Kezdőoldal » Állatok » Egyéb kérdések » Mi alapján érdemes eldönteni,...

Mi alapján érdemes eldönteni, hogy kutyát vagy cicát vállaljon be az ember?

Figyelt kérdés

Párommal szeretnénk egy kisállatot magunkhoz venni. Nagyon szeretjük a kutyákat és a cicákat is, én mindkettővel éltem már együtt egy lakásban, ő egyikkel se.

Nem igazán tudom, mi alapján kéne eldöntenünk, hogy melyiket válasszuk.


A körülményekről:

Kétszobás házban élünk - van saját kertrészünk is elkerítve a házunk körül, az udvar bejárata viszont közös használatú a szomszéddal, neki van egy (nagyon gyáva) kinti kutyája.

Ketten élünk a párommal, mindketten dolgozunk teljes munkaidőben, én sokszor itthonról. Hétvégente vagy itthon vagyunk, vagy kirándulunk.

Kutya kinti-benti lehetne, cica csakis benti.

Sajnos jelenleg mindkettőt biztosan nem tudjuk bevállalni egyszerre...


Kutya előnyei a macskához képest:

- a kutyaszőr nem okoz problémát, a macskaszőrre allergiás vagyok

- előbbi miatt cicából csak fajtiszta vásárlása lehet opció, kutyust tudnánk örökbefogadni menhelyről

- mobilisabb, több helyre tudnánk magunkkal vinni (utazás, túra, rokonlátogatás, stb.)

- nem élezi a karmát, nem mászik ki az ablakon, nem lóg a csilláron :)

- nem kell macskaalom, nem a lakásban végzi a dolgát

- nem lenne "bezárva" folyton, kimehetne a kertbe

- göndör/bongyor szőrű kutya esetén nem probléma a szőrhullás a lakásban


Macska előnyei a kutyához képest:

- jobban bírja talán napközben amíg dolgozunk

- nem kell napi szinten sétáltatni kötelezően - nincs bajom a kutyasétáltatással, de télen mikor szakad az eső, akkor azért nem tömény öröm :)

- tisztább (úgy értem, mivel nem kell sétáltatni, nem lesz pl. sáros a mancsa)

- mivel nem sétál, nem kell az utcán a kakit szedni utána

- bútorokra való felmászkálást a párom kicsit jobban tolerálná egy cicától :)

- csak bent lenne, nagyobb biztonságban és békességben


Hirtelen ennyi jut eszembe.

Ezek alapján esetleg mi a véleményetek?


Milyen szempontokat kellene, lehetne még figyelembe venni? Aki szereti mindkét állatot, mi alapján dönt?


2020. okt. 7. 13:23
1 2 3
 11/24 A kérdező kommentje:

"A kutyasétáltatás meg fitten tart, de nálatok nincs eü sétára szükség, ha nagyon úgy van, akár az udvarban is el tudja végezni. Nyilván a napi mozgás és ingerbeszerző-körút az más, de nem vagytok kötelezve arra, hogy influenzásan is az utcán ürítessétek a kutyát."

Igen-igen, alapvetően szívesen sétáltatok kutyát, de azért nem hátrány hogy betegen, extramega elfoglaltan, özönvízszerű esőben nem kell menni. :D


"Bútorramászkálást kutyának és macskának is meg lehet tiltani. Kutya még talán jobban megtanulja, a cicák nagyobb szabályszegők."

Igen, tapasztaltam. :)

Engem egyik esetben se zavarna ha felmászna pl. a kanapéra, ez inkább páromnak szempont.


Tudom hogy nagyon másak, én éltem mindkettővel és imádtam őket, más-más okból.

Szívem szerint lenne mindkettő! :D Csak sajnos arra nincs kapacitás, ezért kell választani.


Köszönöm egyébként mindenkinek a válaszokat, nyomtam a zöldeket. :)

2020. okt. 7. 14:17
 12/24 anonim ***** válasza:
63%
Miért nincs kapacitás mindkettőre? (Lehet ez segítene a döntésben)
2020. okt. 7. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 A kérdező kommentje:

#12

A két fő ok, hogy elsőre nem szeretnénk egyből túlvállalni magunkat (első közös állatunk lenne a saját otthonunkban), illetve két ennyire eltérő igényű állatra nem tudom, mennyire tudnánk elég időt fordítani. Munka után vagy elvisszük a kutyát egy nagy sétára, vagy odabent játszunk egy nagyot a cicával, nem lehetne egyszerre a kettőt...

Egyébként nincs kizárva hogy majd a jövőben legyen mindkettő, de kezdésképp nem szereznénk be mindkettőt. Inkább csak egy kutya vagy csak egy cica, és ha ő már beilleszkedett, akkor meglátjuk hogy végülis milyen hatással van az életünkre, beleférne-e a másik.

2020. okt. 7. 14:59
 14/24 anonim ***** válasza:
63%

Akkor sacperkábé napi hány órát tudnátok az állatra szánni összesen?


Mert ha nem túl sok, akkor lehet nem egyből kutyában kéne gondolkozni...

2020. okt. 7. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 A kérdező kommentje:

#14

Nem tudom pontosan, épp ezért nem akarjuk túlvállalni magunkat.

Hétköznapokon legkésőbb 5-től otthon van legalább az egyikünk, 11-ig, éjfélig szoktunk fent lenni, ez alatt folyton tudunk "passzívan" foglalkozni az állattal, és ezen az időn belül igény szerint aktívan amennyire szükség van (séta, játék). Napi 1-2 óra aktív foglalkozás megoldható minimum, akár több is.

Hétvégente kb a bevásárláson meg alkalmankénti programokon kívül egész nap szabadok vagyunk. Cica ilyen téren hátrányban, mert hétvégente szeretünk túrázni, oda viszont csak a kutyát tudnánk vinni magunkkal.

