Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogy oldjam meg, hogy ne...

Hogy oldjam meg, hogy ne rongáljon a kiskutya? Milyen napirendet alakítsak ki, hogy eleget legyen vele foglalkozva? Mit kéne tennem ahhoz, hogy a lakásban jól viselkedjen?

Figyelt kérdés

Egy olyan napirend kéne, amiben nem reggel-este megfuttatom, lemozgatom és kész, mert egy kölyökkel sokszor kevesebbet kell foglalkozni, de mégis valahogyan le kéne fárasztanom.

Milyen játékokat ajánlotok, ami leköti, amivel elvan, érdekli és tartós?

Illetve egyéb intézkedések, hogy ne döntse romba a lakást, ne ugasson stb?

A helyzet röviden: találtam egy 4 hónapos kutyakölyköt, az állatorvos adott neki féreg-bolha irtókat és megtippelte staffi-németvizsla féle keveréknek. Köztudott, hogy minkét fajta(de amúgy általánosan az össze kölyökkutya) elég aktív és "unatkozós". Apám el akarja vinni a helyi sintértelepre beadni, mert nem akarja, hogy mindent tönkretegyen és őszerinte kintire való. Hiába kölyök és hiába rövid szőrű. Mindenesetre kértem haladékot, hogy megkeressem a gazdáját, ami lehetetlen, mivel a kutyát hazafele menet az erdőszélen egy fához lánccal kikötve találtam, soványan, hazaérve annyit evett-ivott, hogy tuti nem 5 percre hagyták kint. A lényeg, hogy 2 hét haladék alatt ha sikerülne rendszert találni, hogy normálisan viselkedne, akkor belemenne, hogy megtartsuk, mert amúgy szereti a kutyákat és tudja, hogy én is imádom őket.

Ezért kérek minden erre tévedőt, hogy segítsen ebben nekünk, a kiskutyáért főleg, nem tudjátok milyen hálás, amellett, hogy nagyon rossz:(

(20 éves lány vagyok, dolgozom, így a költségeket én állnám, de elköltözni nincs lehetőségem, ezért muszáj meggyőznöm édesapámat.)


2020. jan. 26. 12:58
 1/8 anonim ***** válasza:
35%

Apad egy idiota. Tole kell megszabadulni.

A staffi meg vizsla se valo kintre. Faznak,de a futott hazbol a ko.csog apad ezt nem fogja fel.

Tarsd a szobadba,amig nem vagy otthon

2020. jan. 26. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

A napirend attól függ mennyit dolgozol egy nap. Ha 8 órát van egyedül akkor nyilván tombolni fog, mert egy kölyök unatkozik annyi idő alatt, és nem is bírja ki pisi-kaki nélkül. Az egyedülléthez is fokozatosan szoktatni kell és akkor nem fog ugatni meg rombolni.

Addig is vegyetek valami elkerítő rácsot és tegyétek egy olyan helyiségbe ahol nem tud sok kárt csinálni.

Játékokból a kong tömör gumijátékai jók, amit meg lehet tölteni jutalomfalattal, és azzal elvan egy ideig. Csak olyan játékot szabad hagyni kölyök mellett felügyelet nélkül amit nem tud szétrágni és lenyelni.

Amivel a legjobban le tudod fárasztani a kölyök kutyát az az ha más kutyákkal bandázhat egy kicsit. 1 óra partizás és az én 4 hónaposom kidől akár egész napra. Keress a közeledben kutyás ismerősöket akiknek jól nevelt kutyái vannak, és azokkal barátkozzon. Amikor otthon vagy taníts neki dolgokat, vidd ki gyakran, legyél vele sokat, és ha lehetőség van akkor hétvégén járjatok el kutyaoviba. Fontos még kölyökként szocializálni más kutyákhoz, helyzetekhez.

2020. jan. 26. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Ha semmiképpen se maradhat akkor legalább azt érd el, hogy interneten meg tudd hirdetni vagy a akár facebookos csoportokban, sokan vállalnának ilyen kiskutyikat.


Annyit tudsz tenni, hogy adsz neki olyan holmikat amiket rághat, régi cipő, játék stb. Az egyéb holmikat pedig valahogy elrakni előle vagy kutyabiztossá tenni. Ezek a kölyökök nagyon játékosak, amíg idősebb nem lesz sajnos addig rágni fog valamit.

