Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Milyen "tenyésztő" az ilyen?

Milyen "tenyésztő" az ilyen?

Figyelt kérdés
Ismerösöméknek van egy Rottweiler kutyájuk. Már megvan egy éve nekik, és eddig egézséges, semmi baja nem volt. Énis érdeklődtem, hogy honnan van a kutya, mert szép, egézséges. Egy állatrovostól vették, 30ezerért, aki tenyésztő, vagyis csak volt, mert mondván, a keverék kutya a jobb, mert nem betegszik meg, és az emberek inkább azt választanak. Nekem már ott gyanús, hogy milyen tenyésztő az, aki se tk-t nem ad, és ilyeneket mond a saját "tenyésztett" kutyáiról. Egy állatorvosnak nem pont azzal kéne foglalkoznia, hamár tenyészt, jól csinálja azt? És ne azt mondja, hogy a keverék kutyák jobbak?
2010. júl. 19. 06:58
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
64%
Szerintem nem azt mondta, hogy "jobbak" a keverék kutyák, hanem azt, hogy kevésbé hajlamosak különböző betegségek kialakulására, kevésbé érzékenyek, ami lássuk be, nagy átlagban így is van. A fajtatiszta kutyák sok-sok betegségre hajlamosak, minden fajtának megvan az, hogy mire. (Pl. diszplázia, bőrbetegség, szembetegség, stb.) Ettől ő nem becsmérelte le a fajtatiszta kutyákat, ez egyszerű ténymegállapítás. Pláne állatorvosként, nyilván ő van tisztában azzal, hogy milyen állatot mivel visznek orvoshoz.
2010. júl. 19. 07:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Igen, ezt értem, de aki becsülettel jól tenyészt kutyát, annak a kutyának nagyon kevés az esélye, hogy beteg lesz nem?
2010. júl. 19. 07:20
 3/13 anonim ***** válasza:
78%

Hát nem feltétlenül. Az ilyen "fajtabetegségek" nagy része abból adódik, amilyenné a állatot tenyésztették. Pl. a Shar-pei hajlamos bőrgyulladásra a bőrráncok miatt, a Basset hound izületi kopásra a kurta lábak miatt, a bulldog légzési nehézségekre a nyomott orra miatt, a nagytestű kutyák izületi problémákra a nagy súlyuk miatt, stb. stb. sokaig lehetne folytatni a sort.


Ennek az az oka szerintem, hogy a fajták kitenyésztése során olyan kinézetű kutyákat hoztak létre mesterségesen, amilyet a természet nem hozott volna létre, mert nem egészséges, nem praktikus, viszont az ember meg ilyen, vagy olyan kinézetű kutyát akart.

2010. júl. 19. 07:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
58%

ez nem változtat azon a tényen, hogy a keverék kutyák fizikalilag sokkal ellenállóbbak a betegségekkel szemben, általában nem fordulnak elő genetikai torzulások, mint egy fajtatiszta esetében. erősebbek, és sok esetben hűségesek is


ugyanaz, mintha a magyar embereket nézed, nem vagyunk fajtatiszta árják, egész európa és eurázsia átment már magyarországon, gondolj bele, kunok, törökök, románok, németek, osztrákok, jászok, szlovákok, horvátok, végtelenségig lehetne folytatni,

és a magyar nép, mint olyan, elvileg genetikai szempontból sokkal erősebb, a magyar lányok meg ugye, milyen szépek, ezzel szemben nézz meg egy britet, ahol mindig is beltenyészet volt, amíg nem árasztották el a bevándorlók - bár ez a brit lányokon sajnos nem segít.

