Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Miert nem adják olcsóbban a...

Miert nem adják olcsóbban a tenyésztők a tk-s kutyákat?

Figyelt kérdés
Ha olcsóbbak lennének, nem lenne igény a szaporitokra, attól még a tenyésztő dönthetne el akar kornyezettanulmannyal, hogy kinek adja el a kiskutyat. De amíg több 100.000 ezer egy kiskutya, az emberek támogatni fogják a szaporitokat, legyen az magánszemély. Így nem lenne ennyi beteg kutya. Jól gondolom?
2020. dec. 14. 17:27
1 2 3 4 5
 1/45 anonim ***** válasza:
91%
Huhh, nagyon el vagy tevedve, nem gondolod jol.Akkor tudnak olcsobban adni a kutyusokat, ha minden mas is olcsobb lenne, tehat a szuresek, a kiallitasokra a felkeszules, nevezesi dij, jo minosegu tap, allatorvosi kezelesek, ellenorzesek, stb. A tenyeszto nem csak lehoz egy almot, aztan csa, erted, ugye? Ezert dragak a kiskutyak, a tenyeszto pedig kb 0-ra jon ki anyagilag a vegen, nem sok haszon van rajta.
2020. dec. 14. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/45 anonim ***** válasza:
90%

Mert ráköltenek ennyit.

Kiállítások, versenyek, egészségügyi szűrések, oltások, chip, a törzskönyv a legkevesebb költség.

2020. dec. 14. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/45 anonim ***** válasza:
88%

Kérdésedre a válasz röviden:

"Jól gondolom?"

- Nem!

2020. dec. 14. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/45 anonim ***** válasza:
84%

Ez nem így működik, a minőséget meg kell fizetni. De amúgy nem is akkora pénz, amit kérnek 3rte. Több évnyi tanulás, Szakmai tapasztalat, befektetett idő, energia, pénz. te ebből egy kis szeletet érzékelsz.


Jó cikkek a témában:

fb://note/2434548886869455/2193729654284714_2434548886869455


fb://note/2435785730079104/2193729654284714_2435785730079104

2020. dec. 14. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/45 anonim ***** válasza:
87%

Orvosi szűrések, megfelelő kaja, oltások, a tartási körülmények megteremtése, versenyek, különböző állatorvosi kezelések, tenyésszemlék, törzskönyv, chip, stb. És még nem soroltam fel az összes kiadást.

Egy jó tenyésztőnek annyi kiadása van, hogy azzal a néhány alommal, amit évente lehoz, hogy ne terhelje túl a szukákat, jó esetben nullára kijön, ha nagyon kicsi haszna is van, azt is visszaforgatja a tenyészetbe. A jó tenyésztő nem azért adja drágán a kiskutyáit, hogy kizsákmányolja az embereket, hanem azért, mert ha nem jön ki legalább nullára, akkor csődbe megy a tenyészet.

2020. dec. 14. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/45 anonim ***** válasza:
10%
Mert a csomó hülye megveszi. Miközben a menhelyek tele vannak.
2020. dec. 14. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/45 anonim ***** válasza:
86%
Hatos, nagyon el vagy tévedve. Ha nem vagy tisztában a dolgokkal, inkább ne kommentelj
2020. dec. 14. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/45 anonim ***** válasza:
85%

#6-os.

A menhely a csomó hülye miatt van tele.

2020. dec. 14. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/45 anonim ***** válasza:
84%
6-os, mentett kutyám van, de tisztában vagyok a tenyésztők költségeivel, amúgy sem való mindenkinek egy előéletes mentett kutya.
2020. dec. 14. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/45 anonim ***** válasza:
83%

Látom rosszak a linkek, így kimásolom őket.


Mennyi költsége van egy minőségileg felnevelt alomnak?


Az írás ötlete azért merült fel bennem, hogy megértethessem a kezdő kutyagazdikkal, miért is van ekkora különbség egy szaporított és egy tenyésztett kölyök vételára között. Csak a minimum dolgokat kezdtem összeszámolni, a végén még megemlítem az esetlegesen felmerülő költségeket is külön.


