Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Csak engem keserít el a...

Csak engem keserít el a magyar fajták mellőzése?

Figyelt kérdés
Kérlek, normális hangnemben válaszoljatok, ne vegyétek támadásnak a kérdést, szívesen meghallgatok minden kulturált stílusban íródott véleményt. Azt veszem észre, hogy a magyar fajták indokolatlanul mellőzve vannak, és ez furcsa számomra. Hiszen ők ezekre a viszonyokra lettek kitenyésztve, tökéletesen ellátják funkciójukat, és mégis sok ember inkább a külföldit választja. Az egy dolog, ha valaki beleszerelmesedik egy adott fajtába, de ha nincs konkrét elképzelése, akkor miért nem magyar fajtát választ?

2012. febr. 23. 21:14
1 2 3 4 5 6
 31/57 anonim ***** válasza:
100%

Engem is elkeserít,milyen szinten előnyt élveznek a kutyatartóknál a külföldi fajták-az viszont tény,sokan ezen kutyák mentalitása miatt nem valók mindenki kezébe.A többiek már leírták,miért is nem-ennek ellenére ha valaki igazán elhivatott,vagy szerelmese az adott(jelen esetben magyar)fajtának,természetesen alkalmazkodik az igényeihez és igyekszik a lehető legjobbat biztosítani kutyájának.Nem azt mondom:nekem is gyerekkori álmom egy ausztrál juhászkutya,mégis úgy vagyok vele,a magyar fajták nemzeti kincsek,melyeket illő lenne megőriznünk!És bizony,20 éve már,hogy nem jutok el odáig,hogy a fent említett,,álomkutya"gazdija lehessek:nem tudok elmenni a magyar fajták mellett szó nélkül-főleg,ha menhelyen látom őket...A kuvasz pedig valamilyen gyermekkori vonzódás miatt különösen szívügyem.8 éve már,hogy egy erdélyi kopó keveréket befogadtunk,egy éve pedig kuvasz keveréket hoztam menhelyről;tavaly nyáron ideiglenesben másik kuvasz volt nálunk.Menhelyünkön most is gyönyörű mudi lányka várakozik(szerintem szép a mudi),hetek óta rajta gondolkodom,hogy hozzam ide negyedik kutyának,vagy legalább ideiglenesen befogadom,ne ott sínylődjön...


Szememben becsülendő,ha valaki pl terelésre magyar fajtát választ,melyek semmivel nem rosszabbak a külföldi terelőkutyáknál,sőt!Őrzésre pedig kaukázusi és káj helyett bátran ajánlható a hasonlóan megvesztegethetetlen és gyönyörű kuvasz vagy éppen komondor.Még családi kutyát is merek említeni a magyar vizsla személyében-ahogy elnézem,a vadászkutyák(golden,labrador retriever,spánielek)a legelterjedtebb családi kutyák...Miért ne támogathatnánk nemzeti kincseinket ilyen módon?Ha valakinek nincs pénze törzskönyvezett(magyar fajta)kutyára,legalább mentsünk...Ezzel nem azt mondom,hogy ha valakinek van egy kedvenc kutyája,akkor is magyart válasszon-jó lenne,ha már odáig eljutnánk,hogy nem lenézik ősi értékeinket,mint inkább csodálják,ahogyan én is teszem...Ha valaki nem engedhet meg magának az adott fajta jelleme miatt egy magyar fajtájú kutyát,legalább ne nézze le őket.

2012. febr. 24. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/57 anonim ***** válasza:
78%

szerintem a magyar fajták mellőzöttségéért, a MEOE sok évtizedes hibás ,vagy inkább túlságosan zártkörű hozzáállása a hibás. hiszen soha,sehol nem volt külön a magyar fajtáknak reklámja.az emberek inkább a német ( roti-németjuhász,stb)illetve az angol tipusú kutyákat ismerték, persze a vizsla egy kivétel, de a többi ( puli-pumi-mudi,mint közepes testű kutyák, illetve a kuvasz-komondor, vagy a kopó ,mind mind egy célra lettek tenyésztve, ez még nem is lenne baj, de sajnos csak ezt a célt erőltetik !!

kuvasz lakásban ? komondor lakásban ?

tudomásul kell venni, hogy a mai városiasodó világban legalább annyi kutya él lakásban ,mint ahány nem .

