Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Ilyet? 6 éve úgy kerültem a...

Ilyet? 6 éve úgy kerültem a céghez, hogy pénteken 3-ig van a munkaidő, cserébe, ha túlórázni kell azt nem fizetik ki. Erre ma bejelentette a főnök, hogy innentől pénteken mindenki fél 5-ig van, ha lesz túlóra, azt szabadságra lehet "kiváltani".

Figyelt kérdés
A régebbi dolgozók, akik már több, mint 10 éve vannak, mondták, hogy régebben sem volt fél 5-ig a munkaidő, mindig is így volt. Erre tegnap kirúgott két munkavállalót a főnök (létszámleépítésre hivatkozva), ma meg azzal indított, hogy így nyilván megnő a terhelés, ezért pénteken 3 helyett fél 5-ig leszünk. És kb. az a lényeg, hogy még örüljünk, hogy van munkahelyünk. Az a szomorú, hogy ez talán valóban így van...

2016. jan. 5. 16:21
 1/10 anonim ***** válasza:
76%
Ez van. Megszoksz vagy megszöksz.
2016. jan. 5. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
73%

A túlórát ma már nem köteles kifizetni a munkáltató, alapból szabadidőben (nem szabad napban!) kell kiadnia bizonyos határidőn belül.

Természetesen nem tiltott a kifizetése sem, de nem kötelező!


Viszont a túlóra tudomására hozására szabályok vannak. Mind formai, mind tartami, mind határidő vonatkozásában.


Jogszabály alapján olyan nem lehet, hogy aznap szól, maradni kell! Gyerek, család, hazautazás, étkezés, egyéb teendők? Tehát ezzel előre számolni kell, és időt adni arra, hogy a dolgozó rendezze a magánjellegű ügyeit azért, hogy a túlórát el tudja végezni.

Egy eset a kivétel: Káresemény elhárítása esetén nincs határidő, bármelyik dolgozó, bármikor berendelhető, visszatartható munkába.


A túlórának az a hivatalos neve, hogy rendkívüli munkavégzés. Akkor legyen is az... :)


Mielőbb még bárki cseszegetne, én is a földön járok, szimpla munkavállaló vagyok, tudom, hogy mi megy ebben az országban, de abból a fajtából való vagyok, amelyik nem szokta hagyni magát. Igaz, hogy sokadik munkahelyemet járom, de talán a mostani mind erkölcsileg, mind törvényileg megállja a helyét nálam.

2016. jan. 5. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
55%

A túlórát ma már nem köteles kifizetni a munkáltató, alapból szabadidőben (nem szabad napban!) kell kiadnia bizonyos határidőn belül.

T

2016. jan. 5. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
55%

# 2 Azért ez nem így van.


Mt. 143. § (2)

"A munkavállalónak ötven százalék bérpótlék vagy - munkaviszonyra vonatkozó szabály vagy a felek megállapodása alapján - szabadidő jár

a) a munkaidő-beosztás szerinti napi munkaidőt meghaladóan elrendelt rendkívüli munkaidőben,

b) a munkaidőkereten felül vagy

c) az elszámolási időszakon felül

végzett munka esetén."


Tehát:

- vagy fizet 50% bérpótlékot,

- vagy ad helyette szabadidőt.


Az alap órabér (a havi alapbér arányos része) természetesen alapból jár, az esetleges pótlék erre jön rá. Tehát ha a munkáltató szabadidőt ad ki, akkor 2-szer fizet ki 1 órát, ha 50%-os bérpótlékot ad, akkor csak 1,5-ször. Ez megállapodás kérdése, de olyan nincs, hogy a túlóra helyett ad egy kis szabadidőt, és ezzel le van zárva.


Mt. 143. § (4)

"A munkaidő-beosztás szerinti heti pihenőnapra (heti pihenőidőre) elrendelt rendkívüli munkaidőben történő munkavégzés esetén száz százalék bérpótlék jár. A bérpótlék mértéke ötven százalék, ha a munkáltató másik heti pihenőnapot (heti pihenőidőt) biztosít."


Tehát ha pihenőnapodon rendelnek be túlórázni, akkor 100% bérpótlék jár, vagyis a munkáltató 2-szer fizet. Ugyanúgy van lehetőség másik szabadnapot kiadni, így csak 50%-ot kell fizetni, de a szabadnap kifizetése miatt a költség 2,5-szörös.

2016. jan. 5. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
89%

Kedves előző, pedig közszférában, állambácsi cégeinél ez van, illetve sokszor ez sincs!


Törvényileg nem dolgozhatsz 10 napnál többet egymás után, édesanyám rekordja 42 nap zsinórban, egy állami öregotthonban. Szombatra, vasárnapra nincs pénz, cserében 1 szabadnap, de nincsen extra pénz, sőt totál semmi sincs érte, ünnepnapok dettó.

2016. jan. 5. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
36%

Utolsónak.

Most köcsög leszek, de azt kell, hogy mondjam, meg is érdemli. Nem is fizetik, de 42 napot megy egyhuzamban? Ő baja.

Nekem egyszer késne a fizum, vagy nem lenne rendben valamiért (és nem is rendeznék később), akkor abba a pillanatban felmondanék.

2016. jan. 5. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
54%

Ezt írod:

"A munkavállalónak ötven százalék bérpótlék vagy - munkaviszonyra vonatkozó szabály vagy a felek megállapodása alapján - szabadidő jár "


Akkor most melyik?


