Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Saját vállalkozás » Katás vállalkozó adhat számla...

Katás vállalkozó adhat számla helyett nyugtát?

Figyelt kérdés
Nyelvtanításra váltottam ki egyéni vállalkozóit, katás vagyok, egyelőre nyelviskolás csoportjaim vannak, ahová számláznom kell, viszont szeptembertől magántanítványokat is akarok vállalni. Kétlem, hogy soknak lenne szüksége számlára, elvileg a nyugta is elég lenne. Katásoknak viszont nyilatkozniuk kell évente, hogy van-e olyan kliensük, akinek évi 1 milliónál többet számláztak. Ettől kezdve elbizonytalanodtam, hogy kiállíthatnék-e egyáltalán számla helyett nyugtát, amin ugye nem szerepel a vevő neve, azaz nem tudom érdemben bizonyítani vele, hány különböző embernek ment a pénz az év során.
2017. jún. 23. 21:45
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
(JM) állíthat ki nyugtát. Jellemzően nyugtára nem kerülnek milliós összegek. És nem is ez a lényeg ebben a történetben, azért kell az adatszoli, hogy amunkaviszonytól elhatárolható legyen. Mehet a nyugta
2017. jún. 23. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Na de pont a munkaviszonytól hogy tudják elhatárolni, ha nem bizonyítja rajta név, hogy különböző személyeknek ment? Nem gyanusíthatják meg azzal, hogy mondjuk egy munkáltatónak ment az egész, csak ahelyett, hogy kiadott volna egy 100ezer forintos számlát, adott neki tíz nyugtát tízezer forintról?
2017. jún. 23. 22:48
 3/12 A kérdező kommentje:
Amúgy én is csak azóta bizonytalanodtam el, amióta olvastam, hogy akkor is nyilatkozni kell, ha magánszemélynek számlázott egy milliót a vállalkozó. Ha cégtől kapok megbízást, azt nyilván számlázni kell. De hogy még azt is feltétlezhetik, hogy magánszemély a munkáltatóm...
2017. jún. 23. 22:51
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

A nyugtát nem lehet elszámolni költségként - az pedig, lássuk be, nem életszerű, hogy valaki valakit úgy "foglalkoztat" évi 1 millióért, hogy nem akarja elszámolni kiadásként.


Szóval ezért van az, hogy nyilatkozni kell: van-e olyan kliensük, akinek évi 1 milliónál többet számláztak.

Ez a különbség (többek között) a számla és a nyugta között.

Ha a "vevő" nem akarja elszámolni költségként, akkor nyugtát is lehet kiadni (bár én úgy tudom, hogy ez csak személyes találkozásra igaz, ami Nálad amúgy is fennáll), ha el akarja számolni, és kéri, akkor számlát kell kiállítani.

2017. jún. 24. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Személyesen jönnek, és készpénzben fognak helyben fizetni. Elég cécós lenne minden alkalommal számlát írogatni, azért gondoltam a nyugtára. Kétlem, hogy sok embernek kellene számla. Meg nekem is jó, ha nyoma van a fizetésnek, mert legalább követni tudom, mennyit kerestem. Attól nem félek, hogy nyelvtanítással valaha is elérem az áfa határát, attól meg végképp nem, hogy az évi 12 milliót. Meg azért is fontos, hogy legyen a magántanításról is bizonylatom, mert azért ez lényeges része lesz a teljes bevételemnek, több mint a fele, enélkül viszont a nyelvsulit gyanusíthatják meg rejtett munkaviszonnyal, mert oda meg havonta azért bőven 100 ezer forint fölött számlázok. Bár én még olyan nyelvsulit nem láttam, ahol munkaviszonyban vennék fel a tanárokat. Eleve nem is olyan jellegű a viszony, hiszen itt én mondom meg, mikor meddig hány órát akarok vállalni, és azt a hét melyik napjain, milyen időpontokban.
2017. jún. 24. 13:55
 6/12 anonim ***** válasza:
Nyugodtan írhatod a nyugtát ilyen esetben.
2017. jún. 24. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek! :)
2017. jún. 24. 15:28
 8/12 anonim ***** válasza:
50%
2: Már ne haragudj, de szerinted abban mi a buli egy cégnek, hogy egy 100e egyösszegű számla helyett van 10 db 10e-s nyugtája, amit viszont nem tud elszámolni??
2017. jún. 25. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Ebben igazad van, ez lényegében ugyanaz nekik, mintha zsebben fizetnének, akkor meg már a nyugta is felesleges lenne meg a vállalkozói is.
2017. jún. 25. 11:44
 10/12 anonim ***** válasza:
A törvény értelmében nyugtaadási kötelezettség van. Számlát csak akkor kell adni, ha azt kifejezetten kérik. Nyugtát viszont minden esetben kell adni.
2017. jún. 26. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!