és a lakásban tartott kutyák gazdái talán ( mondom talán ) több pénzt költenek a kutyájukra .állatorvos-játékok,szebb-jobb pórázok,stb. míg a falun élő kutyák legtöbbje, csak úgy van ( mert van a szomszédnak, mert kell egy kutya az udvarba,mert csak :)

és a magyar fajták legtöbbje NEM ALKALMAS a változó körülményekhez igazodni . kivétel talán a vizsla,esetleg a pumi és a mudi, de még ők sem igazán. a többi fajta pedig nem igazán vált be .hiszen a nagytestű szőrös kutyák közül inkább tartanak pireneusit,moszkvai őrkutyát,bernit,szt.bernáthegyit-mint kuvaszt vagy komondort . miért ?: talán mert rossz a hírük ???

talán igen .( makacsak,csök-fejűek,öregségükre meghülyülnek, ilyeneket hallani ) és bizony van alapja, hiszen pásztorkutyák, akik önálló gondolkodásra lettek tenyésztve, DE, a legelőkre, nem a városba !

miért él rengeteg roti,amstaff,németjuhász,beagle,westi városba? mert képesek voltak ALKALMAZKODNI, nem csak a kutyák, a tenyésztők, és a tenyésztőket összefogó szervezetek is :)

a magyar fajtáknak, hála a rossz reklámoknak, nincs jó hírük a kutyához nem értő, de kutyát akaró emberek között !!kivétel talán a rövidszőrű magyar vizsla .

de a többi ???

ez egy szigorúan magán vélemény, de már több ismerőssel is megvitattuk a kérdést.és nagyjából egyetértenek.

és ki illetve mi felelt az elmult évtizedekben a fajtanemesítésért ???

túl sokat harcoltak a vezetőségi hatalomért, a befolyó pénzek elosztásáért,és a többi fontos,de nem a kutyák számára fontos dolgokért lsd : MEOE kiadású ujságok 1990-2005 .persze most már amikor minden ok, jöhet a magyar fajták presztízsének helyreállítása , csak lehet hogy már késő ????

2012. febr. 24. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/57 anonim ***** válasza:
35%

El sem olvastam a hozzászólásokat, mert sejtem mikkel van tele.


Szóval a válaszom:

Mert nem tetszenek! Ennyi. A pulinak meg a komondornak a szőrkompozíciója inkább elijeszt, a pumi, mudi egy egyszerű keveréknek tűnik (nem kell ezért lehurrogni, eddigi és mostani kutyáim 80%-a keverék), az agarak szintén nem tetszenek, legalábbis a rövid szőrűek, a kopó elmegy, de azt sem választanám, mint ahogyan a beagle-t sem pl. A vizsla szép, a drótszőrű pedig kifejezetten tetszik.

Remélem egyiket sem hagytam ki. Hát nekem ez a véleményem.

2012. febr. 24. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/57 anonim ***** válasza:
Külföldön élek, ahogy kertesházba költözünk veszünk egy komondort (az egész családunk oda és vissza van a komondorokért) :) Itt kint külföldön kb. bent a városban legalább 15 magyar vizslával találkoztam, és mindegyik nyugodt, szófogadó kutyák voltak. (Mondták, hogy persze lekell fárasztani, futtatják bicaj mellett mindennap, így persze elfáradnak stb.) Én magyar fajták közül a komondor és magyar vizsla párti vagyok :D (Magyarországon amelyik városban éltem, egyik ismerősömnek se volt magyar fajta kutyája, és nekem ez furi volt)
2012. febr. 24. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/57 anonim ***** válasza:
58%

Little Red:

A puli semmivel sem nagyobb mozgásigényű, mint egy labrador, a szőrét kb. fél évente egyszer kell megtépni.


A komondornak nincs nagy mozgásigénye, egy elfekvő kutya, csak akkor áll fel, ha kell. A szőre a szélesebb raszták miatt még kevésbé munkaigényes, 6-8 havonta (szőrminőség függvényében) kell megtépni.


A magyar agár nem fanyalog a hidegben, az enyém -16 fokban is kint volt, semmi baja nincs. A nappali -6-8 fokban kint rohangált, persze ha aludt, akkor csakis a házában.


FEKETE KOMONDOR PEDIG NEM LÉTEZIK! A komondor csakis és csakis fehér színben létezik. Amit láttál, az egy komondor-OFT mix egyvelegből származó keverék kutya.

2012. febr. 24. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/57 anonim ***** válasza:
32 Szerintem nincs igazad abban, hogy a falun élő kutyák csak úgy vannak, illetve kevesebbet költenek rájuk. Falun három okból tartanak kutyát: terelni,jelzőkutyának vagy házőrzőnek. Ezek mind munkakutyák, még ha nem is szakember képezte őket, ha elhanyagolják őket, rossz minőségű kaját kapnak... stb. akkor nem tudják ellátni a feladatukat. Van persze kivétel, csak úgy ,mint városon. Legfeljebb mi nem veszünk nekik szebbnél szebb pórázt, csak ami a célnak megfelel, mert a határban sétáltatásnál ez nem mérvadó :D
2012. febr. 24. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/57 anonim ***** válasza:
100%

ma 09:40


Szép, hogy ti így gondoskodtok a kutyátokról, de sajnos akkor is igaz az, hogy falun az emberek többsége nem úgy törődik a kutyájával, ahogy kéne.

