Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Csak én törölném el ezt a...

Csak én törölném el ezt a póráz törvényt? (bővebben lent)

Figyelt kérdés

Szóval a törvény szerint közterületen kutya csak pórázon sétáltatható, kivéve az erre kijelölt kutyafuttatók. Na most, hogy a fenébe várják el, hogy a kutyások betartsák ezt, ha összesen 2db futtató van az egész kerületben? Azok is csivavára lettek méretezve.


De több szempontból sem állja meg a helyét a dolog. Ki az, aki bevinné a futiba a kistestű kutyáját a németjuhászok, meg amstaffok közé játszani? Véletlenül is, de fellöki, nem figyelnek rá heves játék közben és megsérül stb. Már pedig a nagykutyásoknak is ugyanannyi joga van a futtatót használni, mint bárki másnak. Nem küldheti ki őket az ember, hogy "most én jövök, ti húzzatok el"...


A kutyák habitusa eltérő. Nem várható el, hogy egy tizen éves, nyugodt kutyát bevigyenek a kölykök közé. Már pedig nekik is jár a szabad, póráz nélküli mozgás, még ha csak békésen szaglászik vagy napozik is. Szóval folyamatos konfliktus helyzet alakulna ki. Mert ugyebár ezek a fufattók nem park méretűek, hogy mindenki el tudjon különülni, de a kutyát le kéne mozgatni.


Ha meg ott egy szép park a lakhelyed közelében, ahol van szabad rész és senki nem használja (nem játszótér stb), miért is ne engednéd el a kutyádat mozogni? Vagy majd futsz a kutya és labda után pórázzal a kezedben? Esetleg flexin labdázol, hátha túl fut és visszarántja izomból? Vagy ezt hogy képzelték? Egyszerűen nem értem, hogy mi ez a nagy póráz mizéria. A kutyák elvileg az ember leghűségesebb társai. Miért is kéne pórázra verve leélni az életét?


Elvárják, hogy a kutya minden helyzetben behívható legyen és jól szociálizált. Ezt hogyan is képzelik el? Hogy legyen behívható, mikor maximum 2 méterre van tőled? Mitől lenne jól szocializált, mikor a póráz köztudottan gerjeszti a feszkót a kutyák között?


Balesetek és idióták mindig lesznek. De attól, hogy egyszer egy kisgyerek megdobott kővel minket, még nem tennék mindegyikre bilincset, azért mert 1 kedves szülő a 100ból cseszett megnevelni a gyerekét.


Nem értem miért hoznak olyan törvényt, amihez nincsenek biztosítva a feltételek lásd futtatók.


Felétek mi a helyzet? Vannak futtatók?


2019. nov. 10. 20:06
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
83%

A probléma ott kezdődik, hogy van egy szabálysértési TÖRVÉNYünk, ahol ez szerepel: "147. Veszélyeztetés kutyával 193. § (1) Aki a felügyelete alatt álló kutyát a) a település belterületén felügyelet nélkül bocsátja közterületre, vagy kóborolni hagyja"

És van egy kedvtelésből tartott állatok tartásáról és forgalmazásáról szóló kormány RENDELET, ahol meg ez: "17. § (1) Belterület közterületén - kivéve az ebek futtatására kijelölt területet - ebet csak pórázon lehet vezetni."

Tehát aki póráz nélkül sétáltat a városban, nem sérti meg a törvényt, de mégis megsért egy rendeletet, ami a törvénynél alacsonyabb rendű jogszabály. A nem jogász állampolgár meg csak néz, hogy akkor most szabad-e vagy sem. A jogász meg - gondolom - úgyis kidumálja magát ;).

Az is probléma, hogy kutyatartó és kutyatartó között ég és föld a különbség. Felénk (Bp. széle) sok jól nevelt kutya van, akik nem sok vizet zavarnak, ha egy néptelen utcán póráz nélkül közlekednek. De a másik véglet is megjelenik, amikor az utca végéről ordítanak Tájszonkának, aki 50 méterről totálisan behívhatatlan, de legalább még egy kölyökkutyával is agresszív. Felvetették már, hogy legyen kutyás jogsi és aki ezt leteszi a kutyával, az sétáltathasson póráz nélkül. Elsőre nem tűnik rossz ötletnek, csak belőlem előbújik a cinikus, hogy meg lehet-e ezt úgy oldani, hogy a kutyás szervezetek részéről ne az "én szemétdombomon ne kapirgáljon más" hozzáállás érvényesüljön és ne a gazda lehúzásáról szóljon.

Feltételek: Még a nagyobb városokban sincs elég futtató ahhoz, hogy minden mozgásigényes kutyát ott le tudjanak futtatni. Némelyiknél még a kutyám "végszükség esetén" kennelje is nagyobb. Aki kisebb városban, falun lakik, ott a kutyának a szabad mozgásra marad a kert (ha van), ami labdázásra jó lehet, de pl. póráz nélküli szocializálódásra nem. Egyfelől azzal jönnek, hogy szocializálni kell a kutyákat, másfelől azzal, hogy pórázon nem engedjük össze őket, de póráz nélkül nem lehetnek közterületen, a saját kertjét pedig sok kutya védi. Kösz. Suliba lehet járni, de egyes helyeken ott sem lehet szabadon játszani a foglalkozás előtt vagy után.

