Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Melyik fajta megfelelő nekem?...

Melyik fajta megfelelő nekem? Magyar fajták.

Figyelt kérdés

Szóval ami szóba jöhet, az a mudi, pumi, kuvasz.

Eddig border collie-m volt, de két éve elpusztult és mostanra szeretnék új kutyát. Szeretnék magyar fajtát választani.

Ami adott: kinti tartás, de bemehet az istállóba, lovakat is tartok, meg kacsákat. Rendszeres séta, jöhet velem mindenhova munka után, akár kocsival is. A border után tudom mit takar egy mozgásigényes kutyafajta, azzal nincs gond. :)

Legyen meg a többi állatommal, (persze szoktatás kérdése, tudom) szeresse a gyerekeket, ne ugasson minden egyes felszálló bogárra. Nem árt, ha a rókákkal viszont rosszban van.


Az elképzelt napirend a következő:

Reggel jön velem etetni a lovakat, kap kaját, marad kint az udvaron, aztán elpályázok dolgozni fél 4-ig. Hazajövök, jöhet a szeretgetés, egyéb dolog az állatok körül, ez olyan 1-2 óra, addig jöhet velem szépen, futhat a lovak után ha akar. Egy séta, játék is belefér estefelé. Kap kaja, aztán mehet be a lovak közé, vagy őrizni a portát. ( éjjelre, nagyobb teret kap, kimehet a zárt, 1500 négyzetre. ) Hétvégén több időt tudok rá szánni, mert szinte az egész napot kint töltöm. Jöhetne velem be a vársoba is, vásárolni, vagy várni a kocsiban.


Ez az elképzelés, persze rugalmasan módosítható, csak az a kérdés, melyik magyar fajta passzol leginkább az életvitelhez?


2022. febr. 1. 13:58
1 2
 11/16 A kérdező kommentje:

-rad.


Egyébként beszéltem muditenyésztővel egy kiállításon, azt mondta az ő 5 mudija egész nap fekszik a lábánál és este vannak lemozgatva, minden nevelés kérdés

A kuvasz, mudi maradna bent akkor a listában. Mindkettőt ek tudom képzelni, csak más élethelyzetben, még nem tudom melyik lenne nekünk az életszerübb.

2022. febr. 2. 07:49
 12/16 anonim ***** válasza:
27%
Legyen mindkettő ;) jól bevált párosítás
2022. febr. 2. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
6%

A kuvasz lenne életszerűbb, már mondtuk.


Az tény, hogy munkakutyák. De az, hogy lábatlankodik a jószág körül, míg te kiadod a zabot a lovaknak, az nem egyenlő azzal, hogy érdemben terelnek vele, azaz dolgoznak. Felfogod a kettő közti különbséget?


A kiállításos mudikról meg annyit, hogy persze, elindultak ezek is már a show vonal felé, hulladék, ösztöngyenge kutyákkal. Én ezt egy fajtában sem támogatom, na főleg nem egy olyan remek munkakutyánál, mint a mudi… ja, és rohadt csahosak, azt tudjad, a pofájuk be nem áll, ha unatkoznak. Márpedig nálad fognak unatkozni bőven. A mudi nem egy border, sokkal nehezebb nevelni. Simulékony ugyan, de rengeteg munkát bele kell tenni, főleg fiatal korban eszméletlen mennyiségűt.


A válasz a kérdésedre, hogy család mellett kinek van 3-4 órája a kutyára, hát… vagy annak, aki csinál magának a kutyára időt, vagy, akinek nincs családja. Tudod, felelős kutyaválasztás. Család mellé nem kell munkakutyát venni, mert a munkakutyával dolgozni kell. Vegyél kuvaszt, az el fog neked csendben penetrálni a jószágok közt. A mudi nem, ez egy jótanács, ne csessz ki se magaddal, se a kutyával.

2022. febr. 2. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
100%
Esetleg mentett kutya is szóba jöhet, vagy mindenképpen kölyökkortól nevelnéd? Csak mert pl. a mudik megjelentek mentett vonalon (sajnos), és ők talán kevésbé ösztönerősek, mint egy fajtatiszta mudi, ha az én mentett border keverékemből indulok ki.
2022. febr. 2. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 A kérdező kommentje:

Az illető tenyésztő terel is a kutyáival, csak megjegyezném zárójelben.

Nem tudom, nekem a borderemmel sosem volt panasz az unalomra, míg én elballagtam 10 métert ő szaladt körülöttem ugrándozva 3 kört, meg leste mit csinálok, előre kitalálta melyik helyiségbe fogok bemenni, körülnézett, mászkált, futkosott, hozta a cuccokat amiket a szájába adtam.

Mindenképpen kölyköt szeretnék, hogy megfelelően összeszokjon az állataimmal.

Másik példa a mudira az egyik tanárom volt, neki egész nap az irodájában volt a kutya és hangját nem lehetett hallani az épületben. Vitte az órákra magával.

Szóval a tapasztalataim alapján, igenis van szépen nevelt, nem ugatós mudi is. És azt nem gondolnám hogy sokkal nehezebb ügy lenne egy bordernél, mert nem ösztöngyenge kutya volt az enyém, fiatal korában terelt is. Úgy gondolom egy collie-t nehezebb lebeszélni az állandó terelésről, mint a magyar fajtákat.


Na szóval, visszatérve a kuvaszra is. Náluk abszolút a terület és jószágvédő véna az, ami megfogott. Nyilván a két fajtától nem ugyanazt várnám el.

2022. febr. 2. 13:14
 16/16 anonim ***** válasza:
15%
Már azt is mondtuk, hogy a mudi nem border. Ezerszer könnyebb a border, mint a mudi. De tudod mit, akkor csinàld. Majd megtapasztalod a saját bőrödön. Millio meg egy hirdetes van napi szinten a mudis csoportban, hogy meg akarnak tőlük válni, mert nem erre számítottak. Te is csak egy leszel a sok közül. Nem nagy ügy…
2022. febr. 3. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!