Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Egyéb kérdések lent, köszi...

Egyéb kérdések lent, köszi előre is a válaszokat?

Figyelt kérdés

Sziasztok, jó reggelt mindenkinek. Az lenne az egyik kérdés hogy mikor várható az első tüzelés a kutyámnál. Boxer, 8 hónapos majdnem, és 21 kiló. 2.kerdes hányadik tüzelésnél lehet vinni kanhoz?

3. Kerdes: jó súly ez neki? 20-21 kiló

Köszi a válaszokat előre, sokat segítetek vele. Mielőtt bármi vita lenne, elmondom, első kutyam.



2021. márc. 22. 10:26
1 2 3 4
 11/36 A kérdező kommentje:
Egyébként kiskorú is vagyok,anyuék biztos tudják erre a dolgokat csak kíváncsi voltam rátok is.
2021. márc. 22. 10:46
 12/36 anonim ***** válasza:
92%
Akkor mond a szüleidnek, hogy ivartalanítsák!
2021. márc. 22. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/36 anonim ***** válasza:
92%

Remelem anyadeknak egy fokkal tobb eszuk van, mint neked, es ebbe nem mennek bele.

Nagyon remelem.

2021. márc. 22. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/36 anonim ***** válasza:
87%
Ez ugyanúgy szaporítás, mivel nem vagy tenyésztő.
2021. márc. 22. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/36 A kérdező kommentje:
De nem értem miért kell itt engem csesztetni, hogy megkérdeztem mikortól lehet kölyke.
2021. márc. 22. 11:23
 16/36 anonim ***** válasza:
79%

1. kérdés: nagytestű kutyák 7-15 hónapos kor között szinte bármikor betüzelhetnek, jellemzően tavasszal vagy ősszel szoktak, ezért valószínű, hogy már most tavasszal fog. Vagy nem. Függ attól, hogy mennyire fejlődött ki, egészségi állapottól, meg egy csomó mástól is, szóval ezt előre nagyon nehéz megjósolni. Én a nagytestű kutyámat pont 12 hónaposan vittem ivartalanítani, akkor még nem tüzelt és a dokik szerint még a közelében sem volt, pedig voltak testvérei, akik már 8-9 hónaposan tüzeltek.

2. kérdés: nem az a kérdés, hogy hányadik tüzelésnél lehet fedeztetni, 2 éves kor alatt semmiképpen sem, a szervezete nem áll rá készen és egyébként meg az egészségügyi szűrések és a tenyészszemle után "lehet vinni a kanhoz"

3. kérdés: elvileg jó lehet a 20-21 kg, de kép nélkül nehéz eldönteni, a lényeg, hogy a bordái ne látszódjanak, de tapinthatóak legyenek, egyébként meg ebben a korban inkább legyen kicsit vékony, mint "jó húsban" mert a plusz súly nagyon árt az ízületeknek, izmosodni, szélesedni úgyis majd csak a csontozat kifejlődése után fog.


És akkor néhány érv a szaporítás ellen. Igen, előfordulhat, hogy lennének, akik megvennék tőled a kiskutyákat, mivel "fajtatiszták" (nincs olyan, hogy fajtiszta, igaz ez sokszor csak szemantikai akadékoskodás, de rendkívül jól szűrhető vele, hogy ki az, akinek minimális fogalma is van arról, hogy mi a különbség egy tk-s fajtatiszta és egy szaporítós fajta jellegű keverék között) és valószínű, hogy ebből hasznod is lesz. Ha az egyetlen célod a haszonszerzés és ezért hajlandó vagy a saját kutyád jólétét, életét kockáztatni, akkor úgysem fogunk tudni lebeszélni róla, de azért fontos látnod, hogy ez ebben az esetben sem a legolcsóbb pénzkereseti lehetőség, már ha nem vagy hajlandó a szó szoros értelmében állatokat kínozni.

1. A szukádnak (és valószínűleg a felmenőinek sem, illetve a kinézett kannak sem) nincsenek egészségügyi szűrései, fogalmad sincs milyen genetikai betegségeket örökít át a te egészséges(nek tűnő) kutyád. Lenne szíved jó pénzért eladni egy szerető családba egy olyan kölyköt, amelyik pár évesen már lábra sem tud állni a diszplázia miatt, amelyik a légzési nehézségei miatt egy nagyobb futás után összeesik és meghal vagy esetleg szívelégtelenség miatt pusztul el idő előtt?

2. Egy ivaros szuka rengeteg ivarszervi betegségnek ki van téve, a gennyes méhgyulladás veszélye akár már az első tüzelésnél fennáll, amibe megfelelő kezelés nélkül bele is halhat.

3. A fedezés során az ellenőrizetlen kantól nagy eséllyel kaphat el nem betegséget, aminek kikezelése megint csak hosszú és nehéz folyamat.