6 kölykös alommal számoltam, ha több kiskutya születik, nyilván csökken, ha kevesebb, nő az egy kölyökre jutó költség.



Egyszeri alkalmas vásárlások:

itt azokat soroltam fel, amik több alomra is elegendőek, nyilván az első pontja a szuka - az adott szukának 3 almot számolok(3x6=18 kölyök), ezt a költséget ennyi részre osztom el.


Szuka kutya - 150.000 Ft

Kiállítások, vizsgák, versenyek nevezési díjai, champion címek(10 db) - 100.000 Ft

Ez átlagosan egy champion cím eléréséhez elegendő verseny.

Egészségügyi szűrések(3x10.000Ft) - 30.000 Ft

Amstaffnál ez az NCL-A, HD, ED, PL, OCD szokott lenni általában, az NCL-A, HD a minimum.

Tenyészszemle - 10.000 Ft

Kennelnév kiváltása - 30.000 Ft

Elletőláda - 50.000 Ft

Infralámpa - 20.000 Ft

Ketrecek - 80.000 Ft

Alomtálca - 10.000 Ft

Takarók, plédek, törülközők - 30.000 Ft

Játékok, fejlődést segítő eszközök - 30.000 Ft

Lázmérő - 5.000 Ft

Kölyökovi(k) - 60.000 Ft


Amik költségek, de nem lettek számolva(hiszen enélkül is lenne rá költve): az anya etetése, oltása, féreghajtása, külső élősködők elleni védelme, esetleges előzetes megbetegedései, utazási költségek, épület számukra, fűtés-hűtés költsége, mosás költsége, stb.(évente átlagosan 2-300.000 Ft összesen)



Összesen: 605.000 Ft

Kölykönként(/18): 34.000 Ft



Almonként újra felmerülő költségek:

itt soroltam fel minden olyan költséget, amelyik minden egyes alomnál újra és újra szükséges, nem marad meg, elhasználódik, stb.


fedezőkan - 150.000 Ft

utazás a fedezőkanhoz - 100.000 Ft

progeszteron mérés(+ alapdíj) - 45.000 Ft

mesterséges megtermékenyítés(+ alapdíj) - 25.000 Ft

ultrahang(+ alapdíj) - 45.000 Ft

az átlagon felüli táp az anyának - 45.000 Ft

táplálékkiegészítők az anyának(tüzelés során, vemhesség alatt és ellés után is) - 30.000 Ft

tisztító- és fertőtlenítőszerek, papír törlőkendők, egyéb eldobható eszközök - 30.000 Ft

kölyöktáp - 45.000 Ft

orvosi költségek(oltások, chip, féreghajtó, utazási költségek, orvos alapdíjak) - 286.000 Ft

törzskönyvezés - 36.000 Ft

alom a szobatisztaságra neveléshez - 10.000 Ft

tejpótló - 15.000 Ft

új játékok, jutalomfalatok - 15.000 Ft


Amik költségek(lehetnek), de nem lettek felszámolva(mert megfizethetetlenek, nem feltétlenül szükségesek, stb.): császármetszés, hűtés-fűtés költsége, szabadság az ellés/fedeztetés idejére, mosás költsége, kölyökjelölők, új izzók az infralámpába, esetleges elhasználódott eszközök pótlása, fotók, videók(gép használódása), kölyökcsomagok, 0-24 felügyelet, rengeteg munka, kevés alvás :), tudás, előnevelés(korai szocializáció, szuperkutya program, kölyöktesztek, tréning)



Összesen: 877.000 Ft

Kölykönként: 146.000 Ft



Tehát a végére az jön ki, hogy egy ilyen minimum költségeken(nagyon olcsó állatorvosnál, olcsón vett szuka, olcsón fedező kan esetén) felnevelt 6 kölykös alomnál a kölykönkénti költség 180.000 Ft (4 kölyök esetén ez már 265.000 Ft!!!). Vagyis ha a tenyésztő 0-ra akar kijönni, ennyit kell elkérnie minden egyes kölyökért. Ez természetesen nagyon ritkán jön össze, mivel tart meg kölyköt, lesz olyan, amelyik csak hobbi célra mehet valamilyen probléma miatt(félheréjűség, rossz harapás, hibás szín, stb.), visszakerülhet a kiskutya, tovább maradhatnak meg, mint 8-12 hetes kor és egyéb esetek.



