Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » A gyógyszerészek mi a jóistent...

A gyógyszerészek mi a jóistent tanulnak az egyetemen, hogy ilyen nagy fizetéseket és (állítólag) orvosi diplomát kapnak?

Figyelt kérdés
25 évesen kellett anyám által szembesülnöm azzal, hogy a kis fehér köpenyes sarki patikában dolgozó huszonéves kiscsajok valójában csak gyógyszerész diplomával adhatják ki az orvos által felírt gyógyszereket. Eddig komolyan azt hittem ehhez elég egy gyógyszetári asszisztens OKJ, mert mégis mi ördöngősség van abban, hogy a felírt gyógyszert kikeressék és - ha van - visszaadják a visszajárót. Kicsit advanced bolti eladói munkakör. Gondolom én. Aztán jött azzal, hogy 400k körül keresnek pár 1-2 év után (a csaj nagyon fiatal volt), ami már jóval nagyobbat ütött a fejemben, de ami igazán kiverte a biztosítékot az az, hogy tudomása szerint már egy ideje orvosi diplomát kapnak. WTF? Azért, hogy kiadjanak egy doboz Saridont meg Espumisant a nyugdíjasoknak? Még a receptekhez sem kell mágikus szaktudás, mert azt is az orvos írja fel precízen és szakszerűen a betegeknek és minden fontos tudnivaló ott virít a rózsaszín papíron. Én eközben meg komplett matematikai tárgyakkal szívok az egyetemen, programnyelveken kódolok, kőkemény makro/mikroökonómiát/gazdasági ismereteket tanulok és vért kell majd pisilnem, hogy 150-200k-s kezdő fizuval felvegyenek majd egy multicéghez (angol, német nyelvtudás és komoly szakmai tapasztalat természetesen alap az IT szektorban). Az egészségügyben meg szinte egyből beülnek a tutiba a friss diplomások anélkül, hogy megismernék mi az a fogalom, hogy többkörös állásinterjú utáni visszautasítás, hónapokon keresztül zajló autodidakta önfejlesztés és szívás a munkahelykereséssel meg jópofizás a HR-essel.

2018. nov. 13. 17:17
1 2 3 4
 31/37 anonim ***** válasza:
95%

Az edesanyjat annyira nem jaratta le, de az IT-seket igen.

Ujra megtapasztaltuk, hogy mi a kulonbseg a diplomas es az ertelmisegi kozott. Az IT-sek altalaban az elsobe tartoznak, a kerdeses szakma tagjai pedig a masodikba.

2018. nov. 20. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/37 anonim válasza:
79%

Gyógyszerészként végeztem pár éve, a barátnőm pedig informatikusként, mindketten 20 ponton belüli távolságban voltunk a maximális felvételi ponttól anno, és a szakterültetünkön belül elismert egyetemekre mentünk, ha lehet egyáltalán különbséget tenni. Míg én széttanultam magam öt éven keresztül, hogy ne csússzak, a szorgalmi időszakban és a vizsgaidőszakban is, a barátnőmnek sokkal több szabadideje volt, téli vizsgaidőszakban alig volt olyan, hogy januárban maradt még valamije. Miután elvégezte az egyetemet, fél napon belül kapott ajánlatot egy félkészen feltöltött önéletrajzra, neki a kisujját sem kellett mozdítani. Budapest, 200 feletti fizu. Ezek tények, ehhez többet nem is tennék hozzá, lehet, hogy egyedi eset, lehet, hogy nem.


Ahhoz, hogy gyógyszereket adhass ki, nem kell diploma, az okj-s gyógyszerkiadó szakasszisztensi végzettség is elég, de egyetlen gyógyszertár sem lehet nyitva úgy, hogy legalább egy gyógyszerész ne tartózkodna bent. Ő felel azért, hogy ha az asszisztensnek kérdése lenne pl. gyógyszerkölcsönhatásokkal/ terhesség alatt szedhető gyógyszerekkel vagy bármivel kapcsolatban ami nem egyértelmű neki és a betegnek, meg tudjon válaszolni, és egyúttal a felelősség is az övé így. Kíváncsi lennék, hogy egy rossmann-os vagy pennys kasszás (ugyanis ezek az üzletek árulnak ma is gyógyszereket) hogyan ajánlana terhes kismamának fájdalomcsillapítót, hogyan adna tanácsot infarktuson átesett betegnek, hogy mit szedhet a vérhigítója mellé, hogy csak a napi szinten előforduló kérdéseket említsem... A szakmai tanácsadáson kívül pedig még a kábítószerkiadás és a laboratóriumi munka irányítása is a mi feladatunk.