4. A vemhesség alatt a szuka szervezetének rengeteg vitaminra van szüksége, több orvosi kontroll kell, hogy ne legyen semmi gond. Mindez rengeteg plusz költség, amit csak akkor úszhatsz meg, ha hajlandó vagy kockáztatni a kutyád és a születendő kölykök életét.

5. Az ellés sem móka és kacagás, egy szuka simán vajúdik 10-12 órát is akár, előfordulhat, hogy egy kölyök halva születik vagy meg sem születik, bent marad és akkor a szuka pár napon belül vele pusztul. Ezért még a legtapasztaltabb tenyésztők is orvost hívnak az elléshez, aki bármilyen komplikáció esetén tud segíteni a szukának (simán előfordulhat, hogy császározni kell), ami ugye megint elég költséges.

6. A kölykök az első 4 hétben fokozott felügyeletet és figyelmet igényelnek, a mi tenyésztőnk éjszaka is 2-3 óránként felkelt a kölykökhöz, ott volt minden etetésnél, figyelte, hogy esznek-e, ürítenek-e és még egy csomó más dologra. Életemben nem találkoztam még olyan kimerült emberrel, mint mikor a tenyésztővel találkoztunk a kölykök 3 hetes kora körül. Persze ez is olyan, hogy ha az ember lelkiismeretesen akarja csinálni, akkor fárasztó.

7. A kölykök alap immunizálásáig mindent is fertőtleníteni kell, cipőt, ruhát, mert ugye nem akarod megkockáztatni, hogy beviszel a kölykök közé valamilyen számukra halálos betegséget, például parvót vagy szopornyicát.

8. 4-8 hetes koruk között jön az igazi móka, el kell kezdeni a hozzátáplálást, jó minőségű starter táppal (ami szerintem mondanom sem kell elég drága), le kell választani az anyjukról, illetve ebben a korban kezdik el felfedezni a világot és el sem tudod képzelni mennyit kell takarítani 8-10 felfedező kiskutya után, kezdve azzal, hogy az ürüléküket is fel kell szedni (pár hetes korukig általában az anyjuk feltakarít utánuk). Ha láttad volna már, hogy milyen, amikor a kölyökkutyák véletlenül belelépnek a saját végtermékükbe és azzal egy pillanat alatt összekenik egymást egyből nem gondolnád, hogy cuki dolog egy alomnyi kutyát felnevelni.

9. A legnagyobb odafigyelés mellett is előfordulhat, hogy egy kölyök beteg lesz, meghajtja az új táp, megfázik, bármi megtörténhet, ehhez is orvos kell, márpedig azonnal, különben el is pusztulhat a kölyök.

10. A kölykök minimum 8 hetes korukig nálad vannak, ez azt jelenti, hogy az első két oltásukat még nálad kapják, ami igencsak költséges. Illetve a tulajdonosváltásnál már chip is kell legyen a kutyában (bár lehet Ukrajnában mások a törvények, de az oltások akkor is kellenek).

11. Ha valóban minden kölyöknek jó gazdit akarsz találni valamilyen szinten "ellenőrizned" kell a gazdikat, találkozni velük, meglátogatni őket, ez is fárasztó tud lenni, mire mindenki átmegy a rostán. Illetve a kölykökkel is érdemes etológussal személyiség tesztet csinálni, hogy pörgős kutya ne kerüljön nyugis gazdihoz, domináns, esetleg túl félős kiskutya kezdőhöz, aki ezekkel nem tud mit kezdeni. Nyilvánvaló, hogy etológust sem tudsz ingyen hívni.


Mindezekből azért elég jól látszik, hogy a kutyatenyésztés sokkal inkább egy fáradságos és költséges hobbi, ha jól akarod csinálni sok hasznod nem lesz rajta, a bevétel nagy része elmegy a táplálásra és az orvosi vizsgálatokra, mellette még jól ki is merít a folyamatos gondoskodás két hónapon keresztül. Szóval gondold át, ha lelkiismeretesen és felelősségteljesen akarnád csinálni egyáltalán nem éri meg belevágni. Persze lehet enélkül is, csak az tényleg állatkínzás, az állatok életének veszélyeztetése.

2021. márc. 22. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/36 A kérdező kommentje:
Köszi szépen az értelmes mondatokat! Nem feltétlen a pénz miatt csinálom, csak hát ugye jó ha nem száz ezrek mennek el, és nem jön vissza legalább valamennyi. A mostani szukával szerintem nem lehet baj, hetente 90km setal/fut velem, prémium tápot kap és eddig rengeteg pénz van benne szóval figyelek rá. Szerinted 90km nem sok? Szokta bírni, mikor már látom hogy nem bírja akkor nyilván haza viszem, mikor már kezd fáradni.
2021. márc. 22. 11:47
 18/36 anonim ***** válasza:
100%

Az csak nekem tűnt fel, hogy az utolsó kommentben a kérdező mindennek ellentmondott, amit eddig mondott magáról?