2012. febr. 24. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/57 A kérdező kommentje:
Nem azt mondom, hogy vegyen mindenki magyar fajtát, ha nem tetszik, ne vegyen, de itt is rengeteg sztereotíp állítást olvasok, mint ezt a nagy mozgásigényt. A pulimnak valóban inkább átlagos mozgásigénye van, emellett hihetetlen módon tud ragaszkodni a gazdájához, ilyen mértékű ragaszkodást még más kutyánál nem tapasztaltam. A vizsla pedig állítom (színvonalas tenyészetből természetesen) van olyan jó, mint a labrador, mozgásigénye sem több, csak 'magyar'. Mindenesetre köszönöm minden válaszadónak.
2012. febr. 24. 10:05
 39/57 anonim ***** válasza:
100%

Régen én is így gondolkodtam, mint te, kérdező, de aztán rájöttem, hogy az átlag kutyás nem alkalmas ezekre a fajtákra. Minden magyar fajta MUNKAKUTYA, és ez kevesek életvitelének felel meg. Ne tudd meg, mennyi hazai eb kerül a fajtamentőkhöz, akár törzskönyvvel is, mert a gazdi átgondolatlanul választotta, pl. "magyarkodásból", vagy a vizslát, mert szép. Ezeket a csodálatos kutyákat fizikailag és szellemileg is le kell fárasztani, a kuvasznak, komondornak meg nagy tér kell, ami felett "rendelkezhet", különben az utcát, szomszéd udvart is be akarja védeni, ami sok problémát okozhat.


Én, ha valaki sportra keres kutyát, felhívom a figyelmét a mudira, pumira, de ha csak keveset foglalkozna a leendő kutyájával, és inkább kanapékutyára vágyik, akkor mopszot, francia bulldogot, esetleg wippetet ajánlok, ha tud neki intenzív mozgást biztosítani valahol kb. 10 percig, mert ha igen, akkor a nap nagy részében alszik. Ez a magyar agárra is igaz, de az űzőösztön nagyon erős benne, és elég nagy termetű is.


Szóval én inkább elrettenteni próbálom a kérdezők nagy részét, azokat, akiknek különösebb tervük nincs a kinézett fajtával, csak hát mégis magyar, meg okos, meg jó házőrző stb. Legjobban az keserít el, ha mégis vesz, de szaporítótól, holott sajnos tenyésztőnél is nagyon olcsók a külföldi fajtákhoz képest.


Amúgy a 21-es válaszolónak üzenném, hogy ne háborodjon fel az ebadó miatt, mert a legtöbb nemzet támogatja valamivel a hazai fajtáit. Szerintem is az összes törzskönyves kutyának mentesülni kellett volna, ezzel is ösztönözni a felelősségteljes, átgondolt kutyavásárlást és nem egy újabb terhelést még a tenyésztőkre mérni, de sajnos nem én hozom a törvényeket.


Nekünk amúgy mudijaink vannak, kevésbé ugatós és pörgős, mint a pumi és puli, számunkra küllemre is nagyon tetszetősek. Fél évesek, már megtanulták, hogy a fölösleges ugatást nem toleráljuk, így hangjukat alig hallani (a pumi nagyon csahos, az nem való nekem), és jó pár trükköt megtanultak. Állatokkal jól kijönnek, ez is fontos volt nekünk. És egygazdásak is.

Ők a kis ördögeink:

Fejük:

[link]

[link]

Egész alakos:

[link]

[link]

Amúgy Gulakuti kennelből vannak.


23/L

2012. febr. 24. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/57 anonim ***** válasza:
100%

Sajnos a magyarok többsége nem ismeri a magyar fajtákat.

El sem tudják sorolni a 9-et. De pl. több külföldi fajtát is magyarnak hisznek, mint pl. a tacskót.

Ha pedig a sinkát említem, akkor furán néznek rám.


Az is vicces, mert már csak nevetni tudok az olyanokon, mikor a külföldi kutyafajtákat sorolják a komondoromra. Bobtail a leggyakoribb. De keverték már össze kuvasszal és volt óriáspuli is.

A magyar agaramat pedig angolozzák vagy megkérdezik, hogy ez egy whippet? Ok, itt persze azért már kevesebb a különbség, mint egy komondor esetében, ami elég kuriózum kinézetű. Viszont mivel eléggé egyedi az agaram színe (ilyen se whippetben se angolban nincs), azért kissé furcsa, hogy a magyar agarat nagyon kevesen mondják elsőre.


A sztereotípiák pedig sajnos valóban megvannak.


Kezelhetetlen a szőre: puli, komondor. - pedig sokkal kevesebb munkát igényel, mint az összes többi hosszú szőrű fajta.


A gazdáját is megharapja, vasvillával nyújtják oda neki a kaját, meghülyül öregkorára: kuvasz, komondor. - baromság. Megfelelő körülmények között kell tartani őket, ennyi.


stb...

2012. febr. 24. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!