Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Saját vállalkozás » Ha van 10 millió forintom,...

Ha van 10 millió forintom, mibe fektessem be, amiből meg is élhetek?

Figyelt kérdés

Mivel megélhetésről beszéltem, így természetesen nem passzív jövedelemre gondoltam, mert az lehetetlen lenne ekkora tőkéből és nem is cél.


Tudom vállalkozói szinten ez nem nagy tétel, de ennyim van, ez azért több, mint sokaknak van, talán el lehet vele indulni. Vannak már ötleteim, és nem csak arra szeretném építeni a vállalkozást amit itt hallok, de elég nagy itt a közösség és olvastam már sok jó ötletet. Az biztos, hogy társulni nem akarok.


Eddig IT területen irodában dolgoztam (+ home office), ebből szeretnék kiszakadni. Nincs bajom az irodai környzettel, de nagyobb szabadságot szeretnék, mint a 4 fal között tölteni a napjaimat, ha ennek arányát javítani tudom, már jó vagyok.



ápr. 11. 16:17
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
0%
Vegyél rajta valamit, ami értékkáló.. Pl. egy vagy több garázst, attól függ, hogy hol laksz és mennyiért lehet venni. Azt még ki is tudod adni.
ápr. 11. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
40%

"Nem azt kérdezte, hogy meg fog e élni belőle...


Valószínűbb, hogy nem akarja, hogy az értékéből veszítsen.


Befektetési tanácsot kért, Nem megélhetésit"


Ne haragudj a kérdésért, de neked problémát okoz az értő olvasás, netán diszlexiában szenvedsz? Szó szerint így hangzott a kérdés:


'Ha van 10 millió forintom, mibe fektessem be, amiből meg is élhetek?'

ápr. 11. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
29%

mert ha egy autóban töltöd a napjaidat bezárva az nagyobb szabadság.. csak azért mert az autó gurul?


A szabadság ott kezdődik, hogy csökkented a munkaidődet és több szabadidőd marad. Ezt egyik alkalmazotti munka se fogja neked megadni, hisz maga a rendszer nem így működik. A munkák többsége idő alapú és nem tudás alapú, tehát neked akkor is ott kell ülni a munkahelyeden 8 órát, ha nincs elvégzendő feladatot, mert az idődet fizetik meg. Kamionsofőr a kamionjába rohad meg, a aszfaltozó meg az úton a 40 fokban. Ez minden csak nem szabadság, pedig egyik úton van, a másik meg a szabadban.


10 millió befektetéséből meg nem tudsz megélni. Évente -30-40%ot kellene kihoznod, azt meg nem fogod hatalmas kockázat nélkül. Ha ilyen egyszerű volna már rég nem dolgoznék.


Örülj inkább, hogy egy klímás irodában vagy, nem pedig a tűző napon.

ápr. 11. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Kicsit félreérthető voltam. Ennyi pénzt nehéz ügy befektetni, hogy értékelhető hozam legyen, ezért gondoltam, hogy veszek valami gépet/eszközt, aminek a segítségével szolgáltatást nyújtok, és ez által pénzt is keresek, esetleg bérbeadson is gondolkodtam.
ápr. 12. 11:50
 5/12 anonim ***** válasza:
32%
EZ aprópénz. Ebből max nyaralni fogsz tudni nem megélni belőle...
ápr. 12. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

"Ennyi pénzt nehéz ügy befektetni, hogy értékelhető hozam legyen"


Nem nehéz, egyetlen tranzakcióban is megoldható.


Az "értékelhető hozam" meglehetősen szubjektív fogalom. Értékelni lehet 0,000000123% hozamot is. Kevés, de mihez képest kevés?


Mennyit tud hozni más alternatíva? Mennyit kéne hoznia az alternatív befektetésednek, hogy meghaladja a "nem értékelhető"-nek tekintett pénzpiaci befektetések hozamát? Mennyire lehetséges ezt kivitelezni?


Ülj le és számolj! Viszonyítási alapként számold ki, mennyi hozamot hozna állampapír, lekötött bankbetét, egyéb lehetőségek. Mert amíg nem számoltad ki, hogy mennyi a kevés, addig hasonlítani is nehéz hozzá bármit, hogy vajon tényleg több-e ennél, vagy csak álmodozol?


Na meg számolj a kockázatokkal is, mert egy fix kamatozású bankbetét, vagy állampapír, ugyan keveset kamatozik, de azt a vállalt kevés kamatot garantáltan hozza is, nem függ semmitől, ezért nincs benne kockázat. Éppen ezért minden más befektetést megtérülési esélyeit érdemes a kockázat mentes (és alacsony) kamatozáshoz viszonyítani.

Tényleg jobban jársz-e vele, ha lehetőséged van sokkal nagyobb hozamra, csak épp teljességgel bizonytalan, hogy tényleg lesz-e belőle akkora megtérülés, vagy csak kisebb, netán semmi, vagy akár még buksz is a dolgon haszon helyett?


"gondoltam, hogy veszek valami gépet/eszközt, aminek a segítségével szolgáltatást nyújtok, és ez által pénzt is keresek, esetleg bérbeadson is gondolkodtam."


Remek gondolat. Sokan fektetnek inkább saját, vagy mások által működtetett cégekbe abban a reményben, hogy ez majd jobban megtérül nekik, mint a kisebb kamatozású állampapírok. Lényegében pont erről szól a tőzsde, hogy más cégekbe fektetsz, hogy ők több pénzt termeljenek neked. Persze nem a tőzsde az egyetlen ilyen lehetőség. A barátod, szomszédod, vagy egy ismeretlen jól működő cégébe is fektethetsz, ha meg tudtok állapodni a feltételekben, hogy milyen módon, mekkora nyereségből és hogyan részesedsz a pénzedért és mik a garanciák, hogy tényleg lesz is belőle megtérülésed.