A kérdező pedig azt írja:

"bejelentette a főnök, hogy innentől pénteken mindenki fél 5-ig van, ha lesz túlóra, azt szabadságra lehet "kiváltani"."


Ő szabadidőben "fizeti meg" a túlórát. Túlsúlyban vannak azok a munkáltatók, akik így rendezik sajnos. Ennyi.


De jogszabályilag tényleg igazad van. Elsősorban pénz... :)

2016. jan. 6. 05:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
54%

#7


Példa:

Havi 160 ezret keresek, az egyszerűség kedvéért legyen 1000 forint az órabérem.


Van egy adott beosztásom.


A főnök szól, hogy egyik nap +2 órát bent kell lennem. Ezért 2000 forint alapból jár nekem, mert ez a kiszámolt órabérem*2.


Két eset lehetséges:


1. Főnök kifizeti a pótlékot, ez +1000 forint. Dolgoztam 162 órát a hónapban, kapok 163 ezret, vagyis az órabérem erre a hónapra: 1006,1 forint.


2. Nem fizet pótlékot, hanem kiad nekem szabadidőt. Dolgoztam 160 órát a hónapban, kapok 162 ezret, órabér: 1012,5 forint.


Arra próbálok célozni, hogy attól még, hogy szabadidőt ad helyette, a túlórára eső alapbért ki kell fizetnie, és emellett természetesen a kiadott szabadidő is fizetett. Tehát végül is magasabb bért kell fizetnie ugyanarra az óraszámra. (Magasabb órabért, mintha inkább pótlékot fizetne!)


Bár ezek itt csak szabályok. Amit a kérdező leír, semmilyen szabálynak nem felel meg. Hetente 1,5 órával mindenki előbb mehetett haza, és cserébe bármikor ingyen túlóráztak? Ilyen nincs. Ahogy most sincsenek biztosítva arról, hogy nem fognak továbbra is ingyen túlórázni.


És az ingyen túlóra súlyos dolog: egyrészt az alapbért sem fizeti ki, másrészt az ellentételezést sem adja meg, vagyis a pótlékot, vagy a pihenőidőt! Kapásból 2 szabályt sért meg.

2016. jan. 6. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat!

Tehát az alapbért ugyanúgy ki kellene fizetnie a plusz munkaórákra, akkor is ha szabadidőt ad "helyette"? Tehát ha mondjuk az adott hónapban 8 órát túlóráztam, megkapom ugyanazt a bért mint eddig minden hónapban, de kapok egy nap szabadnapot, az nem jogszerű... ki kellene fizetnie a 8 órára jutó alapbért is pluszban, akkor is ha szabadnapot kapok érte. Ha meg nem ad szabadnapot, akkor azokra az órákra járna a bér 1,5szerese.

Van olyan munkahely egyáltalán, ahol ezt valóban betartják?

2016. jan. 6. 13:01
 10/10 anonim ***** válasza:
40%

Így van!


Ha x-re jön ki az órabéred, akkor 8 óra túlóra esetén a következő fizetéssel min. +8x pénzt kell kapnod. Ez a kiindulás.


Ha nem kaptál ezért 8 óra szabadidőt a hónapban, akkor még további +4x pénz jár (pótlék). Ha kaptál, nem jár semmi több pénzben, de összességében nem is dolgoztál több órát a +8x-ért.


Ez a +50% pótlék, vagy a szabadidő az ellentételezés azért, mert _rendkívüli_ munkaidőben dolgoztál. Az alapbér pedig az ellentételezés azért, mert egyáltalán dolgoztál (hiszen a munkaért pénz jár, ezt kár vitatni).


Mindez akkor igaz, ha pihenőnapodon nem hívnak be, vagyis aznap amúgy is dolgoznál az előre kiadott beosztásod szerint, csak korábban kell bemenned/később tudsz hazamenni a plusz órák miatt.


Azt meg kell jegyezni, hogy ha a szerződés szerint nem általános munkarendben, hanem egyenlőtlen munkaidő-beosztásban dolgozol, munkaidőkerettel, akkor a beosztást alapból elkészíthetik úgy, hogy pl. egyik nap 12 óra, másik nap 4 óra, ez esetben túlóráról nem beszélhetünk, ha az órák összege benne van a munkaidőkeretben. A beosztás pedig akár 4 nappal korábban is módosítható (de alapesetben is csak 7 nappal korábban köteles a munkáltató kiadni), így rendkívüli munkaidőről munkaidőkeretben dolgozók esetén ritkábban lehet beszélni!


(Zárójelben jegyzem meg, le lehet pontozni, de aki a jogszabályokat nem tudja értelmezni [ami most világosabb, mint a nap], az minek nyomkodja a gombokat? Vagy akkor legalább cáfolna meg, ha nem ért egyet.)


Egyébként van olyan munkahely, ahol ezt betartják. A kisebb, sóherebb cégek inkább nem. De komolyabb cégek, pl. multik ezt sokkal inkább betartják, mert a munkaügyi és egyéb ellenőrzések is inkább őket érintik. Én dolgoztam már Tescoban, amit sok ember ismerni vél, miszerint mennyire szar munkahely, stb. Közben meg tisztességesen fizetnek mindent, pótlékkal együtt. Most egy kisebb cégnél vagyok egész más munkakörben, viszont itt meg nincs is igény olyanra, hogy túlóra, vagyis szóba sem kerülnek az ehhez kapcsolódó pénzügyek.

2016. jan. 6. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!