A fizetés egy patikában egy kezdő beosztottnak Pesten 200 alatt van, vidéken a kereslet-kínálat arány alapján lehet több. Ha valahol a kutya sem akar dolgozni, akkor nyilván kénytelenek többet ajánlani, különben nem működhet a patika, ilyen egyszerű a képlet... De a 400 az nagy túlzás, az maximum megbízott vezetőnek járhat.


A kereslet-kínálat viszony arányát nagyban befolyásolja az, hogy nagyon nehéz az egyetem, sokan kihullanak a képzésről. Nemcsak seggelni kell, az első években a kémiai alapozó tárgyakon nagyon sokat számít, hogy meg érted-e, amit tanulsz, rengeteg a számolás, reakcióegyenlet, akkora a mennyiség, hogy lehetetlen beseggelni. Emellett ott vannak az orvosi tárgyak, amiket ugyanazok az oktatók adnak le, mint akik az orvosi karon tanítanak, s a legapróbb részletekig kérnek vissza mindent. A képzés első fele a kémia és az orvosi alapozó tárgyak keveréke, nálunk a felvett emberek fele meg is bukott ebben a szakaszban, és csak ezek után jönnek azok a tárgyak, amiknek a patikai munkához közük van. Ez a rész rengeteg aprólékos magolással jár, itt is gyakori, hogy egy-egy dolog nem tudása miatt vágnak ki vizsgákról embereket. El lehet jönni, meg lehet próbálni, össze lehet hasonlítani, de nem hiszem, hogy lesz olyan gyógyszerész, aki azt mondja, könnyű volt elvégezni az egyetemet.


A patikai munka csak egy része a gyógyszerészi diplomával betölthető állásoknak - bár túlnyomórészt itt helyezkedik el a többség - lehet pl. gyárba is menni, ahol ugyanúgy ott van potenciálisan a gyenge fizu, jópofizás a HR-eseknek, ahogy a multiknál szokás.

2018. dec. 9. 01:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/37 anonim ***** válasza:
61%

De a 400 az nagy túlzás, az maximum megbízott vezetőnek járhat.


Akkor legyszives nezzel utana kb 10-15 000 fos varosok patikaiban is.

Vagy pucolj el gyogyszereszkent Budapestrol. Most aki ostoba, az keressen keveset. 500 000 bruttot siman meg tud keresni barki, ha pasi vagy, mehettel volna helyettesiteni is. Egyik haverom most mondott fel, ket hete penteken, hetfon kapott allasajanlatot, nem is keresett.

Beosztott gyogyszereszkent Pecsen keresett 220+erzsebet utalvanyt 50 000bel nagyobb ertekben. Most diplomazott nyaron.

2018. dec. 9. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/37 anonim válasza:
41%

Nem pesti vagyok, videken dolgozom en is, mindennel egyutt nekem is ott korul van mint a baratodnak. Amikor vegeztem 5 patikaba jelentkeztem es sehol nem volt konkurencia, mikor otthagytam az elso helyemet, fel nap alatt lett masik, jobb feltetelekkel.


A netto 400 palyakezdonek akkor sem altalanos, kis telepuleseken nem nagyon ertem, honnan tudja a fonok kigazdalkodni. Ha pedig nagyon sokat ajanlanak, ott, ha annyira jo munkahely lenne, reg be lenne toltve az allas.

2018. dec. 9. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/37 anonim válasza:
54%
Nem vagyok pasi, de nem vagom ez miert gatolna a helyettesitesben, itt videken ez sajnos annyira nem bejaratott dolog, ahol en vagyok. Ha vki pesten helyettesit, az siman netto 500, de azert kemenyen meg kell dolgozni, nem advanced bolti elado meg miegymas amit a kerdezo irt. Ha minden bokorban lenne egy gyogyszeresz, feleennyit se keresnenk, de halisten nem ez a helyzet, ezt akartam a kerdezo fele kommunikalni.
2018. dec. 9. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/37 anonim ***** válasza:
58%

Azert gatolna a helyettesitesben, mert a panyoknak van egy tulajdomsaga, akit 9 honapig cipelnek magukban, es eletuk vegeig a karjukban.


Gyogyszeresz lanyok diplomazas utan 1-4 evvel meghazasodnak 3-8 evvel jonnek a gyerekek, altalaban 2-3 lesz nekik.

A patika ahol nyaron gyakorlatoztam, ott volt egy gypgyszereszlany, aki eppen abbahagyta a helyettesitest (meghazasodott, jonni fog a gyerek), a szemelyi jogos gyogystereszno most jott vissza GYESrol, a masodik hetemen, a harmadik gyogyszeresznő meg csak beugrott egy puszira a par honapos ikreivel.

2018. dec. 10. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/37 anonim ***** válasza:

A stílusodból és az eszedből ítélve te sem vihetted többre egy szakiskolánál....

Orvosi diploma a gógyszerésznek,meg hogy mit kell annyit tanulni...Gratulálok :D

2019. szept. 30. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!