Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Igaza volt anyámnak?

Igaza volt anyámnak?

Figyelt kérdés

Régen történt csak érdekel.

Nagyon szerettem volna állatot tartani (akkor még nem volt) és anyukám azt mondta, hogy rendben tarthatok halakat, mert azt "könnyebb" utána, ha tudok gondoskodni a halakról kaphatok macskát. Szintem a halakat nem könnyebb, hanem nehezebb tartani, mint egy macskát. Pl.: A macska jelzi, hogy baja van a hal nem. A macskát tudja kezelni az állatorvos a halat nem, hanem nekem kell. A macska jelzi, ha éhes a hal nem. A macska csak a szőrét hullajtja a hal egy hét alatt összepiszkítja az egész akváriumot.



2018. márc. 14. 16:23
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
46%
Saját véleményem de szerintem nehezebb és drágább is a macskát tartani. Kell neki alom alomtálcába tányér fekhely. ha hosszúszőrű akkor naponta fésülni. Oltani féregteleníteni ha beteg akkor az nem 1000ft lesz.
2018. márc. 14. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 Salx Narval ***** válasza:
100%
Egy felnőtt ember amikor állatot vesz a gyerekének, tudnia kell, hogy a felelősség az övé és nem a gyereké. A felnőtt dolga az is, hogy megismerje és biztosítsa az adott állat igényeit, a gyerek csak segít és tanul. Azt is szülőnek kell eldöntenie, hogy neki milyen állat gondozása fér bele. Aki a haltartást könnyebnek gondolja annak nincsenek birtokában az akvarisztikai alapismeretei ezért gondolja, hogy könnyebb, vagy profi és minden nehézség nélkül kezel egy akváriumot. A halak nagyobbacska gyerekeknek valók, a kicsik játszani szeretnének az állatkájukkal, számukra szerencsésebb választás egy cica, vagy kutya.
2018. márc. 14. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
71%

Teljes mértékben igazad van, jóval könnyebb macskát tartani, mint "halat".

Azért a " jel, mert halat a teszkóban tartanak a pontyosmedencében, amik halálra vannak ítélve, mint minden hal, minden haltartónál.


Egy akvarista akváriumot tart, ami egy összetett, élő rendszer, millió dolog függ egymástól közvetve, vagy közvetlenül, és ezekhez nem árt érteni. A halak csak részletkérdés.

Amit az 1-es mondott, alomtálca, meg féregtelenítés... ne vicceljünk már, egy alomtálcát, kiürítesz és kész.

Egy hal nem fog kimenni wc-re, oda ürít ahol lakik, aminek a problémáját egy érzékeny nitrogén körforgás oldja meg.

Ami nagyságrendekkel bonyolultabb, és érzékenyebb, mint kib-ni az alomtálcából a szart.

És ez csak egyetlen példa.

Egy akváriumot jól fenntartani úgy lehet, ha az ember legalább felszínesen, a hobbit érintő témákba , nagyjából az összes természettudományos témakörbe kicsit beleássa magát.


Macskát úgy lehet jól tartani, ha utánaolvasol az igényeinek. "Halat tartani" meg úgy, hogy 300 élőlény (egysejtűektől kezdve, algákon keresztül, növényeken át , gerinctelen, és gerinces élőlényekig, mondjuk 200 élőlény igényeinek olvasol utána.

2018. márc. 14. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%

Gyerekkorom óta mindig volt állatom, de halat felnőtt fejjel sem mernék. Ahhoz kell olyan szintű tudás, ami nem jön abból, de hogy de cukin néznek ki, és tudom, hogy dobozból szórom nekik a kaját.

Gyereknek én hörcsögöt, egeret, patkányt vennék valószínűleg, ami nem él sokáig, azonban arra pont elég, hogy felelősséget tanuljon.

Nekem tengerimalacom volt (mondván az nem éjszakai állat), anyám azóta is emlegeti, hogy bezzeg neki kellett takarítania, pedig már felnőtt vagyok. :)

2018. márc. 14. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
40%
Így van a halakkal sokkal nehezebb bánni ahoz tényleg szükséges némi tudás is gyereknek semmiképp nem ajánlott.
2018. márc. 14. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
92%

Szerintem nem volt igaza.

Az akvárium tényleg egyszerűnek tűnik: edény+víz+hal+kaja+időnként takarítás. Laikusként körülbelül ennyinek tűnik, de előttem szépen leírták, mennyire összetett, nehéz és szakértelmet igénylő dolog az akvárium.