2010. júl. 19. 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
53%

07:26 igen errőlk én is olvastam, meg hogy hogyna tenyészették ki a pici kutyákat, hogy mindig a két legkisebbet pároztatták stb stb stb és rengeteg fajtatiszta kutya van, ami inkább egy kis görcs, mint kutya.


tenyésztett kutyáknál az egyéni, fajtára jellemző tulajdonságok is erősen előjönnek, lásd a rotweillerek viselkedését, hoha ez nevelés kérdése is, számomra nem álomkutya:) én mindig tartanék tőle egy picit


nekem utcai keverékem van, ámde shar-pei és kanári szigeteki kutya. őriz, mint egy kanáriszigeteki, ha megtámadják igen szépen visszaharcol, mintha tanulta volna, amúgy egy lusta sharpei, kényes, nem akar sétálni ha esik az eső, és háromszor kellett műteni a szemét, mire rendbejött.

2010. júl. 19. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
66%

A keverékek valóban gyakran egészségesebbek a túltenyésztett fajtáknál, vagy a szaporított kutyáknál, akiknek a szüleit semmilyen örökletes, fajtársa jellemző betegségekre nem szűrték.


Az az állatorvos viszont NEM tenyésztő. Még törzskönyvet sem adott, úgyhogy szaporítóból is a rosszabb fajta. Pláne, ha már azért nem szaporít, mert az emberek inkább keveréket választanak, ergo nem éri meg szaporítani neki. Az ilyen ember jobb is, ha befejezi nem éppen áldásos tevékenységét, de én mint állatorvost is kerülném a továbbiakban.

2010. júl. 19. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
66%
Még azzal kiegészíteném, hogy a keverékek általában spontán jönnek létre, tehát a legrátermettebb kan fedez, és a genetika is jobb általában, ebbe most nem megyek bele. Szemben azokkal a szaporított kutyákkal, akiknél két ugyanolyan fajtájú szülőt összetettek, aztán lesz, ami lesz.
2010. júl. 19. 07:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
25%
Igaza van az állatorvosnak és ezt megtapasztalta tenyésztőként és állatorvosként. A fajtákban halmozottan jelentkeznek az örökletes betegségek és ő ezt meglátta nagyon jól, így abbahagyta egy dp-re erősen terhelt fajta tenyésztését.
2010. júl. 19. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 Akiteki ***** válasza:
41%

A keverék kutya pont annyira egészséges, mint a felmenői voltak.

Egy shar-pei + csivava keverék semmivel nem lesz hosszabb életű vagy kevésbé problémás bőrű, könnyebben ellő, mint egy genetika betegségekre szűrt, jól megválasztott szülők párosításából létrehozott husky.

A kóbor kutyák közül nem a legerősebb párosodik, hanem aki épp a közelben volt, mivel nem falkában élnek. Láttam már, hogy sorbanálltak a kanok egy kóbor szukánál.

Mivel a kóbor keverékek nem kapják meg az oltásokat, tényleg amelyik túléli az első pár hónapot, azt már a villám sem csapja agyon, mert minden betegségre megedződött. Mondjuk 6-ból 1.

Azért nincsenek dp-s meg szembeteg, tápallergiás keverékek, mert senki nem vizsgáltatja, ki foglalkozik vele, ha már elütötte az autó?

Az állatorvos jó esetben néha felismeri melyik kutya milyen fajta, nem ez a feladata. Főleg nem az, hogy keverékkutyákat sózzon a páciensekre jó pénzért.

2010. júl. 19. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 Ninna ♥ ***** válasza:

Hát ez nem tenyésztő, és állatorvos létére még neki is kéne példát mutatnia, szóval szégyellheti magát a sárga földig..


A mi régi állatorvosunk (ahova a szüleim hordták/hordják még a mai napig is vidéken a kutyáikat) puli, és komondor tenyésztő, de tk-s, tenyészszemlés kutyái vannak, igaz, kiállítási eredményeik nincsenek a kutyáknak, de gyönyörűek, és az egészségügyi szűréseik is megvannak. Jó tenyésztő, ott a környéken nagyon sokan vesznek tőle kutyát, és az állatok a mindene ennek a dokinak. Egész nap állatokkal foglalkozik, családja sincs, csak a kutyái. Délelőtt, délután, este rendelés (melyik nap mikor) az állatorvosi rendelőben, és a maradék időben a kutyáival foglalkozik.

2011. márc. 20. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!