2020. okt. 7. 15:55
 16/24 A kérdező kommentje:
Szerintetek mennyi lenne a MINIMUM amit naponta aktívan érdemes/kell foglalkozni egy kutyával?
2020. okt. 7. 16:05
 17/24 anonim ***** válasza:
63%

16-os kérdésedre itt nagyon cifra válaszokat fogsz kapni, én amondó vagyok, hogy amennyit igényel a kutya, és amennyit épeszű keretek között biztosítani tudsz.


Hozzátok szerintem lazán befér egy nem túl pörgős, munkázós kutyus (és ezért le fognak pontozni)


Hétközben ha meg van a napi mozgás és agyi fárasztás (ami kb 20 perc agytorna), megvan az ingergazdag környezet (40-60 perc séta), és az agy és test mozgatása egyben (30 perc játék) akkor teljesen ki van elégítve a kutyus, hétvégén pedig jól fog esni mindenkinek a nagy túrázás.

A passzív időt meg igazából szerintem lehetetlen kitolni, minden ember tanul vagy dolgozik 8 órában, ha egészséges a kapcsolat és nincs szeparációs szorongás, akkor semmi gond nem lesz.


Szerintem a feltételeitek mellé, mehetne kutyus.

2020. okt. 7. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 A kérdező kommentje:

#17

Köszönöm a választ. :)


Eddig csak úgy volt kutyánk a családomban, hogy én még suliba jártam és nagyon sokat voltam otthon, azóta pedig nincs kutyus a környezetemen. Nincs tapasztalatom még, hogy munka mellett milyen lehet.


Természetesen nem egy óriási mozgásigényű "hiperaktív" munkakutyát keresnénk, inkább a benti tartásra ajánlott, kisebb testű nyugisakkal szemezek a menhelyek hirdetéseiben. :)

2020. okt. 7. 18:20
 19/24 anonim ***** válasza:
Ha kevés időd van foglalkozni állattal, akkor inkább macskát vegyél. Azok öntörvényűek, elvannak maguknak, csak meg kell akadályozni a lakásból való kiszökésüket.
2020. okt. 9. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 anonim ***** válasza:
19%

Ne haragudj, sorban szeretnék válaszolni a kérdésedre!


Kutya előnyei a macskához képest:

- a kutyaszőr nem okoz problémát, a macskaszőrre allergiás vagyok

Ha allergiás vagy a macskaszőrre, attól még választhattok macskát, mi is így tettük, annyi az egész hogy a cicához kevesebbet bújok mintha nem cica lenne :D

- előbbi miatt cicából csak fajtiszta vásárlása lehet opció, kutyust tudnánk örökbefogadni menhelyről

Teljesen korrekt

- mobilisabb, több helyre tudnánk magunkkal vinni (utazás, túra, rokonlátogatás, stb.)

Teljesen korrekt

- nem élezi a karmát, nem mászik ki az ablakon, nem lóg a csilláron :)

Hát ezt tudnám cáfolni :D Nekünk, amikor gyerekként benti kutyusunk volt, rengetegszer mászott fel a kanapéra, ágyakra, székekre volt hogy felpattant, volt egyszer hogy a szekrényre ugrott fel az asztalról (ugye ilyen 140 centis szekrényre) :D szóval ők is elég furák ilyen téren. A karmát ugyan nem élezte, de szeretett sokmindent a szájába venni, megrágni, játszani vele xD

- nem kell macskaalom, nem a lakásban végzi a dolgát

A cicáknak is meglehet tanítani, hogy bentre nincs kaki-pisi, csak az udvarra.

- nem lenne "bezárva" folyton, kimehetne a kertbe

A cica főleg nem lenne bezárva, ő akkor és oda megy ahová csak akar :D

- göndör/bongyor szőrű kutya esetén nem probléma a szőrhullás a lakásban

Teljesen korrekt


Macska előnyei a kutyához képest:


- jobban bírja talán napközben amíg dolgozunk

Hát erről nem tudom mit mondjak, nekünk akár kutya akár cica, ha nem voltunk otthon, feltalálták magukat míg hazaért valaki :D

- nem kell napi szinten sétáltatni kötelezően - nincs bajom a kutyasétáltatással, de télen mikor szakad az eső, akkor azért nem tömény öröm :)

A cicák azok sétálnak maguktól is hóba sárba mindenhol, azzal nincs baj, de a kutyákat sem kell sétáltatni olyan sokat, főleg ha udvarra vannak engedve :D

- tisztább (úgy értem, mivel nem kell sétáltatni, nem lesz pl. sáros a mancsa)

hát lesz, csak azt nem feltétlen veszitek észre :D

- mivel nem sétál, nem kell az utcán a kakit szedni utána

Ezt nem teljesen értem, tehát a cicák nem sétálnak? :D A kakis dolog teljesen korrekt :D

- bútorokra való felmászkálást a párom kicsit jobban tolerálná egy cicától :)

Teljesen korrekt és valahogy egyet tudok vele érteni :D

- csak bent lenne, nagyobb biztonságban és békességben

Egy cicát nem lehet 24/7 bezárva tartani, mászkálniuk kell mindenképp, a mi cicánk volt hogy 1 órán át nyávogott és karmolászta az ajtót hogy engedjük ki, mert ő kint akart napozni az udvarban egy székben :D



Szóval igazából amelyik nektek jobban tetszik, én a cicára azért szavaztam, mert megnyugtat a dorombolása, még akkor is ha allergiás vagyok rá :D Egy maszk és egy kesztyű megszépítette a kapcsolatunkat <3

2020. okt. 16. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!