Remélem kicsit segíthettem, hogy átláthassátok jobban a helyzetet, mitől is “drága” egy kiskutya(nem, nem a törzskönyv az :D). Talán az is érthetőbbé válik, hogy ebből egy felelősségteljes, korrekt tenyésztő nem tud megélni, meggazdagodni.



Írta: Kinga Kocsis



Mitől lesz valaki jó tenyésztő?


Írta: Lisa M. Costello

Fordította: Kinga Kocsis



Számomra a tenyésztő az a személy, akinek van két kutyája és ezek kölyköket nemzenek. Ennyire egyszerű. Nem hiszem, hogy a tenyésztő kifejezés bármilyen különleges tulajdonságot, képességet igényel az embertől, tudást a fajtáról, a képességet, hogy korrekten értékelje a kutyákat, hogy jó kutyákat válasszon, vagy bármi egyebet. Ha van két ellentétes nemű kutyád és te szaporítod őket, akkor hívhatunk tenyésztőnek. Ez lehet a definíciója akár azoknak is, akik kölyköket szaporítanak, kisállatkereskedésekbe adják el őket.



Mitől lesz valaki jó tenyésztő? Számomra ez az igazi kérdés. Ez azt jelenti, hogy kölyköket kell megtartanod minden egyes almodból? Nem. Azt jelenti, hogy a párosításhoz 2 champion szülőt kell használnod? Nem. Azt jelenti, hogy csak 5 évente 1 almod lehet? Nem. A fajtagondozó ország fajtaklubjának tagja kell legyél? Nem. Itt van, amit ez valójában jelent nekem, annak az embernek, aki több száz kölyköt lát minden évben, különböző fajtákból, különböző tenyésztőktől...az én meglátásomban 98%-uk nem jó tenyésztő.



Ismerned kell a fajtádat(ez kiszoríthatná az összes puggle-t, labradoodle-t és egyéb más nevetséges keveréket, akikat több ezer dollárért árulnak és nem fajták, hanem keverékek). Ez nem azt jelenti, hogy ülsz a ring szélén és beszélgetsz másokkal vagy champion címeket csinálsz, sok kiállításra, versenyre jársz. Ez azt jelenti, hogy legalább 6 hónapja(de inkább több éve) foglalkozol a fajtával, mielőtt elkezdesz tenyészteni, megismersz embereket a fajtádban, megismered a különböző vonalakat a fajtádban, megismered a fajtád funkcióját és a legfontosabb, megismered az öröklődő egészségügyi és temperamentum problémákat a fajtádban. Ez egy nagyon lényeges dolog, és minél tovább vagyok a whippet fajtában, annál kevésbé érzem azt, hogy igazán tudok mindent és ezt mindig jó dolognak tartottam...ez azt jelenti, hogy folyamatosan tanulok. A jó tenyésztők valójában nem tudnak mindent, és tudják, hogy nem tudnak mindent. Minden egyes alommal tanulnak, és minden egyes alommal tanulni AKARNAK.



A jó tenyésztők egészségügyi szűréseket csinálnak, annyit, amennyi csak lehetséges és NEM TENYÉSZTENEK BETEG, ÉRINTETT KUTYÁKKAL. A jó tenyésztők tanítják az új tulajdonosokat, tekintettel arra, hogy mi van a kölykük törzskönyvében, milyen betegségeik lehetnek és nyitottak az egészséges kutyák tenyésztésére. Érdeklődnek a teljes közzétételek iránt[amikor teljes egészében osztanak meg információkat az eü. szűrésekről és egyebekről...].