A macska - vagy más állat - tartását sem kell igénytelennek tartani, de általában ezekről az emberek jobban tájékozottak (még ha moslékon is nevelkedett az anya családi kutyája, tudja, hogy mi az a kutya) és szárazföldi állatként sokkal több a kontaktus. (Ami szerintem egy gyereknek mérvadó, dögönyözés, simizés, játszás és nem nézni egy pikkelyes valamit)

Ha a gyerek macskát akar, ne egérrel kezdje az állattartást. A szülő döntse el, hogy lehet vagy nem lehet macska, de ne húzza, halogassa a dolgot.

Ilyen esetben én a kavicsos-sémát tudnám még elképzelni, hogy tényleg egy szikláról gondoskodjon egy x hónapig, bizonyítsa, hogy nem unja meg, teljesíti a feladatát stb. és ha sikeres a teszt, mehet élesben. (Persze, ha a szülő tájékozott, és ha a gyerek ráunna, még akkor sem lenne rossz sorsa az állatnak.)

2018. márc. 14. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
halak nehezebbek nem fajta fuggo, van az a 700 euros macska na az elvileg gondoskokas igenylo, de halaknal is van nagyon kenyes és nagy akvairumra havi 30 is kimehet es az akvarista szempontbol kicsi aksi..
2018. márc. 14. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
100%
Meg lehet nézni a jófogáson, mennyire könnyű halat tartani. Garmadával vannak hirdetések, ott az üres akvárium, benne minden kellék-ami semmire se jó-eledel és majdnem kivétel nélkül csomó gyógyszer. Ebből én arra következtetek, voltak gondok, megpróbálták kezelni, de halak sehol. Elpusztultak. Aki kitartó fut még egy-két kört és ha tovább pusztulnak felteszi hogy"alig használt akvárium eladó". Nem akarok se nagyképűnek tűnni, se dicsekedősnek, több hónap olvasgatás után vettem meg első akváriumomat. Azóta csináltam kisebbet-nagyobbat de nálam gyógyszer még nincs. Remélem nem is lesz.
2018. márc. 14. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:

A hal az csak azok szerint könnyű háziállat, akik azokon a filmeken szocializálódtak, amelyekben a forgatás idejére beledobnak egy aranyhalat egy gömbakváriumba.


A halak olyan szempontból komplexebbek, hogy ahhoz, hogy egyáltalán életben maradjanak:

- meg kell érteni a nitrogénkörforgást az akváriumban

- át kell tudni ültetni gyakorlatban és fent kell tartani

- megfelelően kell összeválogatni a technikát, a berendezést és a halakat

Viszont, ha ez megvan, akkor a fenntartás jóval egyszerűbb (illetve attól függően, hogy mit tartasz olcsóbb), mint egy macskáé:

- napi 1-2x: villany fel/lekapcs, etetés, egészségügyi szemle

- heti 1x 30% vízcsere, állott vagy vízkezelővel kezelt vízzel

- ritkán: szűrőtisztítás akváriumvízben, fénycsőcsere stb.

Plusz, kell hozzá olyan ember, aki élvezi, hogy fejlődik és éli az életét a hal, esetleg minimálisan interaktív (az enyémek simán bámulnak, ha valami szokatlant csinálok).


Ellenben, macska:

- napi 2x kaja (+ a jobb minőségű száraz kaja 1500Ft/kg-nál kezdődik)

- napi 2x cicawc ürítés (+ alomköltség)

- napi játék, fárasztás, különben a fejeden fog ugrálni és/vagy szétszedi a lakást

- nevelés pozitív megerősítéssel (nem, Cirmike, a telefontöltő nem játék)

- ajánlott oltások + ismétlő oltások, külső-belső paraziták elleni védekezés

- a macskaszőr a kajában fűszernek számít, a ruhán organikus díszítőelemnek

- csillagászati orvosi költségek (8000Ft-ért kezelték a macskám tályogját altatás, műtét nélkül, rendelési időben)

Szóval a cicákat sem lehet könnyű esetnek mondani. Mindkettőhöz nagyon kell a szülői segítség, mert egy gyerek egyiket sem bírja megfelelően gondozni.


Viszont megvan a véleményem az olyan szülőkről, akik X állat előtt "gyakorlásnak" vesznek Y állatot, mert:

- azt tanítják, hogy az állatok eldobhatóak, értéktelenek

- eleve kudarcra van ítélik a gyereket: nem azt szerette volna, nem lesz lelkes, esélytelen, hogy megfelelően foglalkozzon az állattal, legyen az halacska vagy csillámpóni.

2018. márc. 14. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
52%
A macsek a világ legjobb ragadozója. 98 féle élőlény szerepel az étlapján, ezzel első a macskafélékben. De megmaradt a régi falusi szemlélet, el van ő a ház körül-ergo könnyű a tartása.
2018. márc. 14. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!