Pl: eddig: ez az első kutya- most: a mostani szukával nem lesz gond

nem szaporítok- nem feltétlen a pénzért CSINÁLOM

(tehát már nem ez lenne az első és gondolom gyerek sem vagy már)

De mindegy...

2021. márc. 22. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/36 anonim ***** válasza:
84%

Pedig sajnos ha az ember jól akarja csinálni sokkal több költsége van, mint amennyi bevétele. Még ha mindent úgy is csinálsz, ahogyan a tenyésztők, szűreted a kutyád minden betegségre, a kan gazdájától is elvárod ugyanezt, a vemhesség alatt van orvosi felügyelet, jó minőségű táplálás, a kölyökről csodálatosan, fáradtságot és pénzt nem sajnálva gondoskodsz, akkor sem tudod visszahozni a befektetett pénzt sem, mivel hiába a lelkiismeret, a te kutyádnak nincsenek kiállítási vagy sport eredményei, nem tudod igazolni, hogy a felmenői is egészségesek, tehát egészségügyi garanciát sem tudsz vállalni, pedig ez az, ami miatt a legtöbben hajlandóak kifizetni 3-500.000-et egy fajtatiszta kiskutyáért. A tenyésztők ezek miatt tudják drágán eladni a kutyáikat, garanciát vállalnak az egészségükre, a standard küllemre és sok esetben a kutya képességeire is. Ezekkel te mind nem rendelkezel és nem is tudsz rendelkezni, ha a mostani kutyád nem törzskönyves és ezért nem is tudod, csak ennek az árnak a töredékéért eladni a kölyköket, tehát ez nektek mindenképpen veszteséges lesz.

Még egyszer leírom, nem bántásból, nekem se célom egy gyereket letorkolni, de ez kiemelten fontos, nem lehet elégszer hangsúlyozni, attól még, hogy a te kutyád egészséges (és az is marad, nem jelennek meg később genetikai betegségek) közel sem biztos, hogy a kölykök is egészségesek lesznek. Két egészséges embernek is születhet down-szindrómás, autista gyereke. A genetikai betegségek a kutyáknál is benne vannak a pakliban, ezért előírás, hogy a tenyésztésbe vont egyedeket ezekre szűrni kell. Ezeket a szűréseket te megteheted, de az tényleg több százezer forint (csak egy csípődiszplázia-szűrés 40-50.ezer) és még mindig nem tudod, hogy a felmenőitől örökíthet-e valamit, ezért erre a szűrésekkel sem tudsz garanciát vállalni.

Másrészt a szukát tényleg kimeríti a vemhesség, az ellés, ha ivaros marad feleslegesen kiteszitek egy csomó betegségnek, nem jó neki, kutyáknál nincs olyan, hogy "anyai örömök" vagy bármi, ez neki pusztán ösztön és teher, nem mellesleg nagyon komoly egészségügyi kockázat. Tényleg belehalhat egy gennyes méhgyulladásba, vagy abba, ha nem tudja megszülni az összes kölyköt. Ha orvosi segítség nélkül csináljátok végig a vemhességet és az ellést tényleg a kutyátok életét kockáztatjátok, ha hívtok orvost az iszonyú költséges és még így sem kockázatmentes. A kölykökkel ugyanez a helyzet. Annál borzalmasabb dolog kevés van, mint mikor egy pár napos kölyökkutyát kell eltemetni, mert nem kapott időben megfelelő orvosi ellátást és ez ritkán ugyan, de még tenyésztőknél is előfordul.

Harmadrészt pedig egy alomnyi kiskutyát nevelni 8 hetes korukig elmondhatatlanul fárasztó, sokkal több munka van benne, mint öröm, csak azért, hogy "kiskutyázhass" felesleges ilyenbe belevágni.

És végül a másik kérdésre is válaszolva szerintem sok a heti 90km, másfél éves koráig egy nagytestű kutyát nem szabad futtatni, túl mozgatni, mert rendkívül káros hatással van az ízületekre, mindig csak annyit mozogjon, amennyire neki is igénye van, ne amennyit bír és ha jobb idő lesz inkább úsztasd, mint futtasd.

2021. márc. 22. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/36 A kérdező kommentje:
Hát napi 7km az igénye fajtaleírás szerint. Nem mondtam hogy az ellési időszakot orvos nélkül akarom, egyáltalán nem, a pénz ami vele jár nyilván vállalom mint ahogy eddig is a pár százezret. Sajna, hogy itt nincs olyan szűrés se diszplaziara se semmire Ukrajnában(Kárpátalján). Most így vissza gondolva lehet jobb lett volna kant venni a tenyésztőtöl. Ismét köszi nektek az értelmes hozzászólásokat.
2021. márc. 22. 12:39
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!