Szerintem a jó tenyésztő komolyan veszi az összes kölyköt és azonnal szívébe zárja őket. Egy élő, gondolkodó lényt teremtesz, ami megérdemli a legjobb életet, amit csak kaphat ezen a földön. Ez nem azt jelenti, hogy körbe kell futkosnia a kiállítási ringben, kirobbannia a startboxból az agárpályán vagy kergetni a fehér kis műanyag zsákmányt coursingen. Ez mind csak hab a tortán. Ez azt jelenti, hogy olyan otthonban élnek, ahol szeretik őt és egy élő, gondolkodó, szerető élőlényként kezelik. Senki se mondja nekem azt, hogy 3 hónap alatt 6 almot egy embernél így lehet kezelni, kivéve, ha 20-30 ember foglalkozik ezekkel a kölykökkel naponta. A kölykök különleges figyelmet igényelnek, rendszeres napirenddel kell velük foglalkozni, vágni a karmaikat, fürdetni őket, jó minőségű táplálékot adni nekik, megfelelően féregteleníteni és oltatni és megfelelő szocializációt biztosítani ahhoz, hogy jó esélyük legyen az új otthonhoz(ideális esetben legalább tudja, hogy mi az a ketrec és póráz). Egy jó tenyésztő a tőle származó kölykök gazdijai számára mentor, barát és tudásforrás is kell, hogy legyen.



Jó tenyésztőnek lenni azt is jelenti, hogy visszaveszed a kölyköket, a körülményektől függetlenül, az életük hátralévő részére. Ez nem azt jelenti, hogy meg kell tartanod mindegyiket, vagy kontrollálnod kell a kutya és/vagy gazdik hátralévő életét...de ott kell lenned a segítségükre, ha szükségük van rád. Ez azt jelenti, hogy tökéletes otthont kell találnod nekik? Senki sem tudja ezt minden esetben 100%-osan megállapítani, de ha már vannak várólistán az alom megszületése előtt, az sokat tud segíteni. Jó tenyésztőnek lenni nem azt jelenti, hogy sosem lesznek problémáid a kutyákkal vagy a tulajdonosokkal, vagy nem lesznek olyan almok nálad, aminél kiderül, hogy ezeket a kutyákat nem szabadott volna tenyészteni...azt jelenti, hogy ezeket a dolgokat fel kell ismerni, és sikeresen irányítani ezeket.



Azt mondanám, hogy a kölykök nagy része, amiket manapság látok, csak tenyésztőktől vannak, nem jó tenyésztőktől. Sok kölyköt láttam a kiállítási ringekben, akik nem különbözőek. Nem hinném, hogy egy tenyésztőt az alapján lehet jó tenyésztőnek minősíteni, hogy évente hány alom van tőle, hány kölyök született évtizedenként nála, hány champion címet fejez be egy évben, hány versenyen vesz részt és ér el helyezést, stbstb. Ez arról szól, hogyan mutatod be a kölyköket a világnak és hogyan mutatod be az új gazdiknak ezt az óriási felelősséget.



Zárásképp, a statisztika szerint, amit egy korábbi kutatásomban tapasztaltam egy állatorvosi rendelőben: a kölykök 80 vagy talán annál is több %-a veszti el életét manapság a viselkedésük miatt.



Ez azt jelenti, hogy a kutyák nagy többsége azért fog meghalni, mert különféle viselkedésbeli problémái vannak, nem pedig egészségügyi problémái. A viselkedés a legfőbb probléma, ami miatt a kutyák menhelyekre kerülnek, kidobnak vagy elaltatnak manapság. Az ember legjobb barátja? Manapság már nem annyira. Azt gondolom, hogy a jó tenyésztők állnak a védelem első vonalában annak érdekében, hogy ezt a statisztikát a minimumon tarthassák a fajtánkban...megfelelő gazdikat választanak a kölykeiknek, tanítják őket és a megjelenő problémákat segítenek megoldani. Szerintem bárki, aki tenyészteni akar, el kell gondolkodnia az almonkénti 1-13 kölyök egészségén és idegrendszerén, amit épp tervez. Ha ezt át tudod gondolni reálisan és sikeresen véghezvinni...akkor jó tenyésztő lehetsz.

2020. dec. 14. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!