Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Szerintetek logikus a Szenthár...

Szerintetek logikus a Szentháromságtan?

Figyelt kérdés

#logika #Szentháromságtan
2012. szept. 15. 08:39
❮❮ ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... ❯❯
 51/149 anonim ***** válasza:
4%

Egyebkent Ezsaias 45:7

"Én alkottam a világosságot, én teremtettem a sötétséget, én szerzek békességet, én

teremtek bajt, én, az ÚR, cselekszem mindezt"


Nos ennyit rolla meg a kedves fiacskajarol vagy azokrol akik ezt a hulyeseget kitalaltak.Ebbol is latszik menyire buta volt a feher ember...anyira hogy ma inkabb leharapna a nyelvet minthogy elismerje......

2012. szept. 21. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 52/149 anonim ***** válasza:

Kedves Zoltán!

Kérdeznék én is. Mi az, amit logikátlannak tartasz a Szentháromság tanában? Ugye, adott a tétel:

--------------------------

Az egy Isten Szentháromság.

--------------------------

Mely logikai elvnek mond szerinted ellent?

(És kérlek ne vedd kötekedésnek, csak filozofálgatunk. Jó az egy laza fröccs mellett. Remélem nem zavar a pipa füstje :)

2012. szept. 22. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 53/149 A kérdező kommentje:

52

Azon kijelentés, hogy a három személy egy Isten, vagyis egyetlen létező, miközben a "személy" fogalma is létezőre utal - értelmetlen.

2012. szept. 22. 23:56
 54/149 anonim ***** válasza:
Eddig azt kérdezted, hogy logikus-e? Most behoztad az értelmetlen szót. Az, hogy valami nem logikus, nem egyenlő azzal, hogy értelmetlen is lenne.
2012. szept. 23. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 55/149 anonim ***** válasza:

" Azon kijelentés, hogy a három személy egy Isten, vagyis egyetlen létező, miközben a "személy" fogalma is létezőre utal - értelmetlen"


Hallottál már klónozásról?


Péld 3:5 Bizodalmad legyen az Úrban teljes szívedből; a magad értelmére pedig ne támaszkodjál.


Istennek az Atyának van hasonmása. Úgy hívják hogy Jézus Krisztus, aki a láthatatlan Isten látható képmása.

2012. szept. 23. 01:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 56/149 A kérdező kommentje:

55

"Hallottál már klónozásról?"


A valóságban a klón csupán az ikertestvére lenne a klónozott személynek, vagyis nem azonos vele.

2012. szept. 23. 06:42
 57/149 anonim ***** válasza:
100%

Az 52-es válasz folytatása:

Na így már értem, mi a bajod. A lét, létező, lényeg és személy fogalmaknak a dogmában használt jelentésével nem vagy tisztában. Érdemes lenne először azt tanulmányoznod, és utána újra végiggondolhatnád az egészet.

2012. szept. 23. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 58/149 A kérdező kommentje:
Megtennéd, hogy röviden felvázolod nekem? Olvastam ugyanis pl. a Katolikus Lexikon leírását, de nem találtam kielégítőnek.
2012. szept. 23. 22:04
 59/149 anonim ***** válasza:
97%

52-56 folytatása

Az egy Isten Szentháromság nem azt jelenti, hogy egy létező három létező (ez a triteizmus), és nem is azt, hogy egy személy három személy (ez a szabellianista modalizmus). Ez valóban logikátlan.

Egyetlen isteni lényeg (ouszia-substantia) van, de ez három személyben (hüposztászisz-proszopón/persona) létezik (subzisztál).

Az általunk ismert világban ennek nincs analógiája, ezért nevezik a Szentháromságot abszolút misztériumnak (hittitok).

Az Istennel kapcsolatban szoros értelemben nem beszélhetünk arról, hogy létező, mert ő nem részesedik a létből, hanem annak teljessége. Amennyiben mégis így beszélünk róla, ő, mint létező csak egy, de a személyi mivoltja, mint elkülönült, de kapcsolatokban fennálló létezési mód hármas, akik egymást az egy lényegnél fogva tökéletes egységben vannak és egymást átjárják (perikorészisz).


Mindezzel nem bizonyítani akarom a Szentháromságot (mielőtt valaki ezzel vádolna, bár én magam hiszem), csupán a tételben benne lévő filozófiai alapelveket fejtegetem.

Aki a fentieket nem érti, kérem tekintse hozzászólásomat semmisnek.

2012. szept. 29. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 60/149 A kérdező kommentje:

59

Köszi az adekvát választ. Viszont nem győztél meg vele. Abban ugyan egyetértek, hogy Isten nem létezik létező módjára, vagyis "nem részesedik a létből, hanem a lét teljessége" - mint az abszolút valóság; ámde ez nem bizonyíték arra nézvést, hogy három személy alkotja (egyetlen lényeggel). Istent eleve nem lehet személyesként felfogni, amennyiben nem tekintem a létből részesedőnek, az pedig, hogy három személyként kell elképzelni, végképp abszurd. Ha személyként képzelem el, személyesként fogom fel ugyanis (vagyis lényegévé lesz a személyiség) - erről pedig már fentebb bizonyítottam, hogy lehetetlen. A személyesség hármassága pedig végképp önkényes dogmának tűnik. Az egészet csak azért találták ki, hogy egy emberszerű lényt, Jézust, Istenként imádhassanak.

2012. szept. 30. 01:04
❮❮ ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!