Hogy felénk (Bp. külső része) mi a helyzet? Az országoshoz képest még egész jó. Ha sétálunk 2-3 km-t, találunk futtatót. Néha még másik kutya is van benne. Ha szerencsénk van, a gazdája sem kezd el amiatt nyivákolni, hogy be szeretném az ő kutyusához vinni az én nagy, fekete, de egyébként barátságos kutyámat. Ha pechünk van, hiába sétáltunk ennyit. Kölyök korában még ennyi sem volt, mert messze volt a kutyafuttató. Oviba jártunk vele, de az nem volt az igazi, csak nagytestű kölykök voltak a csoportban. Ráadásul azzal, hogy az utcán mindig pórázon volt, elszalasztottam azt az időszakot, amikor még könnyebben megtanult volna póráz nélkül sétálni. Rengeteget görcsöltem azon, hogyan szocializáljam kölyökként a kutyám.

2019. nov. 10. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:
88%

Ameddig a kutyatartást nem kötik kötelező vizsgához, és nem minden kutya rendelkezik minimum BH vizsgával addig nem! Határozottan nem törölném el a törvényt! A póráz az egyetlen olyan eszköz mellyel hatékonyan vissza lehet tartani a kutyát. Még egy szuper engedelmes vizsgás kutyánál is előfordul, hogy uccu nekiiramodik valami után. (mókus, nyúl, macska, tüzelő szuka). Városban egy forgalomba rohanó kutya iszonyatosan veszélyes. Emberek sérülhetnek meg, kocsik törhetnek össze. A kutya gazdájának nem csak a kutyája elvesztését kell feldolgoznia, de még az anyagi kár is őt terheli, az esetleges emberéletekről nem is beszélve!


Amennyiben egy kutya jól van szocializálva, mindegy, hogy kis vagy nagytestű. Az enyém egy Német Juhész. Jól van szocializálva, bármilyen méretű kutyákkal össze merem engedni, mert ha valami gond lenne is, egy szavamba kerül hogy leálljon. Nálunk a kutyasuli egyik alapköve volt a mérettől független összeszoktatás is. Ha egy kutya sohasem találkozik kistestűvel, és fordítva sohasem tanulja meg hogy kell vele viselkedni. Ezért bajosak a kistestű kutyák acsarkodása. Ez tipikusan abból ered, hogy a kutya szocializációja hiányos, nem tudja, hogy a nagyobb testű kutyával nem kokettálunk.

Ebből kiindulva megint jön a póráz. Ameddig a kutyák melyek városban laknak nincsenek megfelelően szocializálva, és nevelve, csak pórázon biztonságos őket vinni.


A póráz nem gerjeszti az agressziót. Egy jól szocializált kutya pórázon is ugyan olyan jól viselkedik idegen kutyákkal, amennyiben azok is jól viselkednek vele, mint póráz nélkül. Tudom ez divatosan terjedő dolog, de tapasztalatból mondom, hogy marhaság! Több esettel találkoztam mikor ha az adott kutya póráz nélkül ismerkedett volna komoly vérre menő verekedésben merül ki a találkozás. Így pórázzal meg lett akadályozva a nagyobb gond, és a két kutya gazdája tudomásul vette, hogy a kutyáik nem kompatibilisek. Ez előfordul.


Ha nincs futtató, felülsz egy buszra és kiviszed egy nagyobb parkba, elkerített mezőre, és elengeded, vagy veszel neki flexit.

2019. nov. 11. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:

Ahogy írtam fentebb, a közelünkben 2 futtató is van. Én nem sűrűn viszem oda őket, mert nem nagyon szeretem. Kertesházas övezetben lakom, ahol a szabályozás ellenére nem divat a póráz és sok önsétáltató is van.


Én inkább berakom a kutyákat a kocsiba nyáron és elviszem úszni őket (meló után minden nap, ha az idő engedi), vagy erdei séta vagy pedig hétvégente túrázás a hegyekben.


Nagyon sok helyen jártunk már és az a sokéves tapasztalatom, hogy nagyon kevés gazda engedi el úgy a kutyáját, hogy behívható vagy teljesen közönbösen képes elmenni a többi kutya mellett.


A többségük (mérettől és fajtától függetlenül) ha kutyát lát megiramodik és lehet neki ordibálni, "nem hallja meg".

Nem mindig támadólag lépnek fel nyilván, de baromi idegesítő, amikor a 2 jólnevelt kutyádra ugrál erőszakosan egy másik kutya vagy csak simán egyfolytában a seggükben van.


Az enyémek általában közönbösek, megszaglásszák a másikat, esetleg csóvantanak egy párat, de sűrűn előfordul, hogy (tegnap a futtató mellett egy westie) morogva kapkodnak a lábukhoz.


Bár meg tudnák védeni magukat, de baromi idegesítő, amikor nekem kell odébbrugdalni az acsarkodó kutyákat, mert a gazda képtelen pórázra tenni. Mégis amikor nagyritkán megyünk futtatóba, akkor a kiskutyások (igen, kertesházas övezetben) már messziről kérdezik, hogy "nem bántanak, ugye?" Ilyenkor mindig szoktam mondani, hogy most nem, már vacsoráztak.

2019. nov. 11. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:
42%

Ez a te döntésed, a te felelősséged. Ha a kutya bajt okoz a póráz hiánya miatt azért te leszel elővéve, ahogyan a közterületes is megbüntet érte, ha rajtakap. Ez van.

Ne várd el tőlünk, hogy helyeseljünk valamit ami amúgy nem helyes. Az meg hogy ott nincs ahol te laksz mező, nem kifogás. Én van hogy 30-40 km-t utazok hogy csendes de biztonságos környezetben mozoghasson a kutyám. Tömegközlekedéssel.

2019. nov. 11. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!