Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Fizetés nélküli szabadságra...

Fizetés nélküli szabadságra küldhet-e a munkáltató kötelezően?

Figyelt kérdés

A munkahelyem két nap fizetés nélküli szabadságot írt ki nekem, mivel nem volt elég szabadságom, lévén még fiatal vagyok, a többi felett is csak ők rendelkeztek, kötelezően kiírták mind a 23 napot egész évben a megkérdezésem nélkül (ekkor senki más sem dolgozott), egyet sem választhattam én. Most is kötelezően kiírták a karácsony környékére a szabadságokat, de mivel a sok szombati munkanapot is kötelezően kiírták szabadságra, így elfogyott év végére a szabim, ezért kiírtak két nap fizetés nélkülire és ezt most tudtam meg, mivel kevesebb fizetést kaptam és érdeklődtem emiatt, mire ezt a választ kaptam.

Azt olvastam, hogy ilyenkor nincs TB sem, így most a NAV-nál igényelnem kell valami csekket arra a két napra? Vagy már nem lehet?


2019. jan. 4. 20:23
 1/8 anonim ***** válasza:
Nem írhat ki, csak külön kérésedre. Évente 7 napot pedig a te kérésednek megfelelően kell kiadni (mármint a "rendes" szabadságodból).
2019. jan. 4. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
85%

A munkáltató teljesen törvénytelenül járt el.


Fizetés nélküli szabadságot önkényesen nem írhat ki egyik dolgozójának sem.

Fizetés nélküli szabadságot csak a dolgozó (írásbeli) kérésére adhat. Tehát nem köteles, csak adhat. Kivételek benne vannak a munka törvénykönyvében úgy mint, gyermekgondozás miatti fizetés nélküli szabadság (CSED, GYED, GYES) stb. Ilyen esetben köteles adni.


Abban az esetben, ha nem tud munkát biztosítani a munkáltató annak a dolgozójának, akinek elfogyott a szabadsága, és mondjuk leáll a cég az "ünnepekre", akkor állásidőt kell, hogy fizessen neki. Ez annyit jelent, hogy munkavégzés nélkül is köteles bért fizetni Neked, mivel ő nem tudja a munkaszerződésben vállalt kötelezettségét teljesíteni, úgy mint munkával ellátni Téged.


A cégek galád módon ilyenkor fizetés nélküli szabadságot írnak ki, teljesen törvénytelenül.


Egyébként jól tudod, hogy a fizetés nélküli szabadság időszakára fizetned kellene az egészségügyi szolgáltatási járulékot az államnak. 2 nap miatt ne indulj sehova, a lőtéri kutya nem fogja észrevenni, elvész a többi között.


Én nem vagyok már fiatal, tehát nem törődnék bele az ilyenbe, és felszólalnék ellene.


Egyébként az éves szabadságodból 7 nap felett Te rendelkezel. A többit a munkáltató szabja meg, hogy mikor adja ki. Pontosan azért nem is teheti meg, hogy f.n.sz-ot ír ki, mert Ő rendelkezik a szabadság jelentős része felett, tehát az Ő sara, ha nem jól osztja be. Nem szabadna, hogy emiatt Téged hátrány érjen.


Én jelezném ezt a cégnek, és határozottan felszólítanám, hogy módosítsa a számfejtést, fizesse azt ki, ami jár Neked. Persze ez én vagyok, több évtizedes tapasztalattal, munkaügyi perrel a hátam mögött.


Munkaügyi vita esetén a kormányhivatalokban található munkaügyi hatóságokhoz fordulhatsz jogorvoslatért. Ott tehetsz panaszt.

Persze lehet, hogy ennek meglesz az ára.

Nem ismerve a céged, mi nem tudjuk, hogy meddig mehetsz el náluk úgy, hogy ne érjen ebből kifolyólag hátrány.

2019. jan. 5. 06:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Már az is trágya hely, ahol csak a kötelező 7 napot engedik szabadon kivenni. Ez még annál is rosszabb! Nem veszíthetsz semmit, igenis szólj a munkahelyeden és kérd ami jár, jól írták.


Nekünk tavaly egyetlen napot (egy dolgozós szombat) volt kötelező kivenni, az összes többit akkor vettem ki amikor akartam.

2019. jan. 5. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Szerencsés helyzetben vagy utolsó válaszoló.


A munka törvénykönyve így szabályoz, tehát nem kell a munkáltatóra haragudni, ha Ő szabja meg, hogy mikor mész szabadságra, kivéve 7 napot. Ettől még nem biztos, hogy trágya hely.


Nálunk a dolgozókra bízzák, mivel "ügyeletet" mindig kell tartanunk, ezért ha ne tudunk megegyezni, jön a főnök és Ő mondja meg, hogy ki mikor fog szabadságra menni. Januárban már előre be kell terveznünk éppen ezért. Persze menet közben bármi változhat, akkor megy az alkudozás, hogy megfeleljünk az ügyeleti kötelezettségünknek. Magyarul újratervezés van a csoportban.


Régi munkahelyemen akkor mentem szabira, amikor akartam.

Itt nem biztos, ettől még nem utálom a cégem.


Viszont a munkáltató a hozzá rendelt szabadságot is úgy köteles meghatározni, hogy figyelembe veszi a dolgozó körülményeit, ha lehet, az igényeit is. Valamint lehetőleg évente egyszer úgy adja ki a szabadságot, hogy legalább folyamatosan 14 napot otthon tudjon lenni a dolgozója.

Ezek "ajánlások"...

2019. jan. 6. 07:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

# 4


Utóbbi nem ajánlás, a 14 napnak kötelezően meg kell lennie évente egyszer.

2019. jan. 7. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

"A munka törvénykönyve így szabályoz, tehát nem kell a munkáltatóra haragudni, ha Ő szabja meg, hogy mikor mész szabadságra, kivéve 7 napot"


Csak egy lehetőség ez, normális munkahelyen sokkal lazábban engedik mint a 7 nap. Az ügyelet persze érthető, nálunk is van, de az a pár ember rugalmasan meg tud egyezni egymással, szóval nincs ebből gond.

2019. jan. 7. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

"Ajánlást" idézőjelbe tettem, a következőkre utalva: A szabadságot - ELTÉRŐ MEGÁLLAPODÁS HIÁNYÁBAN - úgy kell kiadni, hogy tartama legalább összefüggő 14 napot elérjen.


Vagyis el lehet tőle térni.... :)

2019. jan. 8. 04:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen mindenkinek a válaszokat! Megnyugodtam tőlük. :)
2019. jan. 13. 19:19

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!