Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Elküldhetnek-e fizetetlen...

Nika84 kérdése:

Elküldhetnek-e fizetetlen szabadságra ha van szabim?

Figyelt kérdés

2019. júl. 13. 06:26
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Nem. Fizetés nélküli szabadságot csak a munkavállaló kérésére adhat a munkáltató, önkényesen nem küldhet fizetés nélkülire ha van rendes szabadságod, ha nincs.
2019. júl. 13. 06:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 Andizsuzsi ***** válasza:
100%
Fizetetlen szabadságra soha, semmilyen indokkal nem küldhetnek. Csak a munkavállaló kérheti.
2019. júl. 13. 06:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm! A kérdésem alapja hogy májusban leadtam a szabadságolási tervemet semmi visszajelzést nem kaptam hogy gond lenne. S mikor jeleztem a következő szabimat hogyesedékes mondták hogy augusztusban fizetelenre kell mennem mert átléptem az időarányos szabimat holott éves kereten bellül vagyok és a mostanit át módosíthatom is. Ezt nem engedték.
2019. júl. 13. 07:18
 4/10 A kérdező kommentje:
Végülis ők mondták hogy kérjek fizetetlen szabit mert nem kapom meg az augusztusit.
2019. júl. 13. 07:22
 5/10 anonim ***** válasza:
Bosch gyarba siman elkuld FREE re (fizetetlen szabi)... Pl leltarnal vagy ha vmi van
2019. júl. 13. 07:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
71%

7 munkanap szabit köteles kiadni, ha már három hónapja ott dolgozol. Ha pl. 15-öt kértél, akkor szemét cég mondhatja azt, hogy oké 7-et most, kiad, a többire engedi a fizetetlen szabit, mert ő időarányosít (amit a törvény nem ismer, de nem is tilt).


Munka törvénykönyve

60. A szabadság kiadása

122. § (1) A szabadságot - a munkavállaló előzetes meghallgatása után - a munkáltató adja ki.

(2) * A munkáltató évente hét munkanap szabadságot - a munkaviszony első három hónapját kivéve - legfeljebb két részletben a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban köteles kiadni. Ennek során a 121. § megfelelően irányadó. A munkavállalónak erre vonatkozó igényét legalább tizenöt nappal a szabadság kezdete előtt be kell jelentenie.

(3) * A szabadságot - eltérő megállapodás hiányában - úgy kell kiadni, hogy a munkavállaló naptári évenként egy alkalommal, legalább tizennégy egybefüggő napra mentesüljön a munkavégzési és rendelkezésre állási kötelezettsége alól. E tekintetben - a szabadságként kiadott napon túl - a heti pihenőnap (heti pihenőidő), a munkaszüneti nap és az egyenlőtlen munkaidő-beosztás szerinti szabadnap vehető figyelembe.

(4) A szabadság kiadásának időpontját a munkavállalóval legkésőbb a szabadság kezdete előtt tizenöt nappal közölni kell.

(5) A szabadságot - a 125. §-ban foglaltakat kivéve - megváltani nem lehet.

123. § (1) A szabadságot esedékességének évében kell kiadni.

(2) A szabadságot, ha a munkaviszony október elsején vagy azt követően kezdődött, a munkáltató az esedékességet követő év március 31-ig adhatja ki.

(3) A szabadságot, ha a munkavállaló oldalán felmerült ok miatt nem lehetett az (1) bekezdésben meghatározottak szerint kiadni, az ok megszűnésétől számított hatvan napon belül ki kell adni.

(4) Az esedékesség évében kell kiadottnak tekinteni a szabadságot, ha igénybevétele az esedékesség évében megkezdődik és a szabadság következő évben kiadott része nem haladja meg az öt munkanapot.

(5) A munkáltató kivételesen fontos gazdasági érdek vagy a működését közvetlenül és súlyosan érintő ok esetén

a) a szabadság kiadásának közölt időpontját módosíthatja,

b) a munkavállaló már megkezdett szabadságát megszakíthatja,

c) kollektív szerződés rendelkezése esetén a szabadság egynegyedét legkésőbb az esedékességet követő év március 31-ig adhatja ki.

(6) * A munkáltató - a felek naptári évre kötött megállapodása alapján - a 117. § szerinti szabadságot az esedékesség évét követő év végéig adja ki.

(7) A munkavállalónak a kiadás időpontjának módosításával vagy a megszakítással összefüggésben felmerült kárát és költségeit a munkáltató köteles megtéríteni. Az (5) bekezdés b) pontban foglalt esetben a szabadság alatti tartózkodási helyről a munkahelyre és a visszautazással, valamint a munkával töltött idő a szabadságba nem számít be.

124. § * (1) A szabadságot a munkaidő-beosztás szerinti munkanapokra kell kiadni.

(2) Egyenlőtlen munkaidő-beosztás esetén a szabadság kiadása során a hét minden napja munkanapnak számít, kivéve a munkaidő-beosztás szerinti heti pihenőnapot és a munkaszüneti napot.

(3) Egyenlőtlen munkaidő-beosztás esetén a szabadság - a (2) bekezdéstől eltérően - az adott naptári évben úgy is kiadható, hogy a munkavállaló a munkaidő-beosztással azonos tartamra mentesül a rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettsége alól.

(4) A szabadságot az (1) és (2) bekezdés esetén munkanapban, a (3) bekezdés esetén a munkavégzés alóli mentesülés tartamával egyező óraszámban kell nyilvántartani.

(5) Munkaidő-beosztás hiányában a szabadságot az általános munkarend és a napi munkaidő figyelembevételével kell kiadni, valamint a (4) bekezdésben foglaltakra tekintettel kell nyilvántartani.

125. § A munkaviszony megszűnésekor, ha a munkáltató az arányos szabadságot nem adta ki, azt meg kell váltani.

2019. júl. 13. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Ez mind oké. De neki jeleznie kellett volna hogy gond van. De ha én nem szólok akkor nem is tudok róla. Még nem két nappal előtte egy harmadik féllel üzenni. Ez szerintem nem jogos.
2019. júl. 13. 08:25
 8/10 anonim válasza:
Jogos vagy nem, én önkéntesen nem mehetek szabira, a munkahelyem határozza meg, mikor ír ki, viszont fiatal vagyok, így ő többet ír ki egy évben, ergo év végi szabijaim fizetés nélküliek, éves szinten ez kb. 4-5 nap szokott lenni.
2019. júl. 14. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
De velem évközben akarnak füzeteket kivenni mikor még van elég szabim és májusban leadtam a szabadság tervemet. És nem szóltak hogy gond van csak mikor én hívtam őket hogy akkor megyek.
2019. júl. 14. 15:14
 10/10 A kérdező kommentje:
Bocsi fizetetlent akartam írni.
2019. júl. 14. 15:16

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!