2020. jan. 26. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Első körben legyen babaráccsal vagy valamivel elzárva ha nem vagy otthon,ne legyen szabadon,mert akkor nincs ki rászóljon és kontrollálja rossz viselkedését.


Nekem apám nem tudja,hogy két hét múlva lesz még egy kutyánk,amúgy nem engedné,de tudom max 1 nap és már együtt játszanak.


Mindenesetre,szerencsés vagyok,mert bevihetem a munkahelye.


De első körben a szobámba lesz,bár most volt felújítás,de legalább semmi kábel és veszélyes dolog nem lóg sehol, igazából itt,ha csak nem esik neki a tapétának nagy kárt nem tud tenni.

Éjszaka külön lesz kerítve,mivel a meglévő kutyám szeret járkálni így nálam nincs teljesen becsukva a szoba ajtó.


Aztán amint szobatiszta lesz,meg amúgy is itthon lesz hagyva szokja csak,hogy egyedül van.


Viszont az a baj kölyök kutya nem lesz jó 2 hét alatt. Mivel lesz mindig amit esetleg megrág,meg bepisil,bekakil.

2020. jan. 26. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Szoktasd szobakennelhez, amikor nem vagy otthon abba zárd be. Sokan ellenzik "ketrecbe zárni a kutyát," de nagyon hasznos tud lenni ha nem tudod egész nap felügyelni. Egy kölyöknek napi 18-20óra alvásigénye van, akkor is, ha nagyon aktív fajta, rá kell szoktatni, hogy azt az időt fordítsa alvásra, amikor nem vagy otthon, ehhez a szobakennel tökéletes. A kennel legyen akkora, hogy kényelmesen fel tudjon benne állni, meg tudjon fordulni, el tudjon heverni és esetleg még egy kis tálka víz is beférjen. Ha nem részmunkaidőben dolgozol a biztonság kedvéért rakj be pelust is, nem szoktak a saját helyükre piszkítani, de 6-8óáránál többet egy 4 hónapos kölyök még nem bír ki. Sok jutalommal szoktasd a kennelhez (akár az egész ennivalóját kaphatja ott), sose büntetésből zárd be, csak fokozatosan zárd rá az ajtót, esetleg egy saját ruhádat is mellé teheted, az a lényeg, hogy nyugodt, biztonságos helynek érezze, akkor fog nyugodtan aludni a kennelben. Éjszakára is hagyd, hogy a kennelben aludjon.


Régi cipőt, rongyot, ruhát nehogy adj neki játéknak, nem fogja tudni megkülönböztetni, hogy melyik darab régi, melyik még új, melyiket szabad rágni és melyiket nem. A kong játékok nagyon jók, ha nem egy kis raptor, akkor olyat nyugodtan vehetsz neki és nála is hagyhatod. Szivacs, plüss, sípolós, nem tömör gumi, kötél játékkal ne hagyd egyedül, abból komoly baj lehet ha megeszi a darabjait. Nálunk a törlőpapír, wcpapír guriga karton vége is nagyon jó kölyökkori "unatkozós" játék volt, azt cincálhatta, téphette, ha le is nyelt belőle darabokat nem lett baja, papírokat nem hagyunk elől, fürdőszobába nem mehet be, így olyan papírszerű dologban nem tett kárt, amiből probléma lett volna.


A lefárasztásról:

Ha megvan minden oltása tényleg vidd kutyás közösségbe, kutyaoviba, egyrészt tényleg nagyon jó fárasztás a közös kergetőzés, birkózás (az én 2 éves kutyám is sokkal jobban elfárad ha más kutyákkal játszik, mint mikor időben ugyanannyit futok vele), másrészt a szocializáció miatt is nagyon fontos. Ennél jobb fizikai fárasztást nem nagyon lehet találni.