Egyre több cég csinálja, hogy kockázati befektetőket keresnek, akik a hangzatos önpromóra adnak nekik egy rakás pénzt és ezekből a befektetőkből működik a cég üzletileg - a nagy kérdés, hogy aztán miből, hogyan és mennyi bevétel lesz majd, amiből a befektetők nyereségét ki lehet fizetni.


Főleg azért rángatom ezt a kérdést ide, mert a saját vállalkozás sem olyan nagyon más. Csak itt te vagy a cég működtetője is, meg a kockázati befektető is, aki minden pénzét beleteszi a vállalkozásba és minden üzleti megtérülés azon múlik, hogy te mennyire tudod azt a vállalkozást jól üzemeltetni. Ha tudsz sikeres üzletet működtetni, akkor jó ötlet a cégedbe fektetni (vagy elindítani a vállalkozást, ha még nincs céged). Viszont, ha az üzlet akár a körülmények, piaci helyzet, vagy a te képességeid, tudásod, hibás számításaid miatt nem vagy rosszul megy, akkor nem olyan jó ötlet a saját vállalkozásodba fektetni.


Mennyibe kerül a gép, amit vennél, mennyire költséges az üzemeltetése? Milyen gyakran kell majd szervizelni, karbantartani, cserélni? Mennyit tudsz elkérni a vele nyújtott szolgáltatásért? Mennyi időt tudnál ezzel a munkával tölteni? Mennyi megrendelést tudnál találni erre az időre? Mennyit volnának hajlandók a megrendelőid fizetni a munkádért? Milyen viszonyban áll ez az eladható ár azzal, hogy milyen ártól térül meg a befektetésed?

Mennyire értesz az adott géphez, mennyire ismered a vele kapcsolatos piacot, keresletet, igényeket? Mekkora a fizetőképes és fizetni hajlandó kereslet a szolgáltatásodra? Hogyan találod meg a megrendelőket, ügyfeleket? Mitől fognak ők pont téged választani? Mi olyat tudnál te nyújtani nekik, amit rajtad kívül senki más nem képes?


Milyen egyéb költségei lesznek a vállalkozásnak, amik csökkentik az üzlet megtérülését? Adók, járulékok, különféle adminisztrációs díjak, számlázás, könyvelő, kamarai tagság, engedélyek, banki költségek, közmű, rezsi, telephely bérleti díjak, biztosítások, marketing, stb.

Ha bérbeadással foglalkozol, akkor bejön a képbe, hogy valószínűleg fokozottabban amortizálódik az eszközöd mindig más idegen kezében, mint amikor te megfelelő szakértelemmel használod. Extra vizsgálatokat, ellenőrzéseket kell beiktatnod, hogy minden alkalommal átvizsgálva tudd átadni a bérlőnek és a hibák kiszűrésére visszavételkor is. Hogyan tudod bebiztosítani magad, hogy a bérlő ne tudja tönkretenni, becsapni téged, kár okozás után a te pénzeddel lelépni, stb. Ha egy figyelmetlen bérlő miatt (vagy nem miatta, csak pont az ő kezében) tönkremegy, hosszabb javításra szorul a géped, akkor nem csak a javítás költségével kerülsz hátrányba, hanem azzal is, hogy a gép a javítás idejére kiesik a bevétel termelésből. Magával a javítás ügyintézésével is extra költségeid és időkiesésed lesz, ami szintén csökkenti a nyereségedet. Ezek milyen extra költségeket és kockázatokat jelentenek neked, hogyan befolyásolják a megtérülést?


Mindezek levonása után mennyi idő alatt mennyi pénzt tudnál kitermelni a vállalkozásból, mennyi idő és munka befektetésével? Mennyi idő alatt tudnád ilyen várható bevétellel kitermelni a vállalkozásba fektetett pénzt. Mennyivel kéne több bevételt csinálnod, vagy mennyivel hosszabb távon sikerülne a befektetéseknél nagyobb megtérülést elérned?

Mennyit kéne a vállalkozással dolgoznod mindezért a bevételért, szemben azzal, hogy egy befektetésben a pénzed dolgozik helyetted és neked foglalkoznod sem kell vele, csak eltenni, vagy újra befektetni a kamatként kapott pénzt.


Nem lebeszélni akarlak az üzletről. Arra akarlak rábeszélni, hogy számolj utána a költségeknek, elvárt megtérülési szinteknek és hogy mennyire reális ez az elvárásod.

ápr. 14. 02:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%
Vegyél egy kávé automatát
ápr. 14. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
82%

Ahogy mondani szokás, a legjobb befektetés, amit a tudásodba fektetsz.


Érdemes azzal kezdeni a folyamatot, hogy először utána olvasol a neten ingyen is elérhető pénzügyi tudatosságról, gazdaság működéséről, vállalkozások sikerességéről szóló szakirodalomnak, hogy elinduljon egy kis szemlélet formálás. Aztán ezekhez keresel még további, akár már fizetős, de még mindig nem horror árú szakirodalmat, képzéseket.

ápr. 14. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
67%

10 milla bőven elég adni/venni pl aranyat! Én semmilyen vállalkozásba vagy cégbe nem raknám! Leszázalékoltatnám magam vmi sárgapapíros félcédulás rokkantnyugdíjra aztán adnék vennék feketén nemesfémet, meg lenne kemencém is olvasztáshoz!

Ezeknek nem kell sok hely!

ápr. 15. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%
A kilences se vonzó.
ápr. 19. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!