatos fizetések miatt és életpálya ide vagy oda, én most sem azt látom, hogy a tanárok ujjonganának.


Egy megjegyzés a HVG-ről:


"Nagyon leegyszerűsítve a pedagógus életpálya így néz ki:

1. A fiatal kolléga végez 25 évesen az egyetemen, és elhelyezkedik egy iskolában.

2. Két évig gyakornoki besorolásban dolgozik, majd minősítő vizsgát kell tennie.

3. 27 évesen Pedagógus I. kategóriába kerül.

4. Pedagógus II. kategóriába legkorábban 6, legkésőbb 9 év múlva kerülhet, ehhez minősítési eljáráson kell részt vennie. (portfólió, önértékelés, tanfelügyelet stb)

5. Fiatal kollégánk 33 vagy 36 évesen Pedagógus II-es fokozatba kerül.

6. Aztán a nagy többségnek ezzel vége is van a nagyívű karrierjének, hiszen a Mestertanári fokozat elérése nem kötelező. De aki választja, annak előtte pedagógus szakvizsgát is kell tennie, illetve számolnia kell azzal, hogy nem adják ingyen a Mesterfokozattal járó magasabb bért, mert az Oktatási Hivatal különböző plusz feladatokkal látja el, pl. minősítés, tanfelügyelet, szaktanácsadás, tananyag fejlesztés, mentorálás stb.stb.Valószinűsíthető, hogy ezeket a többlet munkákat a többség nem fogja vállalni, tehát a pedagógusok döntő többsége - aki persze a pályán marad - kb. 30 évig, nyugdíjba vonulásáig a Pedagógus II-ben tengeti az életét, csak a 3 évenként "járó" pár ezer Ft-os előrelépés marad.

Ezek a tények. Mindenki eldöntheti, hogy pálya-e a pedagógus életpálya?"

2016. jan. 10. 13:03
 5/7 anonim ***** válasza:
80%

Persze, olyan ez az életpálya, hogy pár évig, pár kategóriát lépkedsz előre, aztán egy idő után nincs hová.

De eddig még ez sem volt, elvégezted a tanár szakot, aztán ugyanolyan tanár maradtál még 40 évig. Szerintem az első kb. 10 évben jót tesz a motivációnak, hogy van egy elérendő cél, az újabb fokozat-magasabb fizetés elérése - eddig ez sem volt, automatikusan járt bizonyos évenként a béremelés.


A kezdő tanároknak szerintem nem rossz ez az életpálya modell, viszont az megkérdőjelezhető, amikor az 55 éves, 30 éve pályán lévő, elismert pedagógusoknak kell 25 évesek előtt vizsgázniuk, bizonygatniuk hogy alkalmasak arra, hogy pedagógus II.-be kerülhessenek... Több ismerőstől hallottam, hogy megalázó volt a procedúra - a huszonéves "vizsgáztató" faggatta, hogy miért azt a(z eredményes) módszert használta az órán, amit ő 30 éve használ...

2016. jan. 10. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Alapvetően az a gondom, hogy fogalmam sincs, honnan tudja a magyar állam ezt a forrást előteremteni.Mert én sajnos egy végtelenségig kiszipolyozott gazdaságú, vazallusi szerepben tengődő országot látok és ebből kifolyólag attól tartok, hogy ez a béremelés olyan fontos forrásokból van elvonva, ami előbb-utóbb valahol hosszútávon csúnyán ki fog ütközni.Félreértés ne essék, nem játszom a gazdasági szakértőt pusztán próbálok józanul gondolkodni.Én azt látom, hogy otthonról mindenki menekül, egyre kevesebb az adófizető, egyre szűkülnek az állam lehetőségei arra, hogy megtartsa a szakembereit és egyre kevesebb adóforint folyik be ami fenntartaná a rendszert.Úgy érzem, hogy egy ezer sebből vérző haldoklót próbálnak megmenteni kétségbeesetten úgy, hogy a sebeit nem tudják bekötni és elállítani a vérzést mert (képzeletben) minden bekötött seb helyére tíz újabb ellátásra váró vérző fekély keletkezik a testen, tudom primitív hasonlat, de jelenleg nem jut jobb az eszembe.Ismétlem, nem akarok okoskodni de nem bízom egyik kormányban sem, ugyanakkor itt lenne a lehetőség, hogy azzal foglalkozzam amit tényleg szeretnék csinálni.Pokolian nehéz döntés és ezt egy hónapon belül meg kell hoznom.
2016. jan. 10. 17:43
 7/7 anonim ***** válasza:
Amennyire én látom nem éri meg tanárnak lenni. Mondjuk ez elég sok dologtól függ. Először is, hogy mennyire vagy elhivatott. Úgy látom nálad ezzel nincs gond. Másodszor az sem mindegy milyen tanár lennél. Amikor elkezdtem az egyetemet én is tanár szerettem volna lenni, aztán ugye jött ez az életpályamodell. Hát nekem az a véleményem, hogy az elvégzett munka, tanulás amíg oda jutsz egyáltalán nincs arányban a fizetéssel. Ha jó szakot választasz akkor ugyanannyi tanulással 2-3x többet kereshetsz és még kikészülni se készülsz ki annyira mint tanárként. Ugye azért a tanárok jóval többet dolgoznak annál mint amennyit a diák lát belőle, nem csak órákat tart nyilván. Mondjuk már az óraszámot is eléggé megnövelték, ugye ezekre fel is kell készülni, ha nincs órája akkor is az iskolában kell maradnia, sőt a nyári szünet se tart addig ameddig gondolnák ugyanis jóval tovább bejárnak és előbb kezdenek mint a diákok. És még figyelembe sem vettük azt, hogy néha hogy bánnak a tanárokkal a szülők, a diákok és ha valakinek tényleg sikerül mestertanárnak lennie akkor arra féltékenyek, mi az hogy több pénzt kap?! De valószínűleg mire idáig eljutsz minden kedved elmegy tőle. Szerintem ahol érdemes tanárként elhelyezkedni az maximum a magániskolák, egyetemek vagy külföldön.
2016. jan. 27. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!