A másik, amiben jól el tud fáradni az a mentális foglalkozás, alkalmanként 10-15 perc elég is, ha erre tudsz időt szánni reggel még munka előtt, munka után és éjszaka, akkor egyrészt jól lefárad szellemileg is, másrészt nagyon jól nevelt, okos kutyus lesz :). Ha még nem volt kutyád nézz utána a klikker tréningnek (pl. 101 kutyatrükk c. könyv, pdf-ben megtalálható a neten), a pozitív megerősítésen alapuló nevelési módszereknek, azok a leghatásosabbak. Ezeknek az a lényege, hogy a kutyát jutalommal vezetjük rá arra, hogy mi a feladat, a helyes végrehajtást jutalmazzuk, a helytelent csak figyelmen kívül hagyjuk, a tanítási szakaszban még nem büntetjük ha nem hajtja végre, így nem vesszük el a kutya kedvét a tanulástól és később lelkesen fog dolgozni. A legegyszerűbb példa az "ül" tanítása, ennél a módszernél nem lenyomod a fenekét, hanem egy falatot (ez lehet akár a saját tápja is, ha étellel könnyen motiválható) az orra fölé emelsz és ha leül (általában ösztönösen leülnek, hogy jobban lássák az élelmet) akkor klikkelsz, megdicséred és odaadod neki a falatot. Elkötelezett kutyások egyébként van hogy a kutya egész napi élelmét feladatért adják oda, így mindig motivált marad, nagyobb tétje van annak, hogy szépen dolgozzon, koncentráljon. Egyébként a koncentráció is remek feladat, még ilyen pici korban érdemes megtanítani neki, hogy figyeljen rád, ezt úgy tudod elérni, hogy amikor a nevét mondod (vagy adhatsz hozzá külön vezényszót is) és a szemedbe néz, akkor jutalmazod.

Sokféle módszer és feladat van, nézz utána, youtube-on is rengeteg videó van angolul és magyar nyelven is, szerintem a tanításnál tényleg csak az a lényeg, hogy egy pozitív élmény legyen a kutyának.


Végül tudom, hogy rossz ebbe belegondolni, de a biztonság kedvéért, ha mégsem tarthatnád meg, már most kezdj el neki facebookon, különböző oldalakon gazdit keresni, legvégső esetben olyan menhelyt, ahol befogadják, semmiképp ne sintértelepje vigyétek, ott 2 hét után minden kutya altatható :(


Szurkolok, hogy megtarthasd a kiskutyát!

2020. jan. 26. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm mindenkinek a segítséget, főleg utolsó válaszolónak!

A szobakennel tényleg nagyon jó ötlet, nem is értem miért nem jutott eszembe, de! nem lesz rossz neki kb 9 órát(8 óra+utazás végig abban lennie? Plusz ha ott bent sír, apám ugyanúgy kidobja:((

A trükkök tanítás is nagyon nagyon jó ötlet, az szépen leköti, lefárasztja(remélem). Hát nem nagyon ismerek olyan nagy kutyásokat, de van a közelben 3 nagyobb rét is ahova szoktak kutyákat vinni futtatni, igyekszünk ezekhez beilleszkedni. De az oltások még csak most kezdődnek, neki pedig nincs sok ideje:/ Mennyi a minimum oltás? Kombi+kennel-köhögés? Meg persze a veszettség elleni, de az nélkül már tudunk menni másik kutyákhoz.

Csak a 9 óra kb, ami huzamosabb ideig el kéne lennie, de amikor itthon vagyok, olyankor éjjel-nappal megoldható a 3 óránkénti levitel, séta, foglalkozás kint-bent, akármi. Igazából, mivel délutános vagyok, apukám pedig délelőttös nem volna szinte sosem egyedül, tudna vele foglalkozni, de szerintem nem fog. Hisz el akarja vinni, miért törődne vele. De talán. Jó volna, ha legalább 1x a 9 órában levinné egy fél órácskára dologvégzésre, meg egy kis mozgásra:/ Végülis, ha én amíg otthon vagyok sokszor meg sokat foglalkozok vele, lefárasztom, lemozgatom, akkor elvileg a 9 órát egy pisiszünettel végig tudná aludni. Ha a szobakennel beválhatna, ha nem kínzás neki, akkor oda tennék be neki egy olyan rágókát, amivel elvan, de nem tud kárt tenni magában vele, plusz amiket írtál, rongy, kis víz.

Ahj, simán meg tudnánk oldani, ha egy kicsit elnézőbb lenne:(( Ez a szegény kiskölyök nem tehet arról, hogy kitették a szűrét:((

Mindenesetre köszönöm szépen az eddigi válaszokat, hálás vagyok, hogy megpróbáltok segíteni.

2020. jan. 26. 20:53
 7/8 anonim ***** válasza:

Nem kínzás a szobakennel, sok kutya ösztönösen kuckós, "jól védett" helyen szeret aludni, ha pont ő nem is vágyik erre, akkor sem nem olyanra szoktatod, ami számára természetellenes lenne. Ami probléma, hogy kellhet pár nap, mire megszokja, amíg nem érzi ott biztonságban magát, addig nem tudod rázárni az ajtót, különben tényleg bezártságérzete lesz. Én féléves koráig szobakennelbe tartottam ha elmentem itthonról, utazáshoz is használjuk, a mai napig abban alszik itthon is, persze már nem kell becsukni az ajtaját, szóval nekünk teljesen jól bevált. Tényleg az a lényeg, hogy a kennel az egy szuperjó hely legyen, ahol étel van és biztonság.

Ha nyüszítene benne, akkor fontos, hogy ne engedd ki, azzal azt tanulja meg, hogy sírás = figyelem, foglalkozás. Ha ennyire fontos, hogy ne nyüszögjön, akkor erre nagyon következetesen feküdjetek rá, ha picit is hisztizik bárhol akkor látványosan hagyd magára, ha utána csöndbe marad, akkor úgy örülj neki, mintha éppen az életedet mentette volna meg :D. Egyébként is csak akkor kezdj el vele foglalkozni, ha nyugodt és csendben van, a figyelmeddel is jutalmazod, illetve a figyelmed megvonásával is tudod "büntetni."

Nem szokták javasolni felügyelet nélkül a különböző rágcsákat, de ha szépen eszik, nem habzsol borzasztóan és apukád legalább annyira "felügyeli" hogy ha valami baja van, akkor észreveszi, akkor én lehet adnék neki valami jó sokáig tartó rágcsát, ami leköti pár óráig, amíg te dolgozol. Erre jó lehet a brafshopokban kapható szőrös őzláb, marhafejbőr, olyan nyers csontok, amiket nem tud elrágni, de rajta vannak az ízületek, például a marha ritkacsont (hentesnél párszáz forintos áron lehet kapni). Mondom, a tökéletes kutyatartóknak ez már az állatkínzás kategória, tényleg van egy minimális rizikófaktor, szóval mielőtt magára hagyod egy ilyen rágcsával nézd meg, hogy hogyan eszi, de ha szépen elnyammog rajta, akkor nem lehet gond. A másik ilyen barfshopos csodakellék az a kávéfa rágóbot, én még nem próbáltam, eléggé megoszlanak róla a vélemények, az a lényege, hogy ez egy olyan puha fa, amit biztonsággal rághatnak a kutyák, nem sérti fel sem a szájukat, sem a beleiket és szeretik rágcsálni, viszont ez tényleg konkrétan egy fadarab, ahhoz mérten pedig én személy szerint kicsit drágának tartom.

Apukádnak gondolom elsősorban az a fontos, hogy neki ne legyen se dolga a kutyával, se ne zavarja az ő kényelmét, ezért szerintem az elején nem biztos, hogy jó, ha megkéred, hogy segítsen be, amíg te távol vagy. Talán akkor hatásosabban meg tudod győzni, ha azt látja, hogy egyedül is el tudod látni a kutyust, neki csak akkor kell foglalkoznia vele, ha kedve van hozzá, ő úgymond csak élvezi a kutyával járó dolgokat, ha amúgy szereti a kutyákat. Meg aztán egy kölyök még extra übercuki módon édes tud lenni, hátha ő is fog tenni azért, hogy apukád szíve meglágyuljon :)

2020. jan. 26. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm!

Szerintem erre a két hétre kiveszek szabadságot.

Nagyon kell igyekeznem, hogy legalább most jó legyen, felügyelnem kell, meg kicsit megszokja az új helyzetet szegény kutyus és ennyi idő alatt apum is megszereti:D Utána meg talán rá tudom venni egy sétára, kis foglalkozásra:)) Addig majd még jobban kitalálom a napirendet, hogy hogy is legyen pontosan:)

Nagyon hálás vagyok a segítségért:)

Amúgy tuti meglágyítja a szívét, vagyis nagyon remélem, mert iszonyat cuki, kajla a füle meg fekete a tappancsa, mintha sáros lenne, meg pöttyös a pofija, mintha szeplős lenne:DD Amikor meg hanyatt fekszik tipikus staff széles mosoly:))

2020. jan. 